Παναθηναϊκός: Η κριτική των «πράσινων» με Μπράγκα

-

O Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τη Μπράγκα με σκορ 0-1 στο ΟΑΚΑ και ο Άρης Αντωνόπουλος αξιολογεί τους παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς.

Είμαστε όλοι εδώ, είμαστε όλοι Stoiximan

Αλμπέρτο Μπρινιόλι: Εξαιρετικός για μια ακόμη φορά ο Ιταλός. Καίριες οι επεμβάσεις του, ειδικά στο ξεκίνημα του ματς σε τετ-α-τετ. Στο γκολ δεν φέρει καμία ευθύνη.
Βαθμολογία: 7.5

Χουάνκαρ: Καλός επιθετικά ο Ισπανός. Δημιούργησε προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα με τις κινήσεις του. Αμυντικά δεν τα πήγε περίφημα, ειδικά στο 1ο ημίχρονο. Στην επανάληψη εμφανίστηκε βελτιωμένος ανασταλτικά. Κουράστηκε προς το τέλος του αγώνα, αλλά τα τρεξίματά του ήταν πολλά. Ανόητη η αποβολή του.
Βαθμολογία: 6

Τιν Γεντβάι: Πολύ καλός όσο αγωνίστηκε, καθώς ήταν άτυχος και αποχώρησε τραυματίας στο 1ο ημίχρονο.
Βαθμολογία: 6.5

Χόρντουρ Μάγκνουσον: Ο καλύτερος κεντρικός αμυντικός του Παναθηναϊκού στο ματς. Αντιμετώπισε εξαιρετικά τον ταχύτατο Ρουίθ, κέρδισε πολλές μονομαχίες στον αέρα και στο έδαφος. Πολύ καλός.
Βαθμολογία: 7

Γιώργος Βαγιαννίδης: Εξαιρετικός ο νεαρός μπακ σε επιθετικό επίπεδο. Όμως, αμυντικά είχε τα προβλήματά του, με αποτέλεσμα στο φινάλε του ματς ο Μπρούμα να ξεχυθεί στην αντεπίθεση από την πλευρά του και να σημειώσει γκολ… ταφόπλακα. Η γενικότερη εικόνα του, όμως, ήταν ενθαρρυντική.

Ρούμπεν Πέρεθ: Ήταν ο κινητήριος μοχλός του Παναθηναϊκού. Ωστόσο, δεν έλειψαν τα λάθη από τον Ισπανό, που ειδικά στο 1ο ημίχρονο παραλίγο να στοιχίσουν. Κακό βράδυ.
Βαθμολογία: 4

Τόνι Βιλένα: Πολύ μέτριο παιχνίδι από τον Ολλανδό, που δεν βοήθησε όσο θα έπρεπε την ομάδα του. Ειδικά στο 2ο ημίχρονο δεν μπόρεσε να κάνει τη διαφορά, ενώ δεν ήταν καλός ανασταλτικά.
Βαθμολογία: 5

Μπερνάρ Ντουάρτε: Καλός στο 1ο ημίχρονο, άφαντος στο 2ο ο Βραζιλιάνος, που δικαίως αντικαταστάθηκε από τον Τσέριν στην επανάληψη. Περίμενε ο Γιοβάνοβιτς το κάτι παραπάνω από τα τεχνικά πόδια του Μπερνάρ.
Βαθμολογία: 5.5

Σεμπάστιαν Παλάσιος: Πρωταγωνιστής του Παναθηναϊκού ο Αργεντινός στο 1ο ημίχρονο, αφού σχεδόν όλες οι φάσεις των γηπεδούχων προέκυψαν από την πλευρά του κι από τα πόδια του. Και στο 2ο ημίχρονο είχε τεράστια ευκαιρία να σκοράρει, αλλά είδε τον Ματέους να πραγματοποιεί τρομερή επέμβαση. Αντικαταστάθηκε από τον Αϊτόρ.

Ντάνιελ Μαντσίνι: Πέραν ορισμένων λιγοστών περιπτώσεων, ο παίκτης δεν φάνηκε ιδιαίτερα στο παιχνίδι. Είχε κάποιες… εμπνεύσεις, αλλά αποτέλεσαν εκλάμψεις.

Φώτης Ιωαννίδης: Έδωσε πάρα πολλές μάχες με τους αμυντικούς των Πορτογάλων και ακούμπησε αρκετές φορές τη μπάλα, σπάζοντάς τη σε συμπαίκτες του. Βοηθητικός ο ρόλος του, θα μπορούσε να είχε σκοράρει στο 1ο ημίχρονο αν οι αντιδράσεις του ήταν λίγο πιο γρήγορες. Αντικαταστάθηκε από τον Σπόραρ.

Αλλαγές

Μπαρτ Σένκεφελντ: Πολύ σταθερός ο Ολλανδός στόπερ, παρά το γεγονός πως πέρασε στο ματς στη θέση του Γεντβάι. «Έδεσε» καλά με τον Μάγκνουσον και δεν άφησε πολλά περιθώρια στους αντίπαλους επιθετικούς.

Αϊτόρ: Δεν ήταν έτοιμος να παίξει ο Ισπανός και αυτό φάνηκε ειδικά σε μια φάση όπου έχασε το βηματισμό του στο τελείωμα της φάσης. Δεν δικαίωσε τον Γιοβάνοβιτς για την αλλαγή του, αφού βγήκε ο πολύ καλός Παλάσιος για να μπει εκείνος χωρίς να κάνει τη διαφορά.
Βαθμολογία: 3

Αντράζ Σπόραρ: Είναι απορίας άξιον το πώς… αυτός ο φορ αγωνίζεται ως φορ. Ο Ιωαννίδης, που ήταν σε καλύτερη κατάσταση πέρασε εκτός για να μπει ο Σλοβένος, ο οποίος για μια ακόμη φορά έστειλε τη μπάλα άουτ από τη μικρή περιοχή. Πάντως, με την πλάτη στο τέρμα ήταν καλός. Όμως, αυτό δεν αρκεί.

Φίλιπ Τζούρισιτς: Μπήκε ως αλλαγή κι έγινε ο… μοιραίος του Παναθηναϊκού, αφού έχασε αδιανόητη ευκαιρία για γκολ από το ύψος του πέναλτι όντας ανενόχλητος. Γενικά βοήθησε επιθετικά, αλλά αυτή η φάση τον… σημαδεύει.

Άνταμ Τσέριν: Δεν έκανε τη διαφορά ο Σλοβένος στα λίγα λεπτά που αγωνίστηκε, μπαίνοντας στη θέση του Πέρεθ. Μέτρια εμφάνιση χωρίς πολλά σχόλια.

Το «Όλα Πράσινα» … σαρώνει στο YouTube! Πάτα ΕΔΩ, κάνε subscribe στο κανάλι μας και μάθε πρώτος τις μεταγραφές του «Τριφυλλιού» από το site όλων των Παναθηναϊκών.