Παναθηναϊκός: Για πρώτη φορά στην ιστορία του ηττήθηκε από τον Βόλο!

-

Η ήττα του «Τριφυλλιού» από το Βόλο στο Πανθεσσαλικό Στάδιο με σκορ 3-1 ήταν αρκετά οδυνηρή για τους φίλους του συλλόγου. Μια σειρά από γεγονότα στην αναμέτρηση (αγωνιστικά και μη) οδήγησαν το σύνολο του Γιοβάνοβιτς στο «πικρό» 3-1 και στην επιστροφή του στη θλιβερή πραγματικότητα. Ωστόσο, μπορεί να εντοπιστεί κάτι χειρότερο από το συγκεκριμένο αποτέλεσμα; Γράφει ο Παναγιώτης Αναστόπουλος.

Είναι ευρέως γνωστό πως ο Βόλος ΝΠΣ είναι μια ομάδα με πολύ μικρή ιστορία στο χώρο του ποδοσφαίρου, και στου αθλητισμού γενικότερα. Όντως εν ζωή μόλις 4 έτη (από τον Ιούνιο του 2017), είναι απολύτως λογικό να έχει παίξει ελάχιστα ματς με πολλές ομάδες, και ιδίως με αυτές της Super League 1 (στην Α’ Εθνική, ο Βόλος συμμετέχει από τη σεζόν 2019-20). Ωστόσο, σε αυτές τις τρεις χρονιές που απολαμβάνει τα «σαλόνια» του ελληνικού ποδοσφαίρου, έχει
προλάβει να αναμετρηθεί με τον Παναθηναϊκό οκτώ συνολικά φορές, σε Πρωτάθλημα και Κύπελλο.

Μέχρι πριν την έναρξη του κυριακάτικου αγώνα, οι «πράσινοι» είχαν να υπερηφανεύονται απέναντι στους Θεσσαλούς πως στις επτά συναπτές μεταξύ τους «συναντήσεις» δεν είχαν φύγει ποτέ με το κεφάλι… σκυμμένο. Είτε ο Παναθηναϊκός ταξίδευε στο Βόλο είτε τον φιλοξενούσε στη Λεωφόρο ή το ΟΑΚΑ, η κατάληξη ήταν (σχεδόν) η ίδια. Για να γίνουμε, όμως, πιο συγκεκριμένοι:

Το πρώτο παιχνίδι στην ιστορία των δύο ομάδων έλαβε χώρα στις 8 Δεκεμβρίου του 2019, με το Βόλο να υποδέχεται τους «πράσινους» στο Πανθεσσαλικό Στάδιο. Με το σφύριγμα του διαιτητή, τα πράγματα ξεκίνησαν ιδανικά για τους φιλοξενούμενους, καθώς σε μια απόπειρα τους να απειλήσουν την εστία του Μελίσσα, κέρδισαν πέναλτι με τον Ηλία Χατζηθεοδωρίδη. Την εκτέλεση της παράβασης την ανέλαβε ο Τάσος Χατζηγιοβάνης στο 8ο λεπτό, με τον Έλληνα εξτρέμ να «σκάβει» τη μπάλα α λα Πανένκα και να τη στέλνει στα δίχτυα για το
0-1.

Ύστερα από εκτεταμένη πίεση του Παναθηναϊκού, με τον Μακέντα να πρωταγωνιστεί στις περισσότερες φάσεις, οι παίκτες του Γιώργου Δώνη δεν κατάφεραν να βρουν ένα δεύτερο τέρμα έτσι ώστε να «κλειδώσουν» την υπόθεση νίκη. Το τίμημα της αστοχίας τους, λοιπόν, δεν άργησε να κάνει την εμφάνισή του. Στο 33′, ο Φερράρι μπήκε στην περιοχή του «Τριφυλλιού» από τα πλάγια, «έσπασε» τη μπάλα στο πέναλτι και ο Ρούμπεν Ζοάο ανετράπη
ξεκάθαρο από το Χρήστο Δώνη. Ο διαιτητής Μανούχος έδειξε αμέσως την «άσπρη» βούλα, σημείο από το οποίο ο Μουνίθ δε λάθεψε απέναντι στον Διούδη και ισοφάρισε σε 1-1 στο 35′.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες προσπάθησαν να πάρουν «κεφάλι» στο σκορ αλλεπάλληλες φορές, με τους φιλοξενούμενους να έχουν τα ηνία της αναμέτρησης και να ελέγχουν το ρυθμό στη μεγαλύτερη διάρκεια του. Όμως, αυτό το πολυπόθητο τέρμα δεν ήρθε, παρά το γεγονός πως σπαταλήθηκαν αρκετές ευκαιρίες, κυρίως από τον Ιταλό σέντερ φορ. Έτσι, οι «πράσινοι» έφυγαν με τον 1 πόντο από το Βόλο στην παρθενική τους εμφάνιση κόντρα στο συγκεκριμένο σύλλογο.

Στο ματς του δεύτερου γύρου, το οποίο ήταν και το τελευταίο πριν την… επεισοδιακή λόγω κορονοϊού τότε έναρξη των play-off, τα δεδομένα ήταν πολύ πιο απλοϊκά, με τον Παναθηναϊκό να «ξεκοκκαλίζει» τον αντίπαλο του στο ΟΑΚΑ με 4-1. Η αρχή έγινε αρκετά νωρίς στο παιχνίδι, όταν μετά από εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Μπουζούκη, ο Νάγκι μπήκε στην περιοχή, πέρασε τον Γκαραβέλη και σημείωσε το 1-0 μόλις στο 3′. Εν συνεχεία, ο Παναθηναϊκός είχε τη κατοχή της μπάλας, δημιούργησε 2-3 αξιόλογες στιγμές μπροστά από την αντίπαλη εστία, όμως δε μπόρεσε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων.

Πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, όμως, όλα απλοποιήθηκαν
με το γκολ του Μακέντα στις καθυστερήσεις. Ύστερα από κόρνερ που εκτέλεσε ο
Μπουζούκης, ο Σένκεφελεντ πήρε την πρώτη κεφαλιά-πάσα και ο Μακέντα, επίσης με το κεφάλι, «έγραψε» το 2-0.

Στην επανάληψη, αν και οι γηπεδούχοι φαινόταν να πατάνε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, ο Βόλος ήταν αυτός που απείλησε ουσιαστικά πρώτος, καταφέρνοντας μάλιστα να βρει και στόχο. Συγκεκριμένα, ο Γιόχανσον έκανε ανοιχτό κοντρόλ σε επικίνδυνο σημείο στο δικό του μισό, με αποτέλεσμα να του κλέψει τη μπάλα ο Ρούμπεν Ζοάο. Εκείνος την έδωσε στον Γέντρισεκ, που με ένα άπιαστο σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ξενόπουλο. Αυτό το 2-1, συνεπώς, προσέφερε πλέον άλλο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Έντεκα λεπτά αργότερα, ωστόσο, και συγκεκριμένα στο 64ο λεπτό, ο Γκουαροτσένα υπέπεσε σε ένα σκληρό φάουλ πάνω στον Γιόχανσον, με το διαιτητή Βάτσιο να του δείχνει δεύτερη κίτρινη κάρτα και να τον στέλνει στα αποδυτήρια, γεγονός το οποίο σήμαινε πως θα υπάρχει αριθμητική υπεροχή για τον Παναθηναϊκό.

Η αξιοποίηση αυτής της κατάστασης ήταν άμεση από τους «πράσινους», οι οποίοι με τον Μακέντα εκ νέου πραγματοποίησαν το 3-1 στο 68′. Το «κερασάκι» στην τούρτα ήρθε να βάλει στο 76ο λεπτό ο Χατζηγιοβάνης, που μετά την ωραία πάσα του πρώην φορ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έφυγε στον κενό χώρο, πέρασε τον τερματοφύλακα και προ κενής εστίας έκανε το τελικό 4-1.

Την επόμενη χρονιά (2020/21), ο Παναθηναϊκός κλήθηκε να αντιμετωπίσει το Βόλο στο ΟΑΚΑ για την 6η αγωνιστική της Super League. Σε μια δύσκολη συγκυρία για την ομάδα, το ντεμπούτο του Λάζλο Μπόλονι στον πάγκο του «Τριφυλλιού» δε συνοδεύτηκε με νίκη. Αν και ο Καρλίτος κατάφερε να ανοίξει το σκορ με ωραία κεφαλιά στο 56ο λεπτό, ύστερα από σέντρα του Μαουρίσιο, η εξέλιξη της αναμέτρησης ήταν εφιαλτική για τους γηπεδούχους, οι οποίοι είδαν τη νίκη να «ξεγλιστρά» από τα χέρια τους στις καθυστερήσεις.

Συγκεκριμένα, εκεί όπου όλα έμοιαζαν να έχουν τελειώσει, μια συρτή σέντρα του
Γκουαροτσένα στο 90’+2 και η προβολή του Μπαρτόλο μέσα στην περιοχή έμελλε να αποβούν μοιραίες, με τους Βολιώτες να «κλέβουν» το βαθμό της ισοπαλίας κυριολεκτικά στην εκπνοή.

Περίπου 3 μήνες μετά, όμως, με το σύνολο του Ρουμάνου τεχνικού να είναι σε εξαιρετική κατάσταση όλον τον περσινό Ιανουάριο, ο Βόλος δε μπόρεσε να γλυτώσει από τις «ορέξεις» του Παναθηναϊκού. Όλα ξεκίνησαν με το τέρμα του Αργύρη Καμπετσή, ο οποίος στο 42ο λεπτό μετουσίωσε σε γκολ τη μεγάλη ευκαιρία που του παρουσιάστηκε και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Συγκεκριμένα, ο Φακούντο Σάντσες έκανε μια σέντρα από τα δεξιά, ο Μαουρίσιο πήρε την κεφαλιά, όμως ο Κλέιμαν είχε απάντηση. Ωστόσο, στην επαναφορά ευνοήθηκε ο Έλληνας στράικερ από τις κόντρες και πραγματοποίησε το 0-1.

Το δεύτερο μέρος, πάντως, δεν άρχισε θετικά για τον Παναθηναϊκό, καθώς είδε στο 55′ τον διαιτητή Ευαγγέλου να αποβάλει με απευθείας κόκκινη κάρτα τον Χουάνκαρ για χτύπημα πάνω στον Γκρίλο. Όμως, ο Παναθηναϊκός φάνηκε να μην επηρεάζεται από αυτή την απώλεια και 10 λεπτά μετά σημείωσε το 0-2 με υποδειγματική αντεπίθεση. Πιο αναλυτικά, μετά το φάουλ του Βόλου που σταμάτησε στο τείχος, ο Μαουρίσιο πήρε τη μπάλα και έβγαλε στην κόντρα τους φιλοξενούμενους. Μετά από μερικά μέτρα, πάσαρε στον Αϊτόρ και εκείνος
βρήκε τον Ιωαννίδη, ο οποίος με δυνατό σουτ «έγραψε» το 0-2, που ήταν και το τελικό σκορ.

Τη φετινή σεζόν, πριν το «κάζο» στο Πανθεσσαλικό, ο Παναθηναϊκός τέθηκε αντιμέτωπος τρεις φορές με το Βόλο, έχοντας ως συγκομιδή 2 νίκες και 1 ισοπαλία.

Στο παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής για το Πρωτάθλημα, το ευρύ 5-1 στη Λεωφόρο νομίζω αντικατοπτρίζει απόλυτα την εικόνα του αγώνα. Έχοντας βρει ήδη δύο γκολ μέχρι το 4ο λεπτό με τους Καρλίτος και Ιωαννίδη, θα μπορούσε να ισχυριστεί κάνεις πως το ματς τελείωσε εκεί. Και πράγματι, με την εμφάνιση που έκανε η ομάδα του Γιοβάνοβιτς στον αγωνιστικό χώρο, δεν άφησε καμία «χαραμάδα» αντίδρασης στο Βόλο, που ήταν εκτός τόπου και χρόνου. Μάλιστα, πριν το ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός βρήκε ακόμα δύο γκολ, με τους Χατζηγιοβάνη και Βιτάλ (από το σημείο του πέναλτι), πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα θα μπορούσε κανείς να πει, με τους Θεσσαλούς πάντως να δείχνουν πως έχουν «σφυγμό», πετυχαίνοντας γκολ με τον Γκιουλέν στο 58′ από στημένη φάση. Όμως, ο Παναθηναϊκός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, και με δεύτερο προσωπικό τέρμα του Καρλίτος στο 69′ έφερε και πάλι το σκορ στη διαφορά των τεσσάρων, πραγματοποιώντας το τελικό 5-1.

Στη συνέχεια, ακολούθησαν τα δύο παιχνίδια του Κυπέλλου, από τα οποία το «Τριφύλλι» πέρασε αλώβητο στη φάση των «8». Το εντός έδρας 2-1 με τα γκολ των Μακέντα (25′) και Αλεξανδρόπουλου (51′) για τους γηπεδούχους και αυτό του Πάολο Φερνάντεθ στο 56′ για τη μέχρι πρότινος ομάδα του Αμπασκάλ άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει της ρεβάνς, στην οποία όμως η μονότονη υπέροχη του Παναθηναϊκού είχε κρίνει ήδη την ομάδα που θα
περάσει στον επόμενο γύρο.

Το 0-0 στο Πανθεσσαλικό (που κάλλιστα θα μπορούσε να ήταν 0-4 μόνο από τις ευκαιρίες που έχασε ο Μαουρίσιο) έστειλε τον Παναθηναϊκό στα προημιτελικά, ο οποίος κιόλας έπαιζε και με παίκτη παραπάνω από το 80′ μετά από αποβολή του Γκρίλο για κράτημα στον Παλάσιος ως τελευταίος παίκτης.

Ωστόσο, αυτό το σερί των επτά αγώνων χωρίς ήττα από τον Βόλο έμελλε να καταρρεύσει μέσα σε ένα απόγευμα, μετά τη θλιβερή ήττα με 3-1. Το λάθος του Κώτσιρα, η λανθασμένη κόκκινη κάρτα στον Σάντσες, η ολιγωρία της άμυνας, ο «καυτός» Τομ φαν Βέερτ και ο απογοητευτικός για πρώτη φορά φέτος Μπρινιόλι συνέθεσαν το «μίγμα» που συνέβαλε σε αυτό το σκορ, το οποίο διαμορφώθηκε από δύο γκολ του Ολλανδού σέντερ φορ (35′, 79′), από το εύστοχο πέναλτι του Παλάσιος (90’+2) και το προ κενής εστίας γκολ του Ορόζ (90’+5).

Τα σερί και τα ρεκόρ, δυστυχώς ή ευτυχώς, είναι για να σπάνε και το συγκεκριμένο ήρθε να σταματήσει σε ένα χρονικό σημείο που ο Παναθηναϊκός πέταγε «φωτιές» με την απόδοση του…