Παναθηναϊκός για… ένα ημίχρονο!

-

Διπρόσωπος ο Παναθηναϊκός στο τελευταίο του φιλικό παιχνίδι πριν τον 2ο προκριματικό γύρο του Europa League. Οι «πράσινοι» νίκησαν με 1-0 τη Μακάμπι Νετάνια, παρουσιάζοντας πολύ καλή εικόνα στο 1ο ημίχρονο, αλλά αρνητική στην επανάληψη.

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

Παναθηναϊκός (Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Μλαντένοβιτς, Σένκεφελντ, Γεντβάι, Κώτσιρας, Μαξίμοβιτς, Βιλένα, Μπακασέτας, Τζούρισιτς, Μαντσίνι, Γερεμέγεφ.

Μακάμπι Νετάνια (Μπαλμπούλ): Νίρον, Κάναρικ, Σαμπάτ, Πλακουστσένκο, Σάντε, Λέβι, Τζάμπερ, Ταβάρες, Ζλατάνοβιτς, Βάργκας, Κέλερ.

Αρκετά καλή ήταν η εικόνα του Παναθηναϊκού στο 1ο ημίχρονο απέναντι στη Μακάμπι Νετάνια. Αν και η πρώτη φάση του ματς ανήκε στους Ισραηλινούς, με τον Ντραγκόφσκι στο 9′ να αποκρούει εντυπωσιακά την κεφαλιά που έγινε εντός περιοχής μετά από κόρνερ, οι «πράσινοι» ήταν αυτοί επέβαλλαν τον ρυθμό τους στο παιχνίδι.

Στο πρώτο ημίωρο του ματς, οι Κυπελλούχοι Ελλάδος επιχειρούσαν να φανούν απειλητικοί κυρίως μέσω στημένων φάσεων (κόρνερ και φάουλ), δίχως, όμως, να κατορθώνουν να ανοίξουν το σκορ.

Εν τέλει, αυτό έγινε στο 29′, με τον Μαντσίνι να συνεργάζετια υποδειγματικά με τον Τζούριτσιτς. Ο Αργεντινός εξτρέμ πέρασε δύο αντιπάλους, έπαιξε το «ένα-δύο» με τον Σέρβο μεσοεπιθετικό και βγήκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Νιρόν, τον οποίο και εκτέλεσε, διαμορφώνοντας το 1-0 για τον Παναθηναϊκό.

Στο 38′ ο Βιλένα είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα των γηπεδούχων, αλλά το σουτ που επιχείρησε από το όριο της περιοχής κατέληξε στην αγκαλιά του Νιρόν, αφού δεν το… επίασε γεμάτα.

Ενώ στο 43′ ήρθε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, με τον Κώτσιρα να πατάει στην περιοχή, να εκτελεί αμαρκάριστος, όμως το τελείωμά του από εξαιρετικό σημείο πήρε ύψος και κατέληξε άουτ.

Στο μεταξύ, λίγο πριν, στο 42′ είχε σημειωθεί τελική για την Μακάμπι Νετάνια με τον Πλακουστσένκο, ο οποίος σούταρε με δύναμη από το όριο της περιοχής, στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ.

Στο 2ο ημίχρονο η εικόνα του Παναθηναϊκού ήταν εντελώς διαφορετική, ενδεχομένως κι από τις αλλαγές που έλαβαν χώρα μαζικά.

Από την άλλη, η Μακάμπι Νετάνια παρουσίασε πολύ καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο και κυριάρχησε στο χορτάρι, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει.

Αρχικά, στο 63′ ο Βάργκας από ιδανικό σημείο σχεδόν στη μικρή περιοχή, δεν έπιασε καλά τη σκαστή κεφαλιά. από κοντά, ενώ στο 65′ ήρθε νέα σπουδαία φάση για τους Ισραηλινούς, που αστόχησαν ελάχιστα με πλασέ του επιθετικού τους από το ύψος του πέναλτι.

Στο 67′ είχε γίνει πλέον σαφές ότι οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει τον έλεγχο, κερδίζοντας και τρίτο συνεχόμενο κόρνερ μέσα σε λίγα λεπτά.

Ακόμη, στο 74′ προέκυψε τεράστια διπλή ευκαιρία για την Μακάμπι Νετάνια, με Ίνγκασον και Κάτρη να σώζουν από βέβαιη παραβίαση την εστία του Λοντίγκιν.

Στο 2ο ημίχρονο πραγματοποίησε το ανεπίσημο ντεμπούτο του ο Ίνγκασον.

Το γκολ που σημείωσε ο Παναθηναϊκός στο 1ο ημίχρονο αποδείχθηκε καθοριστικό, καθώς ήταν αυτό που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, αφού στην επανάληψη το «Τριφύλλι» δεν ήταν καλό.