Παναθηναϊκός… ΕΠΙΒΗΤΟΡΑΣ, «τάβλιασε» την Τούμπα!

-

«Πράσινη»… έβαψε τη Θεσσαλονίκη ο Παναθηναϊκός του Γιοβάνοβιτς, που παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, τα έφερα όλα… ΤΟΥΜΠΑ και επικράτησε επί του ΠΑΟΚ με σκορ 1-2! Στο -7 άφησε ΠΑΟΚ, Ολυμπιακό και Βόλο το «Τριφύλλι»!

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Λύρατζης, Ίνγκασον, Νάσμπεργκ, Βιεϊρίνια, Ντάντας, Κούρτιτς, Νάρεϊ, Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς, Ολιβέιρα.

Παναθηναϊκός (Ι. Γιοβάνοβιτς):  Μπρινιόλι, Χουανκάρ, Σένκεφέλντ, Μάγκνουσον, Σάντσες, Κουρμπέλης, Πέρεθ, Τσέριν, Μπερνάρντ, Σπόραρ, Αϊτόρ.

Με τις δύο ομάδες να «συγκρούονται», γνωρίζοντας ότι διακυβεύονται πολλά σε βαθμολογικό επίπεδο, το ξεκίνημα του ματς στο πρώτο 10λεπτο δεν περιλάμβανε φάσεις για γκολ, με την πρώτη να λαμβάνει χώρα στο 12′. Τότε, το «Τριφύλλι» εκδήλωσε μια… φαρμακερή αντεπίθεση, με τον Αϊτόρ να κάνει την κούρσα, να μπαίνει στην περιοχή και να κάνει το φαλτσαριστό πλασέ συρτά, αναγκάζοντας τον Κοτάρσκι να διώξει σε κόρνερ με τα ακροδάχτυλα.

Από την πλευρά του, ο ΠΑΟΚ απάντησε λίγα λεπτά αργότερα στον Παναθηναϊκό, με τον Νάρεϊ να πραγματοποιεί μια καλή σέντρα από τα δεξιά για να βρει τον Ολιβέιρα, που με κεφαλιά από την καρδιά της περιοχής αστόχησε, όντας αμαρκάριστο. Τελικά, ό,τι δεν έκανε στο 17′, ο Πορτογάλος επιθετικός το έπραξε στο 18′. Ο Αουγκούστο με τακουνάκι από τα αριστερά πέρασε τη μπάλα κάτω από τα πόδια του Σένκεφελντ, βρίσκοντας εντός περιοχής τον επιθετικό των γηπεδούχων, που ήρθε από πίσω σαν τρέιλερ για να πλασάρει τον Μπρινιόλι συρτά, ανοίγοντας το σκορ και διαμορφώνοντας το 1-0.

Μετά το γκολ του ΠΑΟΚ, οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν ανίκανοι να αντιδράσουν, ενώ οι γηπεδούχοι θέλησαν να χαμηλώσουν τον ρυθμό του ματς, κάτι που κατάφεραν δίχως ιδιαίτερη δυσκολία. Έτσι, για περίπου 14 λεπτά δεν σημειώθηκε απολύτως καμία ευκαιρία για γκολ, με το σουτ του Νάρεϊ στο 32′ να «σπάει» τη μονοτονία, αναγκάζοντας το Μπρινιόλι να μπλοκάρει.

Για πρώτη φορά μετά την προσπάθεια του Αϊτόρ στο 12′, ο Παναθηναϊκός απείλησε την εστία του Κοτάρσκι στο 34′, με τον Σπόραρ να βρίσκει λίγο χώρο εκτός περιοχής και να σουτάρει συρτά με δύναμη, για να μπλοκάρει ο τερματοφύλακας των «μελανόλευκων».

Μέχρι το φινάλε του 1ου ημιχρόνου δεν υπήρξε κάτι το αξιοσημείωτο, με τον ΠΑΟΚ να οδηγείται στα αποδυτήρια έχοντας ανά χείρας το προβάδισμα με σκορ 1-0.

Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Γιοβάνοβιτς έδειξε να έκανε καλή δουλειά με την ψυχολογία των παικτών του. Άλλωστε, δεν μπορεί να εξηγηθεί αλλιώς η… μεταμόρφωση των φιλοξενούμενων στον αγωνιστικό χώρο με το πρώτο σφύριγμα του Βαϊνμπέργκερ στο 2ο ημίχρονο.

Οι «πράσινοι» μπήκαν ξανά στο γήπεδο της Τούμπας με ξεκάθαρη διάθεση να επιτεθούν και να ισοφαρίσουν, πετυχαίνοντας τον στόχο τους πάρα πολύ νωρίς στην επανάληψη. Ειδικότερα, μόλις στο 52′, με μια εξαιρετική αντεπίθεση, η ομάδα του Γιοβάνοβιτς έκανε το 1-1, με τον Αϊτόρ να κάνει την κούρσα με τη μπάλα, να περνά όποιον βρήκε μπροστά του, συμπεριλαμβανομένου και του Κοτάρσκι, να για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα προ κενής εστίας.

Με την Τούμπα πλέον να έχει… παγώσει αισθητά, ο Παναθηναϊκός βρήκε ευκαιρία να πάρει περισσότερα μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, αν και στο 62′ τα… χρειάστηκε. Οι γηπεδούχοι είχαν φοβερή ευκαιρία, με τον διαιτητή να μην δίνει ξεκάθαρο φάουλ του Ζίβκοβιτς πάνω στον Σένκεφελντ, ενώ ο Αουγκούστο αστόχησε από εξαιρετικά ευνοϊκό σημείο.

Μετά τη χαμένη φάση του «Δικεφάλου του Βορρά», το «Τριφύλλι» δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα, παίζοντας εμφανώς με περισσότερη αυτοπεποίθηση, τη στιγμή που η πίεση και το άγχος είχαν κυριεύσει την πλευρά των γηπεδούχων. Έτσι, λίγα λεπτά αργότερα, στο 67′, ο Χουανκάρ σήκωσε για τον Σπόραρ, που θα πήρε την κεφαλιά, η μπάλα έφυγε άουτ, αλλά ο Κοτάρσκι βρήκε τον επιθετικό του Παναθηναϊκού με τις γροθιές στο πρόσωπο. Ο ρέφερι Βαϊνμπέργκερ θέλησε να συμβουλευτεί το VAR και να δει τη φάση ο ίδιος, καταλήγοντας ορθώς να υποδείξει παράβαση πέναλτι, αλλά λανθασμένα δεν απέβαλλε τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Αϊτόρ, που νίκησε τον Κοτάρσκι από τα 11 βήματα, έκανε το 1-2 και πανηγύρισε ξέφρενα στην έδρα των Θεσσαλονικέων!

Πλέον… όλα έδειχναν Παναθηναϊκό. Στο 74′ το «Τριφύλλι» είχε άλλη μια ευκαιρία, καθώς μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Σάντσες με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο άουτ, αποτυγχάνοντας να «τελειώσει» το ματς.

Με τον χρόνο πια να κυλά υπέρ των φιλοξενούμενων, ο Λουτσέσκου αποφάσισε να βάλει στο ματς τον νεαρό Κωνσταντέλια, με τον Έλληνα παίκτη στο 89ο λεπτό να… βουτά εντός περιοχής του Παναθηναϊκού, ξεγελώντας αρχικά τον Αυστριακό διαιτητή, που έδειξε την άσπρη βούλα. Όμως, το VAR έκανε ορθά τη δουλειά του, τον ενημέρωσε ότι ο Μάγκνουσον δεν έρχεται σε επαφή με τον ποδοσφαιριστή του ΠΑΟΚ, ο ίδιος αποφάσισε να δει δια ζώσης τη φάση στο ριπλέι και εν τέλει διόρθωσε την αρχική του απόφαση.

Με 5 λεπτά να έχουν υποδειχθεί ως καθυστερήσεις, ο «Δικέφαλος του Βορρά» πίεζε ολοένα και περισσότερο. Μέσω κόρνερ και μεγάλων μπαλιών προσπαθούσε να παραβιάσει για δεύτερη φορά την εστία του Μπρινιόλι. Όμως, μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Βαϊνμπέργκερ ο ΠΑΟΚ δεν ισοφάρισε και έτσι ο Παναθηναϊκός πήρε μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ νίκη στην Τούμπα με σκορ 1-2 και μάλιστα με φοβερή ανατροπή!

Το γρήγορο γκολ του Παναθηναϊκού στο 2ο ημίχρονο. Οι «πράσινοι» ουσιαστικά γέμισαν με άγχος τους γηπεδούχους, που είδαν όλη τη δουλειά που έκαναν στο 1ο ημίχρονο να… γκρεμίζεται σε μια μόνο στιγμή, λίγα μόλις λεπτά μετά την επανέναρξη του ματς. Έτσι, δόθηκε η δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να πετύχουν και 2ο γκολ στη συνέχεια.

Καλή σε γενικές γραμμές η διαιτησία του Βαϊνμπέργκερ. Εξαίρεση αποτελεί η φάση του πέναλτι υπέρ του Παναθηναϊκού, όχι αναφορικά με την παράβαση, που ορθώς δόθηκε, αλλά σχετικά με την κίτρινη κάρτα που υπέδειξε στον Κοτάρσκι. Ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ έπρεπε να αποβληθεί, καθώς γρονθοκόπησε στο πρόσωπο τον Σπόραρ.