Παναθηναϊκός: Δεν αντέδρασε σε χορτάρι και… πάγκο

-

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τον Άρη χωρίς να αντιδράσει ουσιαστικά μετά το γκολ που δέχθηκε, ενώ και ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς δεν προχώρησε στις αλλαγές που θα μπορούσαν να αλλάξουν την κατάσταση.

Οι «πράσινοι» έφυγαν ηττημένοι από τη Θεσσαλονίκη αφήνοντας για πρώτη φορά φέτος βαθμούς εκτός Λεωφόρου, με το ολέθριο λάθος του Αλμπέρτο Μπρινιόλι να είναι καθοριστικό, καθώς έδωσε το προβάδισμα στον Άρη στο πρώτο ημίχρονο με πολύ… φθηνό τρόπο.

Παράλληλα ήρθε σε χρονικό σημείο που ο Παναθηναϊκός είχε το πάνω χέρι και με την εμφάνιση του έδειχνε πως είχε το ματς εκεί που ήθελε, με το γκολ να είναι το μόνο που του έλειπε ως τότε.

Ωστόσο αντί να ανοίξει το σκορ, έγινε το 1-0 με το γκολ-δώρο του Ιταλού τερματοφύλακα κι όλα άλλαξαν εκτός του σκορ, με κυριότερο την ψυχολογία του αγώνα, καθώς οι «πράσινοι» δεν επέστρεψαν ποτέ… πνευματικά στο κλίμα του αγώνα, για να κυνηγήσουν την ανατροπή.

Λίγα λεπτά μετά το λάθος του Μπρινιόλι ήρθε η ανάπαυλα στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και το αναμενόμενο θα ήταν στο δεύτερο ημίχρονο να υπάρχει μια πολύ πιο δυναμική αντίδραση από αυτή που είδαμε στο χορτάρι, η οποία ήταν αναιμική και χωρίς ουσία απέναντι σε μια ομάδα που δεν φημίζεται για τη σκληράδα και την αποτελεσματικότητά της.

Επιπρόσθετα και παρότι οι συσχετισμοί είχαν αλλάξει λόγω του γκολ των γηπεδούχων, ο Γιοβάνοβιτς δεν παρέκκλινε από τη λογική του στις αλλαγές και προχώρησε σε μία μόλις, με τον Τζούρισιτς να μπαίνει αντί του Βέρμπιτς κι αυτή αφού είχε συμπληρωθεί μία ώρα αγώνα.

Από τη στιγμή που ο Σέρβος ήταν εκτός κλίματος και δεν βοήθησε, η μία αλλαγή ήταν σαν… καμία, με την ομάδα να περιμένει μάταια περαιτέρω κινήσεις από τον πάγκο ώστε να αλλάξουν τα πράγματα. Οι επόμενες αλλαγές έγιναν αφού έγινε το 2-0 το οποίο ουσιαστικά σφράγισε την ήττα, με τον Σέρβο τεχνικό να μην βοηθά αυτή τη φορά την ομάδα του.

Ο Γιοβάνοβιτς έχει κάνει ήδη τεράστιο έργο στο «Τριφύλλι» που έχει αναγεννήσει από τις στάχτες του, όμως στη Θεσσαλονίκη δεν προχώρησε σε απαιτούμενες αλλαγές για να ανακατέψει την τράπουλα και να αλλάξει τα δεδομένα, με το ματς απέναντι στους «κίτρινους» να συγκαταλέγεται στις… κακές προπονητικά βραδιές του, που είναι σαφώς ελάχιστες μπροστά στις καλές.

Δεν είναι λίγες οι φορές που οι αλλαγές του έχουν βοηθήσει δραστικά, ωστόσο με τον Άρη αυτό δεν έγινε…

Μάλιστα είναι χαρακτηριστικό πως η 5η αλλαγή που είχε δικαίωμα η ομάδα δεν έγινε ποτέ, με την 4η να είναι ο Πέρεθ αντί του Γεντβάι στις καθυστερήσεις.