Παναθηναϊκός – Ατρόμητος 1-2: «Πράσινη»… κατάρα!

-

Παίζοντας με… καινούρια ενδεκάδα και σχεδόν όλα τα μεταγραφικά αποκτήματα του Ιανουαρίου, ο Παναθηναϊκός παρουσίασε καλό πρόσωπο κόντρα στον Ατρόμητο αλλά ηττήθηκε με 1-2! Αϊτόρ ο σκόρερ, ερωτηματικό για το γκολ της ισοφάρισης, αμέτρητες ευκαιρίες για τους «πράσινους».

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

Παναθηναϊκός (Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Μλαντένοβιτς, Ακαϊντίν, Ούγκο, Κώτσιρας, Αράο, Βιλένα, Τζούρισιτς, Μαντσίνι, Αϊτόρ, Μπακασέτας.

Ατρόμητος (Ίλιτς): Τσιντώτας, Ασεβέδο, Ιμερέκοφ, Τσακμάκης, Αθανασίου, Έρλινγκμαρκ, Έντερ, Βρακάς, Ρομπάιγ, Γιουμπιτάνα, Ανγκιέλσκι.

Παρά τις πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα και το γεγονός πως μπήκαν να παίξουν παίκτες με μία προπόνηση, ο Παναθηναϊκός πήρε με το… καλημέρα την κατοχή και προσπάθησε να ανοίξει διαδρόμους προς την εστία του Τσιντώτα και να φτάσει σε ένα γρήγορο γκολ, που θα απλοποιούσε το έργο του.

Στα πρώτα λεπτά λοιπόν οι «πράσινοι» κέρδισαν απανωτά κόρνερ, ενώ στο 10’… άγγιξαν το 1-0 με τον Μπακασέτα. Ο αρχηγός της Εθνικής είδε την μπάλα να στρώνεται μπροστά του από κεφαλιά του Βιλένα και επιχείρησε έναν «κεραυνό» με το δεξί από τα όρια της περιοχής, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι. Το γκολ πάντως ήρθε δύο λεπτά μετά, με τον «Μπάκα» να κάνει άψογη κάθετα, τον Τζούρισιτς το παράλληλο γύρισμα και τον Αϊτόρ να πλασάρει από κοντά στην κίνηση.

Το «Τριφύλλι» συνέχισε να έχει τον έλεγχο και στο 19′ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία, με τον Ούγκο να βγάζει εκπληκτική μπαλιά μισού γηπέδου, αλλά τον Ασεβέδο να βάζει κόντρα στο πλασέ του Αϊτόρ. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 25′, με τον Ντραγκόφσκι να σταματάει εντυπωσιακά το σουτ του Έρλινγκμαρκ αλλά τον Αντζιέλσκι να σκοράρει στο «ριμπάουντ». Το γκολ ακυρώθηκε αρχικά για οφσάιντ, όμως μέσω VAR μέτρησε και έγινε το 1-1.

Η εξέλιξη αυτή μάλιστα έδωσε… φτερά στον Ατρόμητο, που στο 32′ έφτασε πολύ κοντά στην ανατροπή. Ο Γιουμπιτάνα βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή, όμως είδε τον Ντραγκόφσκι να σταματάει το σουτ του. Στο επόμενο λεπτό ήταν η σειρά του Παναθηναϊκού να χάσει ανεπανάληπτη ευκαιρία, όταν ο Αϊτόρ γύρισε την μπάλα παράλληλα και ο Μαντσίνι από το ύψος της μικρής περιοχής την έστειλε ψηλά άουτ.

Τελικά οι Περιστεριώτες βρήκαν και δεύτερο γκολ στο 42′, με τον Ρομπάιγ να βγάζει αντεπίθεση μετά από κόρνερ του «Τριφυλλιού», να βρίσκει τον Γιουμπιτάνα και τον τελευταίο να πλασάρει σωστά τον Πολωνό γκολκίπερ των γηπεδούχων, διαμορφώνοντας το 1-2.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Παναθηναϊκός πήρε ξανά την πρωτοβουλία των κινήσεων, δείχνοντας σαφέστατη διάθεση να πιέσει για να βρει την ισοφάριση. Η κεφαλιά του Ούγκο στο 48′ πέρασε άουτ, ενώ στο 54′ ο Αράο έκανε μια ωραία κάθετη, όμως το σουτ του Βιλένα κατέληξε στην αγκαλιά του Τσιντώτα. Τέσσερα λεπτά μετά ήταν η σειρά του Ακαϊντίν να πάρει την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, όμως και ο Τούρκος δεν κατάφερε να βρει τον στόχο.

Με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Τερίμ προχώρησε σε διπλή αλλαγή, βάζοντας Βαγιαννίδη αντί Κώτσιρα και Μπερνάρ αντί Βιλένα. Αμέσως μετά μάλιστα ο Αϊτόρ είχε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει, όμως το πλασέ που έκανε από την πάσα του Μπακασέτα κατέληξε άουτ. Ο Ατρόμητος απείλησε για πρώτη φορά στην επανάληψη στο 67′, με τον Βαλέντσια να βγαίνει σε θέση βολής αλλά να σουτάρει άουτ.

Στο 69′ η κεφαλιά του Τζούρισιτς από την σέντρα του Μλαντένοβιτς κατέληξε στην αγκαλιά του Τσιντώτα, ενώ δύο λεπτά μετά μπήκαν και οι Πέρεθ και Ιωαννίδης, αντί των Αράο και Μπακασέτα. Αμέσως μετά την διπλή αλλαγή ήρθε νέα ευκαρία, όταν ο Αϊτόρ έκανε την σέντρα αλλά ο Μπερνάρ δεν κατάφερε να κάνει καλή κεφαλιά. Στο 75′ ο Ιωαννίδης έκανε εκπληκτική ενέργεια και έβγαλε σε τετ-α-τετ τον Βραζιλιάνο, ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τσιντώτα.

Ο καταιγιστικός ρυθμός συνεχίστηκε, με τον Μλαντένοβιτς να σουτάρει άουτ μετά από πάσα του Αϊτόρ στο 76′ και τον Ισπανό εξτρέμ να απειλεί στο 79′, δίχως όμως να βρίσκει στόχο. Η φάση… κλειδί ήρθε στο 87′, όταν ο Ασεβέδο χωρίς κανέναν λόγο έριξε αγκωνιά στον Ιωαννίδη εκτός φάσης, με τον Διαμαντόπουλο να βλέπει την φάση στο βίντεο και να υποδεινκύει το καθαρό πέναλτι.

Ο Τσιντώντας όμως απέκρουσε την εκτέλεση του Ιωαννίδη, που στο «ριμπάουντ» σημάδεψε και το δοκάρι! Στα 9 λεπτά των καθυστερήσεων δεν άλλαξε κάτι, με τον Παναθηναϊκό να πιέζει σε όλο το ματς, να είναι συνολικά πολύ ανώτερος, να χάνει σωρεία ευκαιριών αλλά να γνωρίζει την ήττα με 1-2!

Η φάση… όλου του αγώνα ήταν αυτή του 87ου λεπτού, όταν ο Ασεβέδο έριξε χωρίς κανέναν λόγο αγκωνιά στον Ιωαννίδη στα όρια της περιοχής, με την μπάλα να βρίσκεται πολύ μακριά. Ο VAR ειδοποίησε τον Διαμαντόπουλο, αυτός έδειξε την άσπρη βούλα, αλλά ο Ιωαννίδης δεν κατάφερε να νικήσει τον Τσιντώτα σε δύο χρόνους!

Ο Διαμαντόπουλος πήγε σε γενικές γραμμές καλά το ματς, δίχως να υποπέσει σε κάποιο μεγάλο λάθος. Η αμφισβητούμενη φάση είναι αυτή στο γκολ της ισοφάρισης, για την οποία όμως ελέγχονται οι Κουμπαράκης και Σαμοΐλης, που βρίσκονται στο VAR και είχαν την ευθύνη για να βάλουν τις γραμμές και να διαπιστώσουν εάν υπήρχε οφσάιντ ή όχι.