Παναθηναϊκός: Από τότε έχει να βάλει 3 γκολ σε εκτός έδρας παιχνίδι!

-

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε τη Δευτέρα να κάνει το καθήκον του απέναντι στη Λαμία, να γυρίσει το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο (θυμίζουμε μέχρι το 55′ έχανε με 1-0) και, εν τέλει, να πανηγυρίσει την πρώτη του εκτός έδρας νίκη για φέτος με σκορ 1-3. Άραγε, όμως, πόσος καιρός έχει περάσει από την ημέρα που το «Τριφύλλι» σκόραρε τρία γκολ σε αγώνα μακριά από το «σπίτι» του; Το «Όλα Πράσινα» σας έχει την απάντηση!

Ευτυχώς το σύνολο του Ιβάν Γιοβάνοβιτς «ξύπνησε» στην επανάληψη και δε ζήσαμε ακόμα μία παταγώδη αποτυχία. Γιατί περί αποτυχίας θα επρόκειτο εάν οι «πράσινοι» αποτύγχαναν να ξεπεράσουν (και) το εμπόδιο της -καταπονημένης από τους τραυματισμούς και τον κορονοϊό- Λαμίας σε ουδέτερη έδρα (ο αγώνας διεξήχθη στο Πανθεσσαλικό Στάδιο στο Βόλο καθώς το ΔΑΚ στη Φθιώτιδα κρίθηκε ακατάλληλο) και χωρίς να υπάρχει ένα «εχθρικό» κλίμα απέναντί τους.

Η όλη ατμόσφαιρα ήταν ιδανική για να «καθαρίσει» την υπόθεση-νίκη ο Παναθηναϊκός από πολύ νωρίς, έτσι ώστε να κρατήσει δυνάμεις για το δύσκολο πρόγραμμα που ακολουθεί, αλλά και για να τονωθεί, κυρίως, ψυχολογικά. Κάτι τέτοιο, λοιπόν, μπορεί να μη συνέβη, ωστόσο τα λόγια και η «κατσάδα» του Σέρβου κόουτς στα αποδυτήρια έπιασαν τόπο και η πολυαναμενόμενη ανατροπή ήρθε, με τους Λούντκβιστ (56′), Μακέντα (86′) και Μαουρίσιο (87′) να… υπογράφουν αυτή την εμφατική επικράτηση για την ομάδα.

Το σπάνιο του ζητήματος, πάντως, δεν είναι το ότι ο Παναθηναϊκός κατόρθωσε να φύγει θριαμβευτής από μια ξένη έδρα. Άλλωστε, λίγες βδομάδες πριν το είχε επαναλάβει κόντρα στον Ατρόμητο στο  Περιστέρι (0-1), απλά η συγκεκριμένη νίκη συμπεριλαμβανόταν στο θεσμό του Κυπέλλου και όχι στη βασική διοργάνωση του Πρωταθλήματος, οπότε και ορθώς δε προσμετρήθηκε στο ρεκόρ του «Τριφυλλιού».

Το αξιοπερίεργο είναι πως οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς έβαλαν 3 τέρματα μακριά από τη Λεωφόρο, κάτι το οποίο δε συνηθίζουν. Και για να είμαστε πιο ακριβείς, η τελευταία φορά που είχαν διαπράξει κάτι παρόμοιο ήταν περίπου 9 μήνες πριν, όταν και είχαν νικήσει τον Ατρόμητο του Νταμίρ Κάναντι με 2-3 (αυτή τη φορά για τη Super League).

Το ημερολόγιο έγραφε 6 Φεβρουαρίου του 2021 όταν οι Περιστεριώτες υποδέχτηκαν τον Παναθηναϊκό στην έδρα τους. Οι φιλοξενούμενοι ναι μεν προέρχονταν από μια «άοσμη» ισοπαλία κόντρα στη Λαμία στο «Απόστολος Νικολαΐδης», αλλά μη ξεχνάμε πως τότε ήταν η περίοδος που ο Λάζλο Μπόλονι είχε δημιουργήσει ένα σύνολο ποδοσφαιριστών που είχαν ως μοναδικό σκοπό να νικούν έστω και με… 0,5-0, παίζοντας μόνο αμυντικά, κάτι το οποίο του είχε βγει και με το παραπάνω.

Από την άλλη, οι γηπεδούχοι δε βρίσκονταν και στην καλύτερη δυνατή κατάσταση, γνώριζαν πως το όνειρο της 6αδας είναι μακρινό, συνεπώς πάλευαν απλά να διατηρήσουν την αξιοπρέπειά τους και, βεβαίως, να πλασαριστούν όσο γίνεται ευνοϊκότερα στο βαθμολογικό πίνακα ενόψει play-out.

Ο Ρουμάνος τεχνικός του Παναθηναϊκού επέλεξε να κατέβει στο ματς με τον Διούδη κάτω από τα δοκάρια, τον Χατζηθεοδωρίδη στο αριστερό άκρο της άμυνας, τον Μολό στο δεξί, ενώ στα στόπερ αγωνίστηκαν οι Βέλεθ και Σένκεφελεντ. Ως «6αρι» έπαιξε ο Αλεξανδρόπουλος, λίγο πιο μπροστά του τοποθετήθηκε ο Μαουρίσιο, ενώ το ρόλο του επιτελικού μέσου κλήθηκε να αναλάβει ο Βιγιαφάνιες. Τέλος, στα πλάγια της επίθεσης μπήκαν οι Καμπετσής (αριστερά) και
Χατζηγιοβάνης (δεξιά), με τον Καρλίτος να κινείται στη θέση του σέντερ φορ.

Το πρώτο γκολ των «πράσινων» προήλθε από μια καλοδουλεμένη στημένη φάση στο 11′. Για την εκτέλεση του φάουλ που αποκόμισε ο Παναθηναϊκός λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή του Ανδρέα Γιαννιώτη πήγε ο Τάσος Χατζηγιοβάνης. Ο Έλληνας εξτρέμ γέμισε τη μπάλα πανέξυπνα προς το δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου περίμεναν τα «βαριά» κορμιά της ομάδας, οι Σένκεφελεντ και Βέλεθ. Εν τέλει, ο Ισπανός αμυντικός ήταν αυτός που κατάφερε να πάρει την κεφαλιά και να ανοίξει το σκορ πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, εντούτοις, ο Ατρόμητος βρήκε το γκολ της ισοφάρισης, όταν μετά μετά κόρνερ του Μουνίθ, ο νυν παίκτης της Σίβασπορ, Δημήτρης Γούτας, νίκησε τους πάντες στον αέρα και σημείωσε το 1-1 με το κεφάλι (και αυτός).

Στο δεύτερο 45λεπτο, ο Παναθηναϊκός εισήλθε ορεξάτος στον αγωνιστικό χώρο, κοιτώντας να πάρει εκ νέου προβάδισμα στο σκορ όσο το δυνατόν γρηγορότερα γίνεται. Η επιθυμία του αυτή έγινε πράξη μόλις στο 48′, όταν η λάθος εκτίμηση του Γιαννιώτη έδωσε την ευκαιρία στον Καρλίτος να μπει στη φάση και να σπρώξει τη μπάλα στο πλεκτό. Έτσι, ο Ισπανός, μη αφήνοντας ατιμώρητη τη «γαλανόλευκη» αυτή αδράνεια, πραγματοποίησε το 1-2.

Επτά λεπτά αργότερα, ωστόσο, ο Ατρόμητος είχε ξανά απάντηση στο γκολ του «Τριφυλλιού». Ο Ροντρίγκο Γκάλο έκανε τη σέντρα, η άμυνα των «πράσινων» χάθηκε για τα καλά, και ο Αγκάγιεφ στην κίνηση ισοφάρισε το ματς. Μετά από αυτό το γκολ, το παιχνίδι κυλούσε ομαλά
και όλοι πίστευαν πως οδεύει για «Χ».

Λογάριαζαν, όμως, χωρίς τα -τότε- νέα αποκτήματα της ομάδας από τη χειμερινή μεταγραφική περίοδο. Έχοντας φτάσει στο 84′, λοιπόν, ο Διούδης είχε τη μπάλα στα πόδια του. Επιχείρησε ένα γέμισμα προς τα πλάγια, εκεί όπου βρίσκονταν ο Βέλεθ με τον Ενγκμπακοτό. Ο πρώτος άφησε σωστά τη μπάλα για το συμπαίκτη του, ο οποίος την κοντρόλαρε υποδειγματικά. Τότε, ο Κονγκολέζος εξτρέμ, στο μοναδικό του ίσως highlight της παρουσίας του στον Παναθηναϊκό, άνοιξε το διασκελισμό του, επιτάχυνε, μπήκε στην περιοχή και πάσαρε συρτά παράλληλα.

Εκεί βρισκόταν ο Σανκαρέ, ο οποίος με δεύτερη προσπάθεια έστειλε τη μπάλα στο πλεκτό και
σημείωσε το τελικό 2-3. Έτσι, η ομάδα σκόραρε τρία γκολ σε έναν αγώνα που εξελίχθηκε σε… ροντέο κατά τη διάρκεια του, και σε μία νίκη η οποία κατά σύμπτωση αποτελούσε μέχρι και πριν τη «μάχη» με τη Λαμία την τελευταία του Παναθηναϊκού στο πρωτάθλημα εκτός έδρας.