Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 2-1: Ανατροπή ΟΝΕΙΡΟ και… φουλ για τίτλο!

-

Ο Παναθηναϊκός έμεινε πίσω στο σκορ από πολύ νωρίς, όμως με επική ανατροπή σε 2 λεπτά πήρε τεράστια νίκη με 2-1 κόντρα στην ΑΕΚ. Μπακασέτας και Ιωαννίδης οι σκόρερ.

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

Παναθηναϊκός (Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Ακαϊντίν, Γεντβάι, Κώτσιρας, Χουάνκαρ, Αράο, Τσέριν, Μπακασέτας, Βέρμπιτς, Μπερνάρ, Ιωαννίδης.

ΑΕΚ (Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Βίντα, Μουκουντί, Ρότα, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Ελίασον, Τσούμπερ, Μάνταλος, Γκαρσία.

Το «Τριφύλλι» μπήκε σε ένα ακόμα ντέρμπι πολύ νωθρά στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να βγει στην επίθεση, να κερδίσει συνεχόμενα κόρνερ και να προκριθεί στο 5′. Ο Ελίασον εκτέλεσε, η απομάκρυνση που έγινε δεν ήταν καλή και μετά το γέμισμα του Γιόνσον ο Χουάνκαρ έκανε τραγικό λάθος, με τον Ελίασον να προλαβαίνει στην γραμμή και να βγάζει σε άδειο τέρμα τον Βίντα για το 0-1.

Για άλλο ένα πεντάλεπτο ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε προβλήματα και δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα, με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν και να πατάνε διαρκώς περιοχή. Κόντρα στην ροή του αγώνα ήρθε η μεγάλη ευκαιρία για τους «πράσινους» στο 10′, όταν ο Ιωαννίδης έκανε το γύρισμα στο σημείο του πέναλτι, όμως ο επερχόμενος Μπερνάρ σημάδεψε από πλεονεκτική θέση το δοκάρι.

Στο 12′ ο Τσούμπερ σούταρε άουτ μέσα από την περιοχή και από εκείνο το σημείο και μετά ο Παναθηναϊκός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και πήρε τον απόλυτο έλεγχο. Η ομάδα του Φατίχ Τερίμ έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 19′, με τον Μπακασέτα να εκτελεί απευθείας ένα φάουλ από μακριά και τον Αθανασιάδη να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια, προλαβαίνοντας τον Βέρμπιτς.

Το γκολ ήρθε στο 24′, με τον Μπακασέτα να παίρνει την κεφαλιά μετά την σέντρα του Αράο, όμως ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ του Βραζιλιάνου. Στο 29′ το παράλληλο γύρισμα του Ιωαννίδη πέρασε πίσω από τον επερχόμενο Βέρμπιτς, ενώ αμέσως μετά ήρθε ένα ονειρικό δίλεπτο. Ο Μπακασέτας ισοφάρισε στο 32′ με φοβερό σουτ εκτός περιοχής, σε φάση που ξεκίνησε με χαμένο τετ-α-τετ του Ιωαννίδη, ενώ 2 λεπτά μετά ο «Φωτάρας» πήρε την μπάλα από λάθος του Μουκουντί και με λόμπα «έγραψε» το 2-1.

Μέχρι την λήξη του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι, ενώ αξίζει να αναφερθεί πως ο Παναθηναϊκός είχε διαμαρτυρηθεί και για ένα πέναλτι στο 28′, με το σκορ στο 0-1, για μαρκάρισμα στον Γεντβάι σε εκτέλεση φάουλ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε ορεξάτος στο δεύτερο μέρος και στο 53′ έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Μπερνάρ να πλασάρει άουτ σε τετ-α-τετ, αλλά να υποδεικνύεται εκ των υστέρων σε θέση οφσάιντ. Ακόμα μεγαλύτερη ήταν η ευκαιρία που ήρθε στο 55′, όταν ο Μπακασέτας έδωσε στον Ιωαννίδη και ο τελευταίος έκανε αμέσως το σουτ, στέλνοντας την μπάλα… εκατοστά δίπλα από το δοκάρι!

Με την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού ο Τερίμ έκανε και τις πρώτες του αλλαγές, βάζοντας Μλαντένοβιτς και Μαντσίνι αντί των Χουάνκαρ και Βέρμπιτς. Στο 63′ ο Γεντβάι έκανε σωτήρια προβολή και έδιωξε σε κόρνερ μετά από παράλληλο γύρισμα των γηπεδούχων, ενώ δύο λεπτά μετά ο Αραούχο έκανε το γυριστό, με τον Ντραγκόφσκι να μπλοκάρει, ενώ προσπάθησε να μπει στην φάση και ο Γκατσίνοβιτς.

Η ΑΕΚ είχε γενικά τον έλεγχο της κυκλοφορίας, ενώ είχε φτάσει να αριθμεί 9 κόρνερ έναντι 0 του «Τριφυλλιού», το οποίο πάντως αμυνόταν σωστά και δεν δεχόταν εύκολα ευκαιρίες. Στο 73′ μάλιστα ο Μπερνάρ έκανε ωραίο άνοιγμα στον Ιωαννίδη, όμως το σουτ που επιχείρησε ο Έλληνας σέντερ φορ πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Έξι λεπτά μετά ο Μπερνάρ βγήκε από τον αγωνιστικό χώρο, αφήνοντας την θέση του στον Λημνιό, με όλη την Λεωφόρο να αποθεώνει τον Βραζιλιάνο.

Στο 87′ ο Τερίμ ολοκλήρωσε τις αλλαγές του, βάζοντας Πέρεθ και Βιλένα αντί των Τσέριν και Μπακασέτα, παίκτες που επίσης αποθεώθηκαν. Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ πίεσε, όμως ο Παναθηναϊκός αμύνθηκε απόλυτα αποτελεσματικά και έφτασε στην τεράστια νίκη με 2-1, με τον Ντραγκόφσκι να κάνει σπουδαία επέμβαση σε απευθείας εκτέλεση κόρνερ στο 90+2′.

Το «μαγικό» δίλεπτο 32′-34′ είναι αυτό που έφερε… τούμπα όλο το παιχνίδι. Αρχικά ο Μπακασέτας ισοφάρισε με εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής και δύο λεπτά μετά ο Ιωαννίδης εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μουκουντί και με φοβερή λόμπα «έγραψε» το 2-1, γνωρίζοντας την αποθέωση.

ΑΘΛΙΟΣ ο Πορτογάλος Κλαούντιο Περέιρα, που άφηνε αρκετά το παιχνίδι και δεν ήθελε να διακόπτει τον ρυθμό. Έχασε όμως πάρα πολλά φάουλ, όλα από παίκτες της ΑΕΚ, ενώ ο Παναθηναϊκός διαμαρτυρήθηκε και για πέναλτι πάνω στον Γεντβάι. Το πρώτο γκολ του Μπακασέτα ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ. Παράλληλα «χάρισε» και αρκετές κίτρινες στους φιλοξενούμενους, ενώ στους παίκτες του «Τριφυλλιού» τις έβγαζε για πλάκα!