Παναθηναϊκό «ΡΑΠΙΣΜΑ» στους… ξυλοκόπους της Αρκαδίας!

-

Ο Παναθηναϊκός βρήκε ένα αρκαδικό… τείχος μπροστά του στη Λεωφόρο, λίγο έλειψε να λυγίσει από οριακά αντικανονικό παιχνίδι του Αστέρα, αλλά εν τέλει με ψυχραιμία και σύνεση κατάφερε να πάρει τη νίκη με σκορ 1-0 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Super League. Καθοριστικός ξανά ο Αϊτόρ, που κέρδισε πέναλτι και το μετουσίωσε ο ίδιος σε γκολ.

Παναθηναϊκός (Ι. Γιοβάνοβιτς):  Μπρινιόλι, Χουανκάρ, Σένκεφέλντ, Μάγκνουσον, Σάντσες, Κουρμπέλης, Πέρεθ, Μπερνάρ, Ιωαννίδης, Αϊτόρ, Παλάσιος

Αστέρας Τρίπολης (Ηρ. Μεταξάς): Παπαδόπουλος, Γκαρθία, Καστάνιο, Ζουκάνοβιτς, Άλβαρεζ, Ιγκλέσιας, Στάνκο, Μπαρτόλο, Γκαρντάφσκι, Μπαράλες

Με εντελώς διαφορετικές διαθέσεις και προσεγγίσεις πάτησαν το χορτάρι του «Απόστολος Νικολαΐδης» οι δύο ομάδες. Από τη μία, ο Παναθηναϊκός ήθελε να κυκλοφορήσει τη μπάλα και να κυριαρχήσει στον αγωνιστικό χώρο με κατοχή και δημιουργία ευκαιριών, ενώ από την άλλη ο Αστέρας Τρίπολης επιδίωκε να αμυνθεί μαζικά, να ανακόψει με σκληρό παιχνίδι και φάουλ τον ρυθμό των «πράσινων» και αν μπορέσει να «χτυπήσει» στην αντεπίθεση.

Κατά τη διάρκεια του 1ου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι εν πολλοίς πέτυχαν όλους τους παραπάνω στόχους τους, πλην αυτού της δημιουργίας προβλημάτων στον αντίπαλο μέσω αντεπιθέσεων, αφού η ομάδα του Μεταξά ήταν πλήρως ακίνδυνη για περίπου 45 λεπτά.

Βέβαια, ούτε το «Τριφύλλι» έδειξε ικανό να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Παπαδόπουλου στο πρώτο 10λεπτο του αγώνα, με την ομάδα του Γιοβάνοβιτς να δημιουργεί περισσότερα ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα μετά τα μέσα του ημιχρόνου.

Έτσι, η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους ήρθε στο 33ο λεπτό μέσω στημένης φάσης. Τότε, η μπάλα πέρασε από όλους, για να καταλήξει στο δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου βρέθηκε ο Σένκεφελντ. Ο Ολλανδός επιχείρησε να πλασάρει εντός μικρής περιοχής τον Παπαδόπουλο, όμως εκείνος έβαλε σωστά το κορμί του και έδωσε στη μπάλα τέτοια τροχιά, ώστε αυτή να καταλήξει για λίγο κόρνερ.

Παρά τις προσπάθειες των «πράσινων», χρειάστηκε να περάσουν περίπου 11 λεπτά ώστε να φτάσουν ξανά κοντά στο γκολ. Συγκεκριμένα, στο 45′, πάλι μέσω στημένης φάσης, η μπάλα πέρασε από όλα τα κορμιά εντός περιοχής, για να καταλήξει στο δεύτερο δοκάρι, με τον Σάντσες να κάνει ωραία την κίνηση, αλλά να έρχεται σε επαφή μαζί της άτσαλα, με αποτέλεσμα αυτή να φύγει άουτ από το ύψος της μικρής περιοχής.

Συνεπώς, παρότι ο Παναθηναϊκός κατέγραψε συνολικά 8 τελικές προσπάθειες, μονάχα οι δύο εξ αυτών μπορούν να κριθούν αξιοσημείωτες, αφού οι υπόλοιπες απλώς κατέληξαν στην αγκαλιά του Παπαδόπουλου, δίχως ο ίδιος να προβληματιστεί καθόλου. Στον αντίποδα, οι Αρκάδες ολοκλήρωσαν το 1ο ημίχρονο με το σκορ στο 0-0, ωστόσο… μηδέν καταγράφηκε και στον τομέα των τελικών προσπαθειών τους.

Τελικά, ο Αστέρας Τρίπολης πραγματοποίησε το πρώτο του σουτ προς την «πράσινη» εστία με το «καλημέρα» στο 2ο ημίχρονο, όταν ο Τιλίκα μετά από αντεπίθεση έκανε την κούρσα κατά μέτωπο, έφτασε έξω από την περιοχή και σούταρε δυνατά, με τον Μπρινιόλι να μπλοκάρει στο 50′.

Στον αντίποδα, ο Παναθηναϊκός παρότι διατηρούσε την κατοχή της μπάλας με συντριπτικά ποσοστά, όπως και στο 1ο ημίχρονο, δεν μπορούσε να δημιουργήσει προβλήματα μπροστά από την εστία του Παπαδόπουλου. Μάλιστα, χαρακτηριστικό είναι ότι μέχρι το 72′ το «Τριφύλλι» είχε συμπληρώσει 434 πάσες, ενώ οι φιλοξενούμενοι μόλις 247.

Όσο περνούσε η ώρα, το σκληρό παιχνίδι του Αστέρα Τρίπολης γινόταν ολοένα και εντονότερο, αφού η κούραση έκανε την εμφάνισή της. Τελικά, μια από τις αντικανονικές ενέργειες των παικτών του Μεταξά έλαβε χώρα εντός περιοχής. Στο 76′ ο Αϊτόρ πρόλαβε στη διεκδίκηση της μπάλας τον Ρεγκίς, ο οποίος αντί να κλωτσήσει τη «στρογγυλή θεά», βρήκε το πόδι του Ισπανού, με το VAR να καλεί τον ρέφερι Παπαδόπουλο να τσεκάρει τη φάση, για να δώσει εν τέλει ορθώς πέναλτι. Στο 79′ ο Αϊτόρ ανέλαβε την εκτέλεσή του, στέλνοντας τη μπάλα στη δεξιά πλευρά της εστίας και τον Παπαδόπουλο στα αριστερά, για το 1-0, με τη Λεωφόρο να… εκρήγνυται.

Λίγα λεπτά αργότερα, ο Τζουκάνοβιτς ανέκοψε τον Αϊτόρ που έβγαινε στην αντεπίθεση και δικαιολογημένα είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα, με αποτέλεσμα να αφήσει τον Αστέρα Τρίπολης με 10 παίκτες.

Όπως ήταν αναμενόμενο, η αριθμητική υπεροχή του Παναθηναϊκού του έδωσε τη δυνατότητα να φτάσει αρκετές φορές στα καρέ του Παπαδόπουλου με αξιώσεις μέχρι τη λήξη του ματς, δίχως, όμως, να καταφέρνει να σκοράρει. Χαρακτηριστική φάση του 93ου λεπτού, με τον Μπερνάρ να πλασάρει και τη μπάλα και να περνά λίγα εκατοστά άουτ.

Ακόμη, στο 95′ παραλίγο να γίνει το 2-0, με τον Βέρμπιτς να αστοχεί σε διπλό τετ-α-τετ με τον Παπαδόπουλο, που πραγματοποίησε δύο σερί εκπληκτικές επεμβάσεις.

Τέλος, στο… τελευταιο δευτερόλεπτο των καθυστερήσεων λίγο έλειψε να γίνει η ζημιά, όταν ο Σίτο έκανε το σουτ από πολύ κοντά υπό γωνία εντός περιοχής, με τον Μπρινιόλι να εξουδετερώνει το σουτ και να σώζει το «Τριφύλλι», σε μια επεισοδιακή φάση.

Έτσι, το σφύριγμα της λήξης βρήκε νικητή τον Παναθηναϊκό μετά από μια πολύ μεγάλη μάχη στη Λεωφόρο, με σκορ 1-0, για το 7/7 στο ελληνικό Πρωτάθλημα!

Φυσικά, η φάση του πέναλτι που κερδίζει ο Παναθηναϊκός. Με τον Αστέρα Τρίπολης να αμύνεται μαζικά, στα όρια της νομιμότητας, οι «πράσινοι» είχαν τη δυνατότητα να απειλήσουν κυρίως μέσω στημένων φάσεων και εν τέλει μια εξ αυτών κατέληξε σε γκολ. Ουσιαστικά, η εν λόγω φάση κρίνει το αποτέλεσμα του ματς, με βάση την εικόνα του.

Πάρα πολλή δουλειά είχε ο διαιτητής Παπαδόπουλος. Συνεχή τα φάουλ, ειδικά από πλευράς Αστέρα Τρίπολης. Όμως, ο ίδιος δεν έκανε τίποτα για να περιορίσει το σκληρό παιχνίδι, αφού στον Μπαράλες δεν έδειξε κίτρινη κάρτα στο 1ο ημίχρονο, ενώ ο Αργεντινός επιθετικός έκανε ό,τι… μπορούσε για να «κιτρινιστεί». Παράλληλα, χάρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Ιγκλέσιας, όταν σε πεντακάθαρο χέρι του Αργεντινού δεν υπέδειξε παράβαση.