Παναθηναϊκή υπερηφάνεια: 1-1 αντί… 5-0 και άδικος αποκλεισμός για το «Τριφύλλι»!

-

Ο Παναθηναϊκός έκανε το τέλειο παιχνίδι, είχε στα…. σκοινιά την Σλάβια Πράγας για 90 λεπτά, είχε δοκάρι, ευκαιρίες, δεν του δόθηκε καθαρό πέναλτι και τελικά έμεινε στο 1-1, με ένα τραγικό λάθος στο φινάλε να του στερεί τα όνειρα.

Παναθηναϊκός (Ι. Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Μάγκνουσον, Σένκεφελντ, Κώτσιρας, Πέρεθ, Τσέριν, Αλεξανδρόπουλος, Αϊτόρ, Βαγιαννίδης, Σπόραρ.

Σλάβια Πράγας (Γ. Τρπισόφσκι): Μάντους, Ντοουγκέρα, Ούσου, Κατσαράμπα, Ντόρλεϊ, Τιεχί, Σραντς, Τραορέ, Χόλες, Ολαγίνκα, Λινγκρ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με τεράστια ορμή στον αγωνιστικό χώρο και «άγγιξε» το γκολ μόλις στο δεύτερο λεπτό! Ο Χουάνκαρ βρέθηκε μέσα στην περιοχή, έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο Σπόραρ προ κενής εστίας έστειλε την μπάλα στο δοκάρι με προβολή, χάνοντας τεράστια ευκαιρία να «γράψει» το 1-0.

Στο 6ο λεπτό οι «πράσινοι» έκαναν μια παρόμοια επίθεση, με το γύρισμα του Χουάνκαρ ωστόσο να περνάει από τους Σπόραρ και Βαγιαννίδη, ενώ η πρώτη επιθετική προσπάθεια των φιλοξενούμενων ήταν ένα απ’ ευθείας φάουλ του Τεϊχί, το οποίο πέρασε αρκετά άουτ.

Το «Τριφύλλι» είχε γενικά τον απόλυτο έλεγχο και στο 19′ πλησίασε και πάλι στο γκολ, μετά από εκτέλεση φάουλ του Αϊτόρ και κεφαλιά του Σπόραρ που κόντραρε κι έφυγε κόρνερ. Ένα λεπτό μετά οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς συνεργάστηκαν υπέροχα και ο Αϊτόρ βρέθηκε σε θέση βολής, όμως το πρώτο του σουτ κόντραρε και το δεύτερο το σταμάτησε ο Μάντους!

Η Σλάβια Πράγας είχε την μεγαλύτερή της ευκαιρία στο 30′, όταν ο Ντοουγκέρα εκμεταλλεύτηκε ένα τεράστιο κενό στην άμυνα του Παναθηναϊκού και βρήκε χώρο για να σουτάρει, όμως έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ. Αμέσως πάντως το «Τριφύλλι» ξαναπήρε τα ηνία, με τον Σπόραρ μάλιστα να χάνει στο 32′ τετ-α-τετ, μετά από υπέροχη μπαλιά του Κώτσιρα!

Στο φινάλε του ημιχρόνου έμελλε να παίξει κομβικό ρόλο και ο Άγγλος διαιτητής, αφού ο Μάντους γκρέμισε τον Σένκεφελντ μέσα στην περιοχή και θα έπρεπε να υπάρξει πέναλτι και δεύτερη κίτρινη. Ο Μπανκς όμως άφησε το ματς να συνεχιστεί, με το 0-0 να διατηρείται μέχρι την ανάπαυλα.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με πιο αργούς ρυθμούς, με το «Τριφύλλι» πάντως να συνεχίζει να ελέγχει την κατάσταση και στο 51′ να «ξεδιπλώνεται» πολύ όμορφα στην αντεπίθεση, με τον Σπόραρ να αργεί όμως να κάνει το παράλληλο γύρισμα και την ευκαιρία να περνά ανεκμετάλλευτη.

Στο 55′ ο Σλοβένος στάθηκε άτυχος, αφού ο Αλεξανδρόπουλος έκανε την σέντρα από αριστερά και ο Μάντους ακούμπησε την μπάλα με τα ακροδάχτυλα, όσο χρειαζόταν για να περάσει πάνω από το κεφάλι του «πράσινου» επιθετικού και να γλιτώσει η τσεχική ομάδα το γκολ!

Μετά από την φάση αυτή ο Γιοβάνοβιτς πέρασε στο ματς τον Κουρμπέλη αντί του τραυματία Σένκεφελντ, ενώ ο… γόρδιος δεσμός «λύθηκε» τελικά στο 58′, με τον Σπόραρ να σκοράρει στην τρίτη του μεγάλη ευκαιρία, έπειτα από εξαιρετικό γύρισμα του Χουάνκαρ από αριστερά!

Μετά το γκολ ο ρυθμός έπεσε αρκετά, με τον Σέρβο τεχνικό να κάνει διπλή αλλαγή στο 77′ και να βάζει για τα τελευταία λεπτά τους Καμπετσή και Ιωαννίδη, αποσύροντας από το ματς τους Αλεξανδρόπουλο και Βαγιαννίδη, σε μια προσπάθεια να κάνει ακόμα πιο επιθετική την ομάδα του.

Οι Τσέχοι βρήκαν κάποιους χώρους και απείλησαν σε αντεπιθέσεις, με τον Παναθηναϊκό ωστόσο να πλησιάζει και πάλι σε γκολ, όταν αμυντικός της Σλάβια έκανε κεφαλιά προς τα πίσω μετά από ωραία εκτέλεση φάουλ του Αϊτόρ και ανάγκασε τον Μάντους σε μεγάλη επέμβαση! Στα τελευταία λεπτά μπήκε στο ματς και ο Καρλίτος, αντικαθιστώντας τον εξουθενωμένο Αϊτόρ.

Ο Μπανκς έδωσε 7 λεπτά καθυστερήσεων, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ασκήσει πίεση, όμως ένα τραγικό λάθος γύρισμα του Καμπετσή έδωσε στον Γιουρέτσκα την ευκαιρία να κερδίσει την μπάλα και από κοντά να «γράψει» το 1-1, τελειώνοντας την υπόθεση πρόκριση.

Πάρα πολλές φάσεις διεκδικούν τον τίτλο αυτόν, όμως δικαιωματικά θα καταλήξει στην φάση στο φινάλε του πρώτου μέρους, όταν ο Μάντους ανέτρεψε τον Σένκεφελντ και θα έπρεπε να δοθεί πέναλτι και αποβολή (δεύτερη κίτρινη), όμως ο Μπανκς αρνήθηκε να δείξει την άσπρη βούλα!

ΤΡΑΓΙΚΟΣ ο Μπανκς, που προφανώς… ζήλεψε τα πεπραγμένα του Μπουκέ την προηγούμενη εβδομάδα! Επέτρεψε το σκληρό παιχνίδι των Τσέχων χωρίς να βγάζει κάρτες, δεν έδωσε πεντακάθαρο πέναλτι στον Σένκεφελντ, «χάρισε» αποβολή στον αντίπαλο τερματοφύλακα και αποτέλεσε τον… 12ο παίκτη της Σλάβια Πράγας!