Παναθηναϊκάρα… ΠΑΣ για ΤΙΤΛΟ!

-

Με τον Αϊτόρ να πραγματοποιεί… ταχυδακτυλουργικά στον αγωνιστικό χώρο της Λεωφόρου, ο φορμαρισμένος Παναθηναϊκός του Ιβάν Γιοβάνοβιτς «κατεδάφισε» τον ΠΑΣ Γιάννινα με σκορ 3-0 για την 5η αγωνιστική της Super League, έκανε το 5×5 και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Είμαστε όλοι εδώ, είμαστε όλοι Stoiximan

Παναθηναϊκός (Ι. Γιοβάνοβιτς): Πέρεθ, Σπόραρ, Γκάνεα, Σάντσες, Τσέριν, Κουρμπέλης, Αϊτόρ, Σάρλια, Παλάσιος, Πούγγουρας.

ΠΑΣ Γιάννινα (Θ. Στάικος): Σούλης, Σόρια, Παντελάκης, Καραχάλιος, Μπιλμπάο, Ροσέρο, Ποζνάνσκι, Παμλίδης, Εραμούσπε, Τζίμας, Μπαγκαλιάνης.

«Πονηρό» ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης για τον Παναθηναϊκό, αφού ο ΠΑΣ Γιάννινα, όντας απόλυτα υποψιασμένος μετά το 4×4 των «πράσινων», κλείστηκε στα δικά του καρέ και επιχειρούσε να απειλήσει μέσω γρήγορων αντεπιθέσεων.

Το πρώτο 10λεπτο του αγώνα πέρασε άγονα για το «Τριφύλλι», με τον Γιοβάνοβιτς να έχει παράπονα από τους παίκτες του στον χώρο του κέντρου. Παρόλα αυτά, σε μια ανύποπτη φάση στο 10′, οι γηπεδούχοι λίγο έλλειψε να προηγηθούν στο σκορ, όταν ο Γκάνεα επιχείρησε μια φαλτσαριστή σέντρα από τα αριστερά, με τη μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά και να καταλήγει στη συμβολή των δοκών του Σούλη.

Η πρώτη φορά που οι ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού αποτύπωσαν στο χορτάρι αυτό που είχε στο μυαλό του ο προπονητής τους εντοπίζεται στο 14′, με τους Αϊτόρ και Σπόραρ να κάνουν το «ένα – δύο» και τον δεύτερο να μπαίνει στην περιοχή, να γυρνά τη μπάλα στο δεξί, να κάνει το σουτ και τον Σούλη να αποσοβεί τον κίνδυνο, μπλοκάροντας στην δεξιά γωνία του. Ύστερα, στο 15′ ακολούθησε και ένα μακρινό σουτ του Πέρεθ, που έφυγε άουτ.

Πλέον, οι Κυπελλούχοι Ελλάδος είχαν… ζεσταθεί. Έτσι, δεν άργησαν να δημιουργήσουν μια ακόμη ευκαιρία για γκολ, αυτή τη φορά στο 20′, με τον Κουρμπέλη να πασάρει με το κεφάλι στον Αϊτόρ λίγο έξω από την περιοχή και τον Ισπανό μεσοεπιθετικό να σουτάρει με τη μία για να αιφνιδιάσει τον Σούλη, ο οποίος είδε τη μπάλα να περνά δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του.

Στο 22ο λεπτό, άπαντες… πάγωσαν στη Λεωφόρο. Ο Σπόραρ κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΣ Γιάννινα, περνώντας ανάμεσα από δύο στόπερ, αλλά τελικά γκρεμίστηκε βίαια από τον Σούλη, ο οποίος πραγματοποίησε μια ακατανόητα επικίνδυνη έξοδο, προκαλώντας τόσο τον δικό του τραυματισμό, όσο και αυτόν του Σλοβένου επιθετικού. Ο τερματοφύλακας των Γιαννιωτών φάνηκε να μην κουνιέται στο χορτάρι, με τον διαιτητή Κουτσιαύτη να διακόπτει τη ροή του ματς. Τελικά, μετά από αρκετή ανησυχία και χειροκροτήματα από την εξέδρα, ο Σούλης αποσύρθηκε στα αποδυτήρια με κολάρο, ενώ ο ρέφερι της αναμέτρησης του έδειξε μονάχα την κίτρινη κάρτα, με το μαρκάρισμα να είναι άξιο αποβολής.

Στο 28′, από το φάουλ που κέρδισε ο Παναθηναϊκός λίγο έξω από την περιοχή, ο Τσέριν λίγο έλειψε να ευστοχήσει, όμως η μπάλα πρόσκρουσε στα σώματα και κατέληξε σε κόρνερ.

Τελικά, ο πόνος του Σπόραρ στο ζυγωματικό και η ζάλη από τη σφοδρή σύγκρουση με τον Σούλη δεν του επέτρεψαν να συνεχίσει στο ματς και έτσι στο 34′ ο Ιωαννίδης πέρασε στη θέση του, με τον Γιοβάνοβιτς να πραγματοποιεί αναγκαστική αλλαγή.

Όπως ήταν λογικό, η περίπου 8λεπτη διακοπή στο ματς ανέκοψε τον καλό ρυθμό του Παναθηναϊκού στον αγωνιστικό χώρο. Ως εκ τούτου, οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν λίγο χρόνο για να βρουν ξανά τα πατήματά τους και εν τέλει όταν το έκαναν, απέκτησαν επιτέλους και το προβάδισμα στο σκορ.

Συγκεκριμένα, στο 44ο λεπτό, ο Αϊτόρ με ευφυέστατη εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή έβαλε σε θέση οδηγού το «Τριφύλλι». Ο Ισπανός μεσοεπιθετικός εκτέλεσε με το αριστερό φαλτσαριστά, το τείχος του «Αίαντα της Ηπείρου» άνοιξε, η μπάλα πέρασε ανάμεσα από τα σώματα των φιλοξενούμενων και ο Αθανασίου, που είχε αντικαταστήσει τον Σούλη, προσπάθησε, αλλά δεν κατάφερε να αποτρέψει το 1-0!

Αμέσως μετά ο διαιτητής Κουτσιαύτης έδωσε εντολή στον 4ο βοηθό να δείξει 8 λεπτά καθυστερήσεων, κατά τη διάρκεια των οποίων δεν άλλαξε απολύτως τίποτα, με τον Παναθηναϊκό να οδηγείται στα αποδυτήρια όντας μπροστά στο σκορ.

Με τον… αέρα του 1ου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά και στην επανάληψη, με τον Γιοβάνοβιτς, μάλιστα, να ρίχνει στη μάχη τον Μπερνάρ, που καταχειροκροτήθηκε από τον κόσμο της ομάδας, αντικαθιστώντας τον Κουρμπέλη.

Ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός με το… καλημέρα δέχθηκε πολύ σκληρό μαρκάρισμα εκτός περιοχής και ο Αϊτόρ «εκδικήθηκε» για λογαριασμό του. Με μια ακόμη εκτέλεση φάουλ, αυτή τη φορά στο 54′, ο Ισπανός μεσοεπιθετικός βρήκε στόχο, με τη μπάλα να γλιστρά από τα χέρια του Αθανασίου για να καταλήξει στα δίχτυα για το 2-0! Μάλιστα, ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ Γιάννινα ήταν απαρηγόρητος…

Με το που είχαν… καταλαγιάσει οι πανηγυρισμοί στη Λεωφόρο για το 2-0, ήρθε και τρίτο γκολ για τον Παναθηναϊκό και τον Αϊτόρ! Στο 70′ ο απόλυτος πρωταγωνιστής των γηπεδούχων έγινε αποδέκτης της μπάλας λίγο μπροστά από τον χώρο του κέντρου έπειτα από πάσα του Μπερνάρ, έκανε μια εκπληκτική κούρσα, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και στο τετ-α-τετ με τον Αθανασίου δεν έκανε λάθος, διαμορφώνοντας το 3-0.

Όπως ήταν απολύτως λογικό, μετά το τρίτο γκολ του Αϊτόρ ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αισθητά και… έσβησε, με τον Παναθηναϊκό να γνωρίζει πως η νίκη δεν χάνεται και με τον ΠΑΣ Γιάννινα να έχει αποδεχθεί τη μοίρα του.

Έτσι, δίχως να υπάρξει οτιδήποτε το αξιοσημείωτο μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Κουτσιαύτη, το «Τριφύλλι» σφράγισε μια σπουδαία νίκη με σκορ 3-0 επί του ΠΑΣ Γιάννινα, που του επέτρεψε να παραμείνει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η φάση της σύγκρουσης μεταξύ Σπόραρ και Σούλη. Μπορεί ο Παναθηναϊκός να έχασε τον επιθετικό του, που αποχώρησε με αλλαγή από το ματς, όμως ο ΠΑΣ Γιάννινα έχασε τον τερματοφύλακά του, με τον Αθανασίου να μπαίνει… κρύος στο παιχνίδι. Κι αυτό φάνηκε μετέπειτα, αφού σε δύο τουλάχιστον περιπτώσεις ο ίδιος δεν μπόρεσε να αντιδράσει σωστά με αντίπαλο τον Αϊτόρ.

Μεγάλο λάθος του διαιτητή Κουτσιαύτη που… χάρισε την κόκκινη κάρτα στον Σούλη, που έθεσε σε μεγάλο κίνδυνο τόσο τον εαυτό του, όσο και τον Σπόραρ στη φάση του 1ου ημιχρόνου κατά την οποία άπαντες… πάγωσαν. Ο ΠΑΣ Γιάννινα, παρά τον τραυματισμό του Σούλη, έπρεπε να μείνει με 10 παίκτες. Κατά τα άλλα, ο Έλληνας ρέφερι ήταν καλός, σταθερός και δεν έκανε περαιτέρω σφάλματα.

Το «Όλα Πράσινα» … σαρώνει στο YouTube! Πάτα ΕΔΩ, κάνε subscribe στο κανάλι μας και μάθε πρώτος τις μεταγραφές του «Τριφυλλιού» από το site όλων των Παναθηναϊκών.