«ΠΑΛΙΚΑΡΙ» στο Ηράκλειο ο Παναθηναϊκός!

-

Παρά τα προβλήματα και τις ελλείψεις, ο Παναθηναϊκός έκαμψε την αντίσταση του ΟΦΗ στο «Θ. Βαρδινογιάννης», νικώντας με 0-2, και έκανε το 2×2 στη Super League, διατηρώντας για δεύτερη σερί φορά ανέπαφη την εστία του!

ΟΦΗ (Ν. Νιόπλιας): Στέφενς, Γιοχού, Βούρο, Γιαννούλη, Μαρινάκη, Λάρσον, Θοράριρσον, Μεγιάδο, Ντιουσέ, Νέιρα, Τοράλ

Παναθηναϊκός (Ι. Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουανκάρ, Πέρεθ, Σπόραρ, Τσέριν, Κουρμπέλης, Αϊτόρ, Κώτσιρας, Σάρλια, Παλάσιος, Πούγγουρας.

Με δυνατές μονομαχίες σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου ξεκίνησε η αναμέτρηση στο «Θ. Βαρδινογιάννης», γεγονός που δεν επέτρεψε στις ομάδες να επιδείξουν το οτιδήποτε στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Πάντως, διαφάνηκε στο πρώτο 10λεπτο στο Ηράκλειο η διάθεση του Παναθηναϊκού να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων κυκλοφορώντας τη μπάλα, τη στιγμή που ο ΟΦΗ έδειχνε να προτιμά να περιμένει στο δικό του μισό για να απειλήσει μέσω αντεπιθέσεων.

Με τη συμπλήρωση 10 αγωνιστικών λεπτών ο Νιόπλιας ήρθε αντιμέτωπος με ένα απρόσμενο πρόβλημα, αφού ο Νέιρα φάνηκε να μη μπορεί να συνεχίσει, περνώντας εκτός ως αλλαγή, με τον Ντίκο να παίρνει τη θέση του.

Και σαν να μην… έφτανε αυτό για τους γηπεδούχους, μόλις 6 λεπτά αργότερα, στο 16′, βρέθηκαν πίσω στο σκορ! Τότε, ο Πέρεθ πραγματοποίησε μια εξαιρετική μπαλιά 37 μέτρων προς τον Παλάσιος, ο οποίος την κατέβασε με το στήθος, σούταρε συρτά και δυνατά με το δεξί και έστειλε τη μπάλα στην αντίθετη γωνία του Στίβενς, που δεν μπορούσε να κάνει απολύτως τίποτα για να αποτρέψει το 0-1 για τον Παναθηναϊκό!

Η συνέχεια μετά το γκολ του Παλάσιος στο ματς μέχρι και το 30′ δεν περιλάμβανε απολύτως τίποτα το αξιοσημείωτο, με τη μορφή του αγώνα να επιστρέφει σε αυτή του πρώτου 10λέπτου, ώσπου ο Πούγγουρας αστόχησε με κεφαλιά εντός περιοχής μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 30′ και ο Σπόραρ στο 31′ με άτσαλο σουτ από καλή θέση λίγο έξω από τα καρέ του Στίβενς.

Πάντως, το θετικό για το «Τριφύλλι» ήταν πως διατηρούσε με άνεση το προβάδισμά του, κρατώντας τον Όμιλο μακριά από την εστία του Μπρινιόλι. Ουσιαστικά, «πάγωσε» τον ρυθμό στο διάστημα 16′-30′ και μετά τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου επιχείρησε να πατήσει ξανά… γκάζι.

Έτσι, μετά τις δύο τελικές από Πούγγουρα και Σπόραρ, οι «πράσινοι» κατόρθωσαν να βρουν για δεύτερη φορά τον δρόμο προς τα δίχτυα! Στο 33′ ο Αϊτόρ πραγματοποίησε μια όμορφη σέντρα για να βρει τον Σπόραρ που έκανε την κίνηση μέσα στην περιοχή, με τον Σλοβένο επιθετικό να κάνει την προβολή έξυπνα, να ακουμπά τόσο… όσο τη μπάλα και να νικά τον Στίβενς για το 0-2 του «Τριφυλλιού».

Όπως και μετά το πρώτο γκολ, έτσι κι ύστερα από το δεύτερο, ο Παναθηναϊκός του Γιοβάνοβιτς έκανε εξαιρετική διαχείρηση της υπέρ του κατάστασης και με ψυχραιμία διατήρησε το 0-2 μέχρι τη λήξη του 1ου ημιχρόνου, με τους Κρητικούς να μην έχουν απειλήσει ουσιαστικά ούτε μία φορά την εστία του Μπρινιόλι, με εξαίρεση το σουτ του Λάρσον στις καθυστερήσεις, με τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Με την έναρξη της επανάληψης, ο Νιόπλιας έβαλε στο ματς τον πρώην «πράσινο», Μπουζούκη, ώστε να κάνει πιο δημιουργική την ομάδα του, τη στιγμή που ο Γιοβάνοβιτς δεν θέλησε να αλλάξει κάτι από πλευράς του.

Μέχρι το 60ο λεπτό στο 2ο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις για την εστία του Στίβενς, ενώ από την άλλη ο ΟΦΗ, παρότι φαινόταν να περνά περισσότερη ώρα με τη μπάλα στην κατοχή του σε σχέση με το πρώτο 45λεπτο, δεν έβρισκε τρόπους να φτάσει σε ένα γκολ.

Τελικά, στο 64′ συνέβη αυτό που ο Γιοβάνοβιτς φοβόταν. Ο Κουρμπέλης ένιωσε ενοχλήσεις στη γάμπα και έτσι αναγκάστηκε να ζητήσει αλλαγή, με τον Σέρβο τεχνικό να μην έχει εναλλακτικές επιλογές στον χώρο του κέντρου μετά και από την πώληση του Αλεξανδρόπουλου. Έτσι, αποφάσισε να περάσει στο ματς τον Βέρμπιτς.

Μετά τις αλλαγή, ο Σάρλια άργησε να αντιδράσει στην πάσα που του έγινε προς τα πίσω, με αποτέλεσμα ο Ντικό να τον περάσει στην ταχύτητα, να μπει στην περιοχή με τη μπάλα από πλάγια θέση και να επιχειρεί να πλασάρει τον Μπρινιόλι, που την είδε ανακουφισμένος να καταλήγει άουτ στο 69′.

Αργότερα ο Σέρβος τεχνικός θέλησε να ανακατέψει περισσότερο την… τράπουλα και για αυτό έβαλε στο παιχνίδι τους Γκάνεα και Ιωαννίδης αντί των Χουάνκαρ και Σπόραρ αντίστοιχα. Την ίδια στιγμή, παρότι το χρονόμετρο έδειχνε αισίως το 80ο λεπτό, ο 60χρονος προπονητής είχε παράπονα από τους παίκτες του αναφορικά με τα μαρκαρίσματα στον αγωνιστικό χώρο, ζητώντας συγκέντρωση στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Ένα λεπτό αργότερα, ένας πρώην «πράσινος«, ο Στάικος στο 81′, επιχείρησε να μειώσει σε 1-2 με γυριστό σουτ από το όριο της περιοχής, βρίσκοντας τον Μπρινιόλι σε εγρήγορση, με τον Ιταλό τερματοφύλακα να αντιδρά και να διώχνει σε κόρνερ.

Η ανησυχία του Γιοβάνοβιτς εντάθηκε ακόμη περισσότερο στη συνέχεια, αφού στο 86′ μετά από ωραίο «1-2» μέσα στη μεγάλη περιοχή του Παναθηναϊκού ο Μπουζούκης έκανε το σουτ από καλή θέση, αλλά απέτυχε να βρει στόχο, στέλνοντας τη μπάλα άουτ και χάνοντας ουσιαστικά τη μεγαλύτερη ευκαιρία του ΟΦΗ για γκολ.

Έκτοτε οι «πράσινοι« δεν κινδύνευσαν, με τους γηπεδούχους να δείχνουν να αποδέχονται την τελική μοίρα τους. Έτσι κι έγινε. Το τελευταίο σφύριγμα του Φωτιά βρήκε τους φιλοξενούμενους νικητές με σκορ 0-2, κάνοντας έτσι το 2/2 στο ελληνικό Πρωτάθλημα!

Το 2ο γκολ του Παναθηναϊκού αναμφίβολα ήταν κρισιμότατο. Το 1-0 ήταν εύθραυστο και το τέρμα του Σπόραρ ουσιαστικά έβαλε… ταφόπλακα στις όποιες ελπίδες του ΟΦΗ για να ξαναμπεί στο ματς, με βάση την εικόνα του παιχνιδιού.

Καλή η διαιτησία στο Ηράκλειο από τον ρέφερι Φωτιά. Ο Έλληνας διαιτητής δεν προκάλεσε καθόλου με τις αποφάσεις του, δίχως, όμως, να καλείται να σφυρίξει για φάσεις που θα κρίνονταν ως δύσκολες.