Οι απέναντι

ΠΑΕ Βόλος: «Ναι στην επανάληψη, αν επαναληφθεί και το Ολυμπιακός – ΠΑΟ 2-1»!

Πληρωμένη απάντηση έλαβε η ΠΑΕ Ολυμπιακός από την ΠΑΕ Βόλος, με το σωματείο της Μαγνησίας να λέει “ναι” στην επανάληψη του αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων που ζητούν οι Πειραιώτες, αλλά… υπό όρους.

-

Καλά κρατεί η μεγάλη κόντρα που έχει ξεσπάσει μεταξύ Ολυμπιακού και Βόλου, έπειτα από τη “λευκή” ισοπαλία ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Από την πλευρά του, ο πιο ευνοημένος σύλλογος από τη διαιτησία στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου ζητά… επανάληψη του ματς για ένα αμφισβητούμενο οφσάιντ, ενώ οι Βολιώτες απαντούν, αναφέροντας ότι δέχονται να επαναληφθεί το παιχνίδι, αρκεί να συμβεί το ίδιο και με όλες τις αναμετρήσεις στις οποίες ευνοήθηκε κραυγαλέα ο Ολυμπιακός.

Μάλιστα, η ομάδα της Μαγνησίας αναφέρεται και στο λεγόμενο “ντέρμπι της ντροπής”, στο οποίο ο Παναθηναϊκός νίκησε στο γήπεδο με σκορ 1-2 το 2011, αλλά με διαιτητικό… διάταγμα “ηττήθηκε” με 2-1.

Αναλυτικά τα όσα αναφέρει η ανακοίνωση:

«Σε απάντηση του παραληρήματος μίας μεγάλης ομάδας όπως ο Ολυμπιακός που δυστυχώς με τις πράξεις κάποιων παραγόντων του ξεφτιλίζεται στο Πανελλήνιο, θα θέλαμε να τονίσουμε ότι η ΠΑΕ Βόλος είναι σύμφωνη με την επανάληψη του αγώνα Βόλος-Ολυμπιακός, με την προϋπόθεση πριν από αυτό να επαναληφθούν οι αγώνες όπου τα διαιτητικά “εγκλήματα” ευνόησαν τον Ολυμπιακό και μάλιστα κάποια από αυτά του χάρισαν τίτλους.

Και για όσους έχουν ξεχάσει τις κλοπές υπέρ του Ολυμπιακού, ενδεικτικά σας αναφέρουμε δύο αγώνες όπου έχουν κρίνει τίτλους αλλά και δύο φετινούς αγώνες όπου ο Ολυμπιακός έχει ευνοηθεί σκανδαλωδώς και έχει κερδίσει βαθμούς που δεν άξιζε:

Μπέος: «Μεγαλύτερος κοπρίτης από τον Μαρινάκη δεν υπάρχει!»

11/5/2016 Ολυμπιακός-Αστέρας Τρίπολης (τελικός κυπέλλου) 3-1 ΚΛΟΠΗ

19/2/2011 Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 2-1 ΚΛΟΠΗ

25/9/2019 Ολυμπιακός-Αστέρας Τρίπολης 1-0 ΚΛΟΠΗ

19/10/2019 Ολυμπιακός-ΟΦΗ 2-1 ΚΛΟΠΗ

Θα μπορούσαμε φυσικά να αναφέρουμε εκατοντάδες άλλα ματς όπου τα τελευταία χρόνια ο Ολυμπιακός ευνοήθηκε από τη διαιτησία, αλλά το θεωρούμε περιττό, μια και όλη η φίλαθλη Ελλάδα γνωρίζει.

Το μόνο που έχουμε να επισημάνουμε είναι ότι δεν γίνεται να φωνάζει ο κλέφτης για να φοβηθεί ο νοικοκύρης.

Με νταηλίκια και εκφοβισμούς δεν κερδίζονται ούτε οι αγώνες αλλά και ούτε και τα πρωταθλήματα. Αυτές οι πρακτικές και οι εποχές έχουν περάσει ανεπιστρεπτί.

Κύριοι του Ολυμπιακού, μην μικραίνετε άλλο τον ιστορικό αυτό σύλλογο.

ΗΜΑΡΤΟΝ

Κλείνοντας θα θέλαμε να επισημάνουμε κάτι ιδιαίτερα σημαντικό. Ο Βόλος είναι μία ομάδα που σε κάθε αγώνα επιδιώκει το καλύτερο δυνατό μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Το ποια ομάδα θα κατακτήσει το πρωτάθλημα, ούτε που μας απασχολεί».