Όρθιος στην αήττητη Τούμπα ο «καρυδάτος» Παναθηναϊκός!

Με μια παλικαρίσια εμφάνιση στη Θεσσαλονίκη, ο Παναθηναϊκός του Γιώργου Δώνη παραλίγο να “αλώσει” την Τούμπα με σκορ 1-2, όμως δεν «έσπασε» το αήττητο των 43 εντός έδρας αγώνων του ΠΑΟΚ, αφού αναδείχθηκε ισόπαλος με σκορ 2-2 με επεισοδιακό τρόπο.

-

Αρκετά καλό ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στην Τούμπα. Συγκεκριμένα, οι “πράσινοι” δεν επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ να απειλήσει στο πρώτο 10λεπτο, ενώ παράλληλα βγήκαν δύο φορές με αξιώσεις στην κόντρα, δίχως όμως να ολοκληρώσουν τις προσπάθειές τους με τον κατάλληλο τρόπο.

Η πρώτη τελική προσπάθεια των γηπεδούχων σημειώθηκε στο 15′, όταν ο Μίτσιτς προσποιήθηκε έξω από την περιοχή μπροστά από τον Χ. Δώνη, αλλά το σουτ που επιχείρησε με το αριστερό πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Διούδη.

Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ηχηρό τρόπο, ανησυχώντας δις την άμυνα του “Δικεφάλου του Βορρά” στο 21′ και στο 22′. Αρχικά, ο Χατζηγιοβάνης από το ύψος της μικρής περιοχής δεν μπόρεσε να βρεθεί στην πορεία της μπάλας έπειτα από παράλληλα συρτή σέντρα του Ζαχίντ, ενώ ύστερα ο πρώτος πήρε ρόλο δημιουργού, νικώντας τους αμυνόμενους του ΠΑΟΚ, με τη μπάλα να φτάνει στον Δώνη που σούταρε πάνω στα σώματα.

Από το 25ο λεπτό του ματς και μετά,η ομάδα του Φερέιρα απέκτησε τον πρώτο λόγο, ασκώντας ασφυκτική πίεση, με τους “πράσινους” να αμύνονται μαζικά και να ψάχνουν το γκολ μέσω δυναμικών αντεπιθέσεων.

Οι προσπάθειες των παικτών του ΠΑΟΚ αποδείχθηκαν άκαρπες, ενώ απεναντίας η υπομονή των φιλοξενουμένων ανταμείφθηκε στο φινάλε του 1ου ημιχρόνου. Ειδικότερα, ο Κρέσπο στο 43′ επιχείρησε να γυρίσει τη μπάλα στον γκολκίπερ του ΠΑΟΚ, όμως η πάσα του αποδείχθηκε αδύναμη, δίνοντας έτσι τη δυνατότητα στον Ζαχίντ να προλάβει να την τσιμπήσει και να την σπρώξει στα ανυπεράσπιστα “μελανόλευκα” δίχτυα για το 0-1 (δείτε το γκολ εδώ).

Στο 2ο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο φανερά αποφασισμένος να ισοφαρίσει και να φέρει το ματς στα ίσια, ενώ από την άλλη ο Παναθηναϊκός έδειχνε ανήμπορος να απειλήσει και να βγει μπροστά με αξιώσεις, εν αντιθέσει με ο,τι συνέβη στο 1ο ημίχρονο.

Κατά τη διάρκεια της πολιορκίας που δέχθηκε το “Τριφύλλι”, χρειάστηκαν τα εξαιρετικά ρεφλέξ του Διούδη, ο οποίος κράτησε το 0-1 μέχρι το 65′. Σε εκείνο το χρονικό σημείο, η “πράσινη” άμυνα λύγισε, όταν ο Μπίζεσβαρ σούταρε πάνω στα σώματα, με τη μπάλα να φτάνει στα πόδια του αμαρκάριστου Βιεϊρίνια, ο οποίος νε δυνατό ευθύβολο συρτό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Το γκολ των γηπεδούχων “έριξε” ακόμη περισσότερο την ομάδα του Δώνη, η οποία στο 77′ είδε τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι του Διούδη μετά από κεφάλια του Μάτος έπειτα από στημένη φάση σε εκτέλεση Βιεϊρίνια.

Η πίεση των Θεσσαλονικεών συνεχίστηκε, όμως η υπερβολική επιθετική διάθεσή τους τελικά γύρισε… μπούμερανγκ, καθώς στο 88′ η μπάλα διώχθηκε μπροστά από τους αμυνόμενους του Παναθηναϊκού, φτάνοντας στον Μακέντα που ξεχύθηκε στον κενό χώρο, βγήκε σε τετ-α-τετ και πλάσαρε εύστοχα, γράφοντας το 1-2 μέσα σε κλίμα παροξυσμού!

Παρόλα αυτά, η μοίρα φύλαγε το χειρότερο για το τέλος στο “Τριφύλλι”. Συγκεκριμένα, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μια ανάσα από το “διπλό”, όμως ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι στο 95′ (δείτε εδώ τη φάση), με τον Βιεϊρίνια να ευστοχεί και να γράφει το τελικό 2-2, νικώντας τον Διούδη. Αξίζει να σημειωθεί ότι το πέναλτι σφυρίχθηκε ενώ είχαν εκπνεύσει τα 5 λεπτά των καθυστερήσεων.