Όρθιος, με «ήρωα» Διούδη!

Δίχως γκολ ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής των Play-Offs της Superleague 1 μεταξύ Παναθηναϊκού και ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ. Εξαιρετική η εμφάνιση του Διούδη, που κράτησε όρθιο το «Τριφύλλι».

-

Λένε πως «η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται». Ακριβώς αυτό ίσχυσε και για τον Παναθηναϊκό στο 1ο ημίχρονο, αλλά με την αντίθετη έννοια. Οι «πράσινοι» μπήκαν στο παιχνίδι όντας πολύ νωθροί, επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να δημιουργήσουν πολλά προβλήματα για την εστία του Διούδη, η οποία εν τέλει έμεινε ανέπαφη στο πρώτο 45λεπτο.

Μόλις στο 3′ ο ΠΑΟΚ έφτασε πολύ κοντά στο 0-1, με το πλασέ του Μπίσεσβαρ από καλή θέση να βρίσκει στα ακροδάχτυλα του Διούδη και να καταλήγει κόρνερ. Λίγο αργότερα, στο 6′ ο «Δικέφαλος του Βορρά» απείλησε ξανά, με τον Διούδη να πραγματοποιεί εκ νέου πολύ ωραία επέμβαση, αποκρούοντας ενστικτωδώς το σουτ του Λημνιού από το ύψος του πέναλτι, μετά από πολύ καλή ατομική ενέργεια του Πέλκα.

Τα προβλήματα για τους γηπεδούχους δεν σταμάτησαν εκεί, καθώς στο 12′ ήρθε η τρίτη καλή στιγμή για τους Θεσσαλονικείς, με το σουτ του Βιεϊρίνια να καταλήγει στην αγκαλιά του Διούδη. Πάντως, μετά από το σουτ του αρχηγού του ΠΑΟΚ ο Παναθηναϊκός φάνηκε να… κρατά τα προσχήματα στα μετόπισθεν, μέχρι το 27′. Τότε, έπειτα από φάση διαρκείας στα καρέ του γκολκίπερ του «Τριφυλλιού», ο ίδιος κατάφερε να αποκρούσει με το πόδι τόσο το πλασέ του Λημνιού από τη σέντρα του Γιαννούλη από τα αριστερά, όσο κι εκείνο του Πέλκα μετά από κόντρα, για να ακολουθήσει τελικά κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

Σε εκείνο το χρονικό σημείο, ο Γιώργος Δώνης έδωσε εντολή στον Κουρμπέλη να οπισθοχωρήσει περισσότερο στο γήπεδο. Η κίνηση του προπονητή του Παναθηναϊκού άλλαξε την εικόνα του ματς, με τους Θεσσαλονικείς να μην μπορούν πλέον να φτάσουν με άνεση στην «πράσινη» περιοχή.

Παρόλα αυτά, η επιθετική και δημιουργική εικόνα των γηπεδούχων δεν άλλαξε, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, όντας ισόπαλες χωρίς γκολ.

Πανομοιότυπη με αυτή του 1ου ημιχρόνου ήταν η αρχή της επανάληψης. Ο ΠΑΟΚ «άγγιξε» το 0-1 για μια ακόμη φορά, όμως ο Διούδης κατάφερε να εξουδετερώσει με φοβερά αντανακλαστικά το κοντινό πλασέ του Πέλκα, που βγήκε τετ-α-τετ έπειτα από ωραία πάσα του Άκπομ.

Στο μεταξύ, στο παιχνίδι είχε περάσει ο Αγιούμπ, αντικαθιστώντας τον Ζαχίντ, με τον πρώτο να βοηθά αρκετά τον Παναθηναϊκό να βγει μπροστά με αξιώσεις. Μάλιστα, οι «πράσινοι» απείλησαν για πρώτη φορά ουσιαστικά την εστία του Πασχαλάκη, όταν στο 53′ από εκτέλεση φάουλ του Αγιούμπ η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι, έχοντας βρει πρώτα στο τείχος.

Πάντως, αμέσως μετά ο Διούδης χρειάστηκε να επέμβει ακόμη δύο φορές για να διατηρήσει το 0-0, μπλοκάροντας τόσο το σουτ του Άκπομ, όσο και αυτό του Λάμπρου στο 56′.

Ύστερα, ο Γιώργος Δώνης θέλησε να παρέμβει ξανά στο ματς, βάζοντας στο παιχνίδι τον Ανουάρ αντί του Χατζηγιοβάνη, θωρακίζοντας με αυτόν τον τρόπο τον άξονα των «πράσινων». Έκτοτε η αναμέτρηση έγινε αρκετά αμφίρροπη, με τον ΠΑΟΚ να μη δημιουργεί απολύτως κανένα πρόβλημα στον Παναθηναϊκό, αλλά και με το «Τριφύλλι» να μην προκαλεί «πονοκεφάλους» στον «Δικέφαλο του Βορρά».

Τελικά, η ομάδα του Γιώργου Δώνη παραλίγο να κάνει τη… ζημιά στο 89′, έπειτα από μια εξαιρετική σέντρα σουτ του Κολοβού και ένα τσίμπημα του Καμπετσή, με τη μπάλα να περνά λίγα εκατοστά άουτ.

Έτσι, μετά κι από μια μικρή ένταση που επικράτησε μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων, Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι δίχως να πετύχουν κάποιο τέρμα.