«ΟΡΘΙΟΣ» κι ΑΗΤΤΗΤΟΣ ο Παναθηναϊκός!

-

Την πρώτη του απώλεια βαθμών τη φετινή σεζόν στο Πρωτάθλημα υπέστη ο Παναθηναϊκός στη Λεωφόρο, που αναδείχθηκε ισόπαλος με τον Ολυμπιακό με σκορ 1-1 για την 11η αγωνιστική της Super League. Δύο γκολ πέτυχαν οι «πράσινοι», αλλά από θέση οφσάιντ, κακή η απόδοση των γηπεδούχων, όμως λυτρώθηκαν στο φινάλε με σωστό πέναλτι στο 96′.

Παναθηναϊκός (Ι. Γιοβάνοβιτς):  Μπρινιόλι, Χουανκάρ, Ρούμπεν, Σένκεφελντ, Σπόραρ, Μπερνάρ, Σάντσες, Τσέριν, Μάγκνουσον, Παλάσιος, Βέρμπιτς

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Ρέαπτσιουκ, Παπασταθόπουλος, Ντόι, Πίπα, Εμβιλά, Χουάνγκ, Μασούρας, Μπιέλα, Ροντρίγκες, Μπακαμπού

Από το πρώτο σφύριγμα του διαιτητή Κέλετ, ο Παναθηναϊκός επέβαλλε τον δικό του ρυθμό στο μεγάλο ντέρμπι, έχοντας την μπάλα στην κατοχή του με συντριπτικά ποσοστά. Παρόλα αυτά, οι Πειραιώτες ήταν αυτοί που είχαν δύο περιπτώσεις για γκολ στο πρώτο 15λεπτο, με τον Μάγκνουσον να προλαβαίνει τον Μασούρα στο 1′ προτού ο τελευταίος σουτάρει από κοντά, και τον Σάντσες να μπλοκάρει το σουτ του Μπίελ εντός μεγάλης περιοχής στο 11′.

Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να βρουν διαδρόμους στα μετόπισθεν του «αιώνιου» αντιπάλου τους, που αμυνόταν μαζικά και προσπαθούσε να φανεί απειλητικών μέσω γρήγορων αντεπιθέσεων. Στο μεταξύ, στο 19′ ήρθε το πρώτο σουτ από πλευράς «Τριφυλλιού», με τον Παλάσιος να προσπαθεί να νικήσει τον Πασχαλάκη από απόσταση, στέλνοντας τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Μετά τη συμπλήρωση 20 αγωνιστικών λεπτών η κατοχή της μπάλας για τον Παναθηναϊκό είχε φτάσει στο 62%, με τον Ολυμπιακό, όμως, να είναι αυτός που στο 23′ έφτασε μόλις μια ανάσα από το να ανοίξει το σκορ. Τότε, έπειτα από εκδήλωση αντεπίθεσης ο Μπακαμπού έστρωσε συρτά στον Χάμες, που από το όριο της μεγάλης περιοχής σούταρε με τη μία, αναγκάζοντας τον Μπρινιόλι να προβεί σε μια σωτήρια επέμβαση.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι «ερυθρόλευκοι» έπαιζαν πολύ σκληρά, σε μια ξεκάθαρη τακτική κίνηση για να ανακόψουν τον ρυθμό των γηπεδούχων, έχοντας φτάσει τα 9 φάουλ στο πρώτο 25λεπτο.

Πάντως, οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς δεν πτοήθηκαν από όλα τα παραπάνω και στην πρώτη ουσιαστικά μεγάλη ευκαιρία που τους προέκυψε για να πετύχουν γκολ, έστειλαν τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 29′, μετά από πάσα του Βέρμπιτς, ο Παλάσιος βγήκε σε τετ-α-τετ με τον Πασχαλάκη, τον οποίο και πέρασε, για να πλασάρει και να σκοράρει με τη βοήθεια του κάθετου δοκαριού, όμως, οι πανηγυρισμοί δεν κράτησαν για πολύ, αφού ο «Τούκου» υποδείχθηκε ορθώς σε θέση οφσάιντ.

Η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση. Μόλις στο 31′ μετά από μια φάση διαρκείας, η μπάλα στρώθηκε στον Μασούρα λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, με τον Έλληνα παίκτη να σουτάρει με πολλή δύναμη, ώστε ο Μπρινιόλι να πραγματοποιήσει μια μεγαλειώδη επέμβαση με το δεξί χέρι του στο αριστερό «γάμα» της εστίας του.

Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να αυξήσουν παραπάνω την πίεση στον «αιώνιο», με αποτέλεσμα το τελευταίο τέταρτο του 1ου ημιχρόνου να ανήκει αποκλειστικά στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι προσπάθησαν να σκοράρουν, τόσο με τον Εμβιλά, όσο και με τον Μασούρα.

Το «Τριφύλλι»… έσπασε τον μονόλογο των Πειραιωτών στο 35′, όταν από δυνατό συρτό γύρισμα του Παλάσιος από τα δεξιά η μπάλα έφτασε στη μικρή περιοχή, με τον Πασχαλάκη να αλλοιώνει ελάχιστα την πορεία της, ώστε αυτή να μη στρωθεί ιδανικά στον επερχόμενο Βέρμπιτς προ κενής εστίας, σε μια ανεπανάληπτη ευκαιρία για γκολ.

Έτσι, το 1ο ημίχρονο στη Λεωφόρο ολοκληρώθηκε δίχως τέρματα, με τον Παναθηναϊκό να κυριαρχεί απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο, δίχως να βρίσκει πολλές φάσεις για γκολ, εν αντιθέσει με τον Ολυμπιακό, που ναι μεν είχε παθητικό ρόλο στο ματς, αλλά ήταν αυτός που απείλησε περισσότερο.

Με μια αλλαγή στην ενδεκάδα του ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο του μεγάλου ντέρμπι για τον Παναθηναϊκό, με τον Κώτσιρα να παίρνει τη θέση του Σάντσες στο δεξί άκρο της άμυνας, αφού ο Γιοβάνοβιτς ήθελε να αξιοποιήσει τις κινήσεις του χωρίς τη μπάλα στα πόδια.

Στο μεταξύ, με το «καλημέρα» στην επανάληψη ο Παλάσιος έπεσε στο χορτάρι εντός περιοχής του Ολυμπιακού, νιώθοντας ένα πρόβλημα στο πόδι, με τους «ερυθρόλευκους» να εκδηλώνουν αντεπίθεση χωρίς να βγάζουν τη μπάλα εκτός γηπέδου, για να καταλήξουν σε τελική προσπάθεια που εξουδετερώθηκε από τον Μπρινιόλι με τα πόδια στο 50′.

Μετά την έξοδο του «Τούκου» από το ματς για να πάρει τη θέση του στο γήπεδο ο Κουρμπέλης, ο Παναθηναϊκός παρουσίασε πάρα πολύ αρνητικό πρόσωπο, καθώς οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς έκαναν συνεχώς λάθη, ενώ πήγαιναν δεύτεροι στη μπάλα.

Από την άλλη, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε μια πραγματική… πολιορκία προς τα καρέ του Μπρινιόλι, ο οποίος κατέβασε… ρολά για να διατηρήσει ανέπαφη την εστία του. Αρχικά, εξουδετέρωσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Μασούρα από εκτέλεση κόρνερ, ενώ το ίδιο έκανε και στο απίθανο σου του Χάμες εκτός περιοχής, με τη μπάλα να σκάει στο χορτάρι, να βρίσκει λίγο στο κεφάλι του Μάγκνουσον και να κατευθύνεται προς τα δίχτυα.

Παρά τις πολλές φωνές του Γιοβάνοβιτς, οι γηπεδούχοι αδυνατούσαν να βελτιώσουν την εικόνα τους στον αγωνιστικό χώρο. Πλέον, η κατοχή της μπάλας υπέρ του Παναθηναϊκού, από το 68% του 1ου ημιχρόνου, είχε πέσει στο 53%, απόρροια της κυριαρχίας της ομάδας του Μίτσελ στο γήπεδο μέχρι και το 75′.

Τότε, οι «πράσινοι» έδειξαν να έχουν… σφυγμό. Ο Μπερνάρ βρήκε ιδανικά τον Σπόραρ στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, με τον Σλοβένο επιθετικό να βγαίνει σε τετ-α-τετ με τον Πασχαλάκη, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα. Όμως, το τέρμα του ακυρώθηκε ορθώς ως οφσάιντ, αφού όταν ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός έκανε την πάσα, ο Σπόραρ βρισκόταν ένα βήμα πιο μπροστά από τον Ντόι.

Μάλιστα, στο 79ο λεπτό ο Παναθηναϊκός έφτασε για ακόμη μια φορά μόλις μια ανάσα από το γκολ, όταν έπειτα από ολέθριο λάθος στην άμυνα των φιλοξενούμενων ο Σπόραρ θα δεχθεί τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι, όμως ο Παπασταθόπουλος με τάκλιν της τελευταίας στιγμής θα του στερήσει ένα σχεδόν βέβαιο γκολ. Στη συνέχεια, μετά το κόρνερ που εκτελέστηκε, ο Πέρεθ έκανε τρομερό σουτ εκτός περιοχής, αναγκάζοντας τον Πασχαλάκη να διώξει με δυσκολία σε νέο κόρνερ στο 80′.

Τελικά, οι Πειραιώτες ήταν αυτοί που έμελλε να ανοίξουν το σκορ. Στο 84′ ο Ελ Αραμπί γύρισε ωραία τη μπάλα προς τον Μπίελ, ο οποίος βρέθηκε αμαρκάριστος εντός μεγάλης περιοχής, έχοντας όλο το χώρο και το χρόνο ώστε να εκτελέσει ένα πολύ δυνατό και σκαστό σουτ, που δεν μπορούσε να εξουδετερωθεί από τον Μπρινιόλι για το 0-1.

Ο Γιοβάνοβιτς μετέτρεψε το σύστημα σε 4-4-2, βάζοντας και τον Ιωαννίδη στο παιχνίδι, αλλά πλέον ήταν αργά. Ήταν εμφανές πως οι παίκτες του Παναθηναϊκού είχαν κουραστεί και δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν προϋποθέσεις για γκολ, με τον Ολυμπιακό να διαφυλάττει το υπέρ του προβάδισμα δίχως μεγάλα προβλήματα.

Όμως, όλα άλλαξαν στο 96′. Ο Πίπα Άβιλα έδωσε αγκωνιά εντός περιοχής στον Ιωαννίδη, με τον Πέλετ ορθώς να διορθώνει την αρχική του απόφαση για φάουλ, δείχνοντας την άσπρη βούλα, ενώ συμβουλεύτηκε και το VAR. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σπόραρ, που σκόραρε και έκανε το 1-1, μέσα σε απόλυτη αποθέωση!

Έτσι, το φοβερό νικηφόρο σερί του «Τριφυλλιού» στο Πρωτάθλημα έλαβε τέλος στη Λεωφόρο, με τον «αιώνιο» αντίπαλο να παίρνει την ισοπαλία σε ένα ντέρμπι… θρίλερ.

Τα δύο γκολ που ακυρώθηκαν ως οφσάιντ. Ο Παναθηναϊκός βρήκε δίχτυα, αλλά στάθηκε άτυχος και στις δύο περιπτώσεις, με τους Παλάσιος και Σπόραρ να βρίσκονται εκτεθειμένοι για πάρα πολύ λίγο. Αν οι «πράσινοι» είχαν την τύχη με το μέρος τους σε αυτές τις φάσεις, τότε το ντέρμπι θα ήταν εντελώς διαφορετικό.

Αλγεινή εντύπωση προκάλεσε η απόφαση του ρέφερι Πέλετ να υποδείξει μόλις μια κίτρινη κάρτα σε παίκτη του Ολυμπιακού το πρώτο 45λεπτο, τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το το 1ο ημίχρονο με… 13 φάουλ. Κατά τα άλλα, ο άρχοντας του αγώνα ορθώς ακύρωσε τα γκολ του Παναθηναϊκού, ενώ δεν υπέπεσε σε κάποιο άλλο σημαντικό λάθος, πέραν της ανοχής του στο σκληρό παιχνίδι των «ερυθρόλευκων».