«Όρθιος» και με ψηλά το κεφάλι ο Παναθηναϊκός στο Φάληρο!

-

Ο Παναθηναϊκός διατήρησε αλώβητη την εστία του στο «Γ. Καραϊσκάκης», δεν μπόρεσε να σκοράρει και έτσι αναδείχθηκε ισόπαλος δίχως τέρματα με τον Ολυμπιακό (0-0), στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Super League. Εκπληκτικό ντεμπούτο από τον Μπρινιόλι.

Με καθυστέρηση περίπου 7 λεπτών ξεκίνησε η αναμέτρηση μεταξύ Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού στο Φάληρο, καθώς τα πολλά καπνογόνα που άναψαν οι φίλοι των γηπεδούχων έκαναν το τοπίο ομιχλώδες. Η αναμονή φάνηκε να επηρεάζει τους δύο «αιωνίους», που όταν το παιχνίδι άρχισε φάνηκαν ολίγον τι «μουδιασμένοι».

Πρώτα απείλησε την εστία του «Τριφυλλιού» στο 15ο λεπτό ο Σισέ, του οποίου η προσπάθεια με το κεφάλι δεν ανησύχησε τον Μπρινιόλι.

Η δεύτερη φάση της αναμέτρησης ήρθε στο 23ο λεπτό, με τον Αγκιμπού Καμαρά να πιάνει την κεφαλιά στο ύψος της μικρής περιοχής, αλλά να αστοχεί από κοντά, ενώ ο Παναθηναϊκός απάντησε αμέσως μετά στο 24′. Τότε, ο Καρλίτος «χόρεψε» την αντίπαλη άμυνα, έδωσε στον Βιτάλ στα αριστερά, αλλά το σουτ του Βραζιλιάνου μέσα από την περιοχή πέρασε άουτ.

Το «Τριφύλλι» πατούσε καλά στο χορτάρι του φαληρικού γηπέδου και θέλησε να απειλήσει ξανά τον Ολυμπιακός το 30′. Ο Πέρεθ βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και επιχείρησε ένα σουτ από απόσταση με το δεξί, το οποίο ο Βάτσλικ έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ. Αμέσως μετά, ο Χατζηγιοβάνης ήταν αυτός που έπειτα από ωραία σέντρα του Χουάνκαρ έκανε την κεφαλιά μέσα στην καρδιά της μεγάλης περιοχής, με τη μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια στο 33′.

Από την δική τους πλευρά, οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεση προς τα καρέ της ομάδας του Γιοβάνοβιτς και έχασαν μια πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 36′ με τον Τικίνιο, ο οποίος βρήκε τη μπάλα με το κεφάλι όντας εκτός ισορροπίας στο δεύτερο δοκάρι, στέλνοντάς την άουτ από κοντά.

Οι Πειραιώτες πραγματοποίησαν και νέα τελική λίγα λεπτά αργότερα, με πρωταγωνιστή τον Μασούρα. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός έκανε ελιγμούς μέσα στην «πράσινη» περιοχή, σούταρε με το δεξί με φάλτσο, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, με αποτέλεσμα να φύγει άουτ στο 40′.

Ο Παναθηναϊκός φάνηκε να υποχωρεί μετά το 40ο λεπτό και να κλείνεται στο δικό του μισό, με αποτέλεσμα να δεχθεί μεγάλη πίεση από τον «αιώνιο αντίπαλό του, ο οποίος προσπαθούσε να βρει το γκολ. Η τελευταία φάση του 1ου ημιχρόνου ήρθε δια ποδός Αγκιμπού Καμαρά, ο οποίος στο 45+6′ έτρεξε παράλληλα με τη γραμμή της περιοχής, έκανε το συρτό σουτ προς την αντίθετη κατεύθυνση και η μπάλα πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Μπρινιόλι, που ήλεγχε.

Το 1ο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με κατοχή 56%-44% υπέρ του Ολυμπιακού, με τους «ερυθρόλευκους» να μετρούν 7 τελικές και τον Παναθηναϊκό 3.

Πάρα πολύ δυνατά μπήκε στο 2ο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, ο οποίος μέσα σε 3 λεπτά απείλησε τρις την εστία του Μπρινιόλι με πρωταγωνιστή τον Μαντί Καμαρά. Η άμυνα του Παναθηναϊκού άντεξε την πίεση και αποσόβησε τα συνεχόμενα σουτ, ενώ στο 52′ υπήρξε διακοπή στο παιχνίδι, καθώς οι οπαδοί των γηπεδούχων άναψαν ξανά πολλά καπνογόνα, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει ορατότητα. Τελικά, η αναμέτρηση επανεκκίνησε με το ρολόι να δείχνει το 61ο λεπτό.

Πάντως, παρά την προσωρινή διακοπή του παιχνιδιού, η εικόνα του δεν άλλαξε ιδιαίτερα. Η ομάδα του Μαρτίνς πίεζε αρκετά για να βρει το πρώτο γκολ στο ματς, τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε με… νύχια και με δόντια να διαφυλάξει το απαραβίαστο της εστίας του.

Στο 70ο λεπτό μια σέντρα του Τικίνιο παραλίγο να ξεγελάσει τον Μπρινιόλι, με τη μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 72′ ο Ιταλός τερματοφύλακας απέκρουσε το κοντινό υπό γωνία σουτ του Ρέαμπτσιουκ, διατηρώντας το 0-0.

Η ομάδα του Γιοβάνοβιτς θέλησε να απαντήσει αμέσως μετά, όταν στο 74′ ο Αλεξανδρόπουλος με μακρινό σουτ θέλησε να πιάσει στον… ύπνο τον Βάτσλικ, ο οποίος μπλόκαρε δίχως πρόβλημα, όντας σε ετοιμότητα. Αυτή ήταν κι η πρώτη τελική φάση του Παναθηναϊκού στην επανάληψη.

Στο 76′ ο Αγκιμπού Καμαρά λίγο έλειψε να σκοράρει, όμως ο εκπληκτικός Μπρινιόλι του είπε «όχι». Ο παίκτης του Ολυμπιακού κατέβασε τη μπάλα στην περιοχή του πέναλτι με το δεξί, σούταρε με το αριστερό και ο Ιταλός κίπερ έδιωξε ενστικτωδώς.

Με τα 90 λεπτά να συμπληρώνονται, ανακοινώθηκε πως θα υπάρξει έξτρα χρόνος 12 λεπτών, με το ματς πλέον να μετατρέπεται σε… ροντέο. Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε εναγωνίως να στείλει τη μπάλα στη μεγάλη περιοχή του Παναθηναϊκού, ενώ οι φιλοξενούμενοι αμύνονταν σθεναρά για να κρατήσουν το 0-0 και να απειλήσουν μέσω αντεπιθέσεων.

Στο μεταξύ, τα 12 λεπτά των καθυστερήσεων πέρασαν, όμως ο διαιτητής της αναμέτρησης δεν σφύριξε τη λήξη, κρατώντας κι άλλο χρόνο στο ρολόι του. Τελικά, το έκανε στο 90+14′, με τον Παναθηναϊκό να φεύγει με την «λευκή» ισοπαλία από το Φάληρο.