Ορεξάτος και στον καύσωνα ο Παναθηναϊκός

-

Σε ένα ματς που διεξήχθη υπό πολύ δύσκολες συνθήκες λόγω του καύσωνα, ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε ισόπαλος με 1-1 κόντρα στην Χάποελ Μπερ Σεβά στην Λεωφόρο. Βέρμπιτς ο σκόρερ.

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Σιδεράς, Μάγκνουσον, Μλαντένοβιτς, Πέρεθ, Κλεϊνχέισλερ, Μπερνάρ, Παλάσιος, Βέρμπιτς, Σπόραρ.

Χάποελ Μπερ Σεβά (Μπαρντά): Μαρκιάνο, Ελ Χαμέντ, Αμπού Αμπίντ, Βιτόρ, Λόπες, Σαμίρ, Γκορντάνα, Στογιάνοφ, Μπαντάς, Κλιμάλα, Πέτερσεν.

Παρ’ ότι οι συνθήκες και η ζέστη δεν ήταν ευνοϊκές για να παιχτεί καλό ποδόσφαιρο, ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στην Λεωφόρο και πήρε από νωρίς τα ηνία του αγώνα, καταφέρνοντας να απειλήσει για πρώτη φορά στο 6ο λεπτό, όταν ο Σπόραρ έκανε το συρτό σουτ εκτός περιοχής, με τον Μαρτσιάνο να μπλοκάρει.

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Βέρμπιτς έκανε εξαιρετική ενέργεια από αριστερά και γύρισε την μπάλα, όμως ο Μλαντένοβιτς μπερδεύτηκε με τον Κλεϊνχέισλερ και κανείς από τους δύο δεν κατάφερε να εκτελέσει. Η «πράσινη» κυριαρχία συνεχίστηκε, με τον Κώτσιρα να ξεκινά μια εξαιρετική αντεπίθεση στο 14′ και να αλλάζει την μπάλα με τους Μπερνάρ, Κλεϊνχέισλερ και Βέρμπιτς, ο οποίος δεν μπόρεσε να βρει τον Σπόραρ μέσα στην περιοχή.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τους «πράσινους» ήρθε στο 26′, όταν ο Παλάσιος πίεσε έξω από την περιοχή και έκλειψε την μπάλα, με τον Σπόραρ να κερδίζει και να πλασάρει, αλλά τον Μαρτσιάνο να αποκρούει εκ νέου. Το γκολ ήρθε τελικά στο 30′, με τον Μλαντένοβιτς να κάνει μια άψογη σέντρα από αριστερά και τον Βέρμπιτς να… οριζοντιώνεται και με κεφαλιά -και μια μικρή βοήθεια από τον αντίπαλο αμυντικό- να διαμορφώνει το 1-0.

Οι Ισραηλινοί ωστόσο έβγαλαν αντίδραση και κατάφεραν να ισοφαρίσουν πριν την ανάπαυλα, με την άμυνα του Παναθηναϊκού να πιάνεται… κοιμώμενη και να αφήνει αμαρκάριστο τον Πέτερσεν να κάνει το γύρισμα, για να έρθει ο Στογιάνοφ με πλασέ στην κίνηση και να «γράψει» το 1-1.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Παναθηναϊκός προχώρησε σε 9 αλλαγές, με τους Λοντίγκιν και Σιδερά να είναι οι μόνοι που έμειναν στον αγωνιστικό χώρο. Στην άμυνα πήραν θέση οι Βαγιαννίδης, Χουάνκαρ και Φικάι, στην μεσαία γραμμή οι Ζέκα, Τσοκάι και Τζούρισιτς και στην επιθετική τριπλέτα οι Αϊτόρ, Μαντσίνι και Γερεμέγεφ.

Οι αλλαγές αυτές έριξαν λίγο τον ρυθμό, με τον Παναθηναϊκό να είναι δραστήριος στα πρώτα λεπτά αλλά να μην βρίσκει κλασική φάση. Αντιθέτως, στο 58′ ο Κλιμάλι βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, όμως ο Λοντίγκιν έκανε μεγάλη επέμβαση. Το «Τριφύλλι»… απάντησε στς ευκαιρίες στο 63′, όταν ο Γερεμέγεφ άνοιξε την μπάλα στον Τζούρισιτς και ο Σέρβος έκανε το σουτ, με τον Μαρτσιάνο να διώχνει σε κόρνερ.

Ένα λεπτό μετά ο Λοντίγκιν έκανε νέα τεράστια απόκρουση, αυτή την φορά σε τετ-α-τετ του Ελίας, ενώ αμέσως μετά βγήκε για να αφήσει την θέση του στον Μπρινιόλι, γνωρίζοντας την αποθέωση. Μαζί του βγήκε και ο Σιδεράς, με τον Γιοβάνοβιτς να δίνει χρόνο στον νεαρό Κάτρη.

Στο 75′ ο Χουάνκαρ έκανε ωραία ενέργεια και πήγε να τελειώσει μόνος του την φάση, με το σουτ του να κοντράρει, ενώ στην εξέλιξη της φάσης δοκμασε ένα πλασέ και ο Μαντσίνι, στέλνοντας την μπάλα αρκετά άουτ. Τέσσερα λεπτά μετά, ο Τζούρισιτς έκανε μια σέντρα από δεξιά και έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, με τον Σέρβο να φτάνει κοντά στο γκολ.

Η καλύτερη στιγμή για τους «πράσινους» ήρθε στο 84′, όταν ο Γερεμέγεφ βρήκε με υπέροχη λόμπα τον Τζούρισιτς, αλλά ο Σέρβος δεν κατάφερε να νικήσει με τον ίδιο τρόπο τον αντίπαλο τερματοφύλακα! Τρία λεπτά μετά ο Χουάνκαρ δέχτηκε χτύπημα στο πρόσωπο μέσα στην περιοχή, όμως ο Περράκης δεν έδειξε την άσπρη βούλα. Αυτό ήταν και το τελευταίο αξιοσημείωτο στο ματς, με το 1-1 να διατηρείται μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Σε ένα ματς που έληξε 1-1, η πιο κομβική φάση είναι… εκ των πραγμάτων αυτή της ισοφάρισης. Η άμυνα του Παναθηναϊκού πιάστηκε… κοιμώμενη και η Χάποελ Μπερ Σεβά το εκμεταλλεύτηκε απόλυτα, με τον Πέτερσεν να κάνει το γύρισμα και τον Στογιάνοφ να πλασάρει μέσα από την περιοχή.

Δεν έχει νόημα να σχολιάσουμε την διαιτησία σε μια φιλική αναμέτρηση.

Το «Όλα Πράσινα» … σαρώνει στο YouTube! Πάτα ΕΔΩ, κάνε subscribe στο κανάλι μας και μάθε πρώτος τις μεταγραφές του «Τριφυλλιού» από το site όλων των Παναθηναϊκών.