«Όλεθρος» στη Θεσσαλονίκη!

-

Τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του στο πρωτάθλημα υπέστη ο Παναθηναϊκός, ο οποίος ηττήθηκε από τον Άρη με σκορ 1-0 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής, στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Προηγήθηκε στο 10′ η ομάδα του Μάντζιου, το… πάλεψε μόνος του ο Ιωαννίδης.

Είμαστε όλοι εδώ, είμαστε όλοι Stoiximan

Η αρχική ενδεκάδα

Το παιχνίδι

Παρότι η κρισιμότητα της αναμέτρησης ήταν μεγάλη, οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς δεν μπήκαν στο ματς όπως θα έπρεπε. Εμφανίστηκαν νωθροί κι άνευροι στο χορτάρι, εν αντιθέσει με τους γηπεδούχους, που με την ώθηση της εξέδρας και του κόσμου τους επέβαλλαν τον ρυθμό τους, πίεσαν τους «πράσινους» και τελικά βρήκαν από πολύ νωρίς το γκολ.

Η φάση ξεκίνησε στο 10′ από βολέ του Διούδη, με τον Άρη να κερδίζει την μπάλα στην μεσαία γραμμή και τους Καμαρά και Μπερτόλιο να συνδυάζονται ιδανικά, για να στείλει την μπάλα στο άδειο τέρμα ο πρώτος και να κάνει το 1-0.

Από τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός δέχθηκε το γκολ, ισορρόπησε το ματς και προσπάθησε να κυκλοφορήσει τη μπάλα, δίχως να τα καταφέρει με μεγάλη επιτυχία. Απεναντίας, η κατοχή της μπάλας ήταν μοιρασμένη, με τους Θεσσαλονικείς να μάχονται για να διατηρήσουν το υπέρ τους σκορ, αλλά χωρίς να κλείνονται στα καρέ τους.

Πάντως, στο 22′ και στο 24′ το «Τριφύλλι» θα μπορούσε να είχε φέρει το ματς στα ίσια, με πρωταγωνιστή τον Ιωαννίδη και στις δύο φάσεις. Σε πρώτο χρόνο χρόνο χάθηκε τεράστια ευκαιρία, με τον Χατζηγιοβάνη να γυρίζει από δεξιά και τον Ιωαννίδη να πλασάρει άουτ από πλεονεκτική θέση, ενώ στη συνέχεια έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Χατζηγιοβάνη, ο Έλληνας φορ έκανε την κεφαλιά και ο Κουέστα έδιωξε σε κόρνερ με δυσκολία.

Μέχρι και το τέλος του 1ου ημιχρόνου δεν συνέβη τίποτα το αξιοσημείωτο, με τους «κιτρινόμαυρους» να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με σκορ 1-0 και τους «πράσινους» να καλούνται να ανατρέψουν στο 2ο ημίχρονο της εις βάρος τους κατάσταση.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Άρης μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, όπως έκανε και στο 1ο ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να κυκλοφορήσει τη μπάλα και να δημιουργήσει ευκαιρίες, με τους Θεσσαλονικείς να φτάνουν πολύ κοντά στο γκολ στο 59ο λεπτό. Τότε, μετά από σέντρα του Μαντσίνι ο Εντιαγέ έκανε την κεφαλιά στο ύψος της μικρής περιοχής, με τον Διούδη να διώχνει σε κόρνερ με τα ακροδάκτυλα.

Ήταν εμφανές ότι οι «πράσινοι» βρίσκονταν σε σύγχυση. Η ομάδα του Μάντζιου συνέχιζε να επιμένει για ένα δεύτερο γκολ και πιθανότατα θα το είχε βρει στο 65ο λεπτό, αν ο Εντιαγέ έδινε δίπλα του στον Μαντσίνι εντός περιοχής αντί να σουτάρει πάνω στον Διούδη.

Πάντως, ο Παναθηναϊκός απάντησε στις ευκαιρίες του Άρη στο 69′ λόγω της ευστροφίας του Ιωαννίδη. Ο φορ του «Τριφυλλιού» κυνήγησε μια φαινομενικά χαμένη μπαλιά, μπήκε την τελευταία στιγμή μπροστά από τον Μπράμπετς, τσίμπησε τη μπάλα, αλλά ο Κουέστα κατόρθωσε να τη βρει με την άκρη του ποδιού του, στερώντας στον αντίπαλό του το γκολ.

Ο ίδιος παίκτης, ο οποίος αποτελούσε τη φωτεινή εξαίρεση στη μετριότητα που παρουσίαζαν οι φιλοξενούμενοι, απείλησε εκ νέου στο 75′, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ έκανε την κεφαλιά μέσα από την καρδιά της αντίπαλης περιοχής, με τον Κουέστα να πέφτει και να μπλοκάρει με δύο προσπάθειες, διατηρώντας το 1-0. Αυτή ήταν η 5η τελική του Παναθηναϊκού, με τον Ιωαννίδη να έχει πραγματοποιήσει τις… τέσσερις.

Από το 80′ και μετά το ματς έγινε πάρα πολύ δυνατό, δεν έλειψαν οι εντάσεις και οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να ροκανίσουν το χρόνο που κυλούσε υπέρ τους. Ο Γιοβάνοβιτς έβαλε στο ματς τους Μακέντα και Λούντκβιστ, με την ελπίδα της ισοφάρισης στο 86′, αλλά τελικά ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε, με αποτέλεσμα να υποστεί την ήττα με σκορ 1-0.