Όλα… στραβά και «πάγωμα» στη Λεωφόρο!

-

Άνευ λόγου και αιτίας ήττα στη Λεωφόρο υπέστη ο Παναθηναϊκός από τον Αστέρα Τρίπολης, ο οποίος νίκησε τους «πράσινους» με σκορ 0-1, χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπαράλες στο 83′. Εκτός τόπου και χρόνου ο Τάσος Σιδηρόπουλος.

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Κώτσιρας, Πέρεθ, Αλεξανδρόπουλος, Μαουρίσιο, Αϊτόρ, Παλάσιος, Καρλίτος.

Αστέρας Τρίπολης: Τσιφτσής, Καρμόνα, Χριστόπουλος, Ατιένθα, Τασουλής, Βαλιέντε, Μουνάφο, Ρεγκίς, Τιλίκα, Καπίγια, Σόνι.

Με τον Αστέρα Τρίπολης να παίζει μαζική άμυνα, το πρώτο 10λεπτο της αναμέτρησης κύλησε χωρίς να σημειωθεί απολύτως καμία φάση για γκολ, με τον Παναθηναϊκό να καταφέρνει να απειλεί για πρώτη φορά στο 13′, όταν ο Καρλίτος σούταρε κι ο Τσιφτσής μπλόκαρε.

Έπειτα, ήταν η σειρά του Παλάσιος να δημιουργήσει προβλήματα στον Αστέρα. Ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός αναστάτωσε δύο φορές την άμυνα των Αρκάδων, μία στο 17ο λεπτό, όταν έκανε το ωραίο συρτό γύρισμα και είδε τον Τσιφτσή να διώχνει με υπερένταση, κι ακόμη μια στο 23΄. Τότε, έκανε μια εκπληκτική διείσδυση, πέρασε έναν αντίπαλό του και μπαίνοντας στην περιοχή, σούταρε με δύναμη, αλλά η μπάλα έφυγε λίγα εκατοστά άουτ.

Στο μεταξύ, στο 19′ οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν την πρώτη τους τελική, με τον Τιλίκα να σουτάρει δυνατά εκτός περιοχής και τον Μπρινιόλι να μπλοκάρει την προσπάθειά του.

Από το 23′ μέχρι και το 37′ οι «πράσινοι» δυσκολεύτηκαν πολύ και παρότι ήλεγχαν το ματς, δεν «ξεκλείδωσαν ποτέ την αντίπαλη άμυνα, με την ομάδα του Ράσταβατς να βασίζεται στο σκληρό κι αμυντικό παιχνίδι της.

Προς το τέλος του 1ου ημιχρόνου, το «Τριφύλλι» ανέβασε ρυθμό και κάλλιστα θα μπορούσε να είχε πετύχει γκολ. Στο 38′ ο Αϊτόρ με μια εκπληκτική ενέργεια σούταρε με το αριστερό από τα δεξιά και έστειλε τη μπάλα ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Τσιφτσή, ενώ ο Αστέρας «απάντησε» στο 45′ με το δυνατό σουτ του Μουνάφο, που εξουδετερώθηκε από τον Μπρινιόλι.

Πάντως, αρνητική ήταν η διαιτητική συμπεριφορά του Σιδηρόπουλου. Το… αποκορύφωμα έλαβε χώρα στο φινάλε του 1ου ημιχρόνου. Ενώ ο Παναθηναϊκός είχε κλείσει στα καρέ τους τους φιλοξενούμενους, ο ίδιος αποφάσισε να στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια, με τη μπάλα να βρίσκεται λίγα μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Όπως ήταν λογικό, ο κόσμος του Παναθηναϊκού έγινε έξαλλος με την εν λόγω απόφαση και το ίδιο συνέβη και με τους παίκτες των «πράσινων». Ο Σένκεφελντ έσπευσε να διαμαρτυρηθεί πολύ έντονα και ο Μπρινιόλι έφυγε από την εστία του, έτρεξε και κατευθύνθηκε οργισμένος προς τον Έλληνα διαιτητή, που έδειξε κίτρινη κάρτα στον Ολλανδό στόπερ.

Με μια αλλαγή ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός, αφού ο Σάντσες πέρασε στη θέση του Κώτσιρα, ενώ ο Αστέρας ήταν αυτός που απείλησε πρώτος στην επανάληψη. Στο 53′ έγινε η απευθείας εκτέλεση φάουλ, η μπάλα πέρασε από όλους και έφυγε λίγο άουτ.

Από την πλευρά τους, οι «πράσινοι» άργησαν να δημιουργήσουν σαφή πονοκέφαλο στους Αρκάδες, μιας και έπρεπε να φτάσουμε στο 63′ ώστε ο Τσιφτσής να ανησυχήσει. Ο Αϊτόρ εκτέλεσε έξυπνα ένα φάουλ προς την περιοχή, βρήκε τον Σάντσες, που έκανε την κεφαλιά, αλλά αστόχησε. Μάλιστα, ο ίδιος παίκτης λίγα λεπτά αργότερα βρήκε ξανά τη μπάλα με το κεφάλι από εκτέλεση κόρνερ, αλλά την έστειλε ξανά άουτ.

Στο 73′ ο Αστέρας Τρίπολης έμεινε ορθώς με 10 παίκτες, όταν ο Μουνάφο επιχείρησε να ανακόψει την αντεπίθεση του Παναθηναϊκού χρησιμοποιώντας το χέρι του. Ο Σιδηρόπουλος είδε την παράβαση και έδειξε την δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Αργεντινό μέσο, που πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Ο Γιοβάνοβιτς άλλαξε τον Παλάσιος με τον Ιωαννίδη, έβαλε και τον Βιτάλ στο ματς και ο Παναθηναϊκός αύξησε κατακόρυφα την πίεση προς τα αντίπαλα καρέ, με τους Αρκάδες να παίζουν πολύ σκληρά για να διαφυλάξουν την εστία τους.

Όμως, κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Αστέρας ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ. Συγκεκριμένα, στο 83′ ο Σάντσες αποπειράθηκε να διώξει τη μπάλα στον αέρα, δίχως να βλέπει πίσω του, με αποτέλεσμα να βρει… αέρα και στη συνέχεια τον Ριέρα, που είχε τσιμπήσει τη μπάλα, ανατρέποντάς τον. Ο Σιδηρόπουλος πήγε στο VAR και έδειξε την άσπρη βούλα, με τον Μπαράλες να αναλαμβάνει να εκτελέσει το πέναλτι για το 0-1. Φυσικά, το πέναλτι κρίνεται εξαιρετικά αυστηρό.

Παρότι η εν λόγω εξέλιξη ήταν σοκαριστική για τον Παναθηναϊκό, οι παίκτες των «πράσινων» δεν τα παράτησαν. Ο Βιτάλ στο 89′ έκανε τη σέντρα, ο Καρλίτος κατάφερε να βρει τη μπάλα και να τη στείλει στον Σάντσες που σούταρε εντός περιοχής. Ο Χριστόπουλος έβαλε την κόντρα και ο Αϊτόρ ευνοήθηκε, για να στείλει τη μπάλα από κοντά στα δίχτυα. Κι ενώ άπαντες πανηγύριζαν, ο Σιδηρόπουλος ενημέρωσε πως δεν υπάρχει γκολ, με το VAR να κρίνει ότι ο Ισπανός εξτρέμ βρισκόταν σε θέση οφσάιντ όταν ο Σάντσες σούταρε.

Έτσι, παρότι η προσπάθεια για ένα γκολ συνεχίστηκε και στα εναπομείναντα 6 λεπτά των καθυστερήσεων, δεν άλλαξε απολύτως τίποτα, με τον Αστέρα Τρίπολης να φεύγει από τη Λεωφόρο με τη νίκη, με σκορ 1-0.

Η φάση του πέναλτι. Με τον Αστέρα να έχει μείνει με παίκτη λιγότερο, φαινόταν ότι το γκολ ήταν θέμα χρόνου για τον Παναθηναϊκό. Το γκολ των φιλοξενούμενων ήρθε κόντρα στη ροή του αγώνα και άλλαξε άρδην τα τελευταία λεπτά του ματς.

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ η διαιτησία του Τάσου Σιδηρόπουλου. Ανύπαρκτα φάουλ υπέρ του Αστέρα Τρίπολης, λήξη του 1ου ημιχρόνου με τη μπάλα έξω από την περιοχή των φιλοξενούμενων και ένα πέναλτι υπέρ των Αρκάδων, που αμφιβάλλουμε αν θα είχε δοθεί σε οποιοδήποτε άλλο γήπεδο πλην της Λεωφόρου.