ΟΦΗ – Παναθηναϊκός 2-2: «Φυλακισμένος» στο «Γεντί Κουλέ» ο Παναθηναϊκός!

-

«Κόλλησε» στο Ηράκλειο ο Παναθηναϊκός, που απέτυχε να πάρει τη νίκη απέναντι στον ΟΦΗ (2-2) στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Stoiximan Super League.

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

ΟΦΗ (Δέλλας): Μπάουμαν, Λαμπρόπουλος, Βούρος, Θοράρινσον, Λάρσον, Μπάκιτς, Μεγιάδο, Αποστολάκης, Χιμένες, Μπάκου, Ισέκα

Παναθηναϊκός (Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Ακαϊντίν, Ούγκο, Μλαντένοβιτς, Βαγιαννίδης, Ζέκα, Τσέριν, Μπερνάρ, Παλάσιος, Μπακασέτας, Ιωαννίδης.

Το πρώτο μέρος του αγώνα μεταξύ ΟΦΗ και Παναθηναϊκού ολοκληρώθηκε με το σκορ να δείχνει 1-1.

Η αρχή ήταν δυναμική, με τον Λάρσον να προσπαθεί με ένα δυνατό σουτ να ανοίξει το σκορ για τον ΟΦΗ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ στο 2′. Στη συνέχεια, ο Ισέκα εκτέλεσε σουτ, αλλά ο Ντραγκόφσκι απόκρουσε στο 6′.

Η στιγμή της… αλήθειας ήρθε στο 21′, όταν ο ΟΦΗ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Χιμένεθ εκτέλεσε ένα εκπληκτικό σουτ, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα και δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει και τα κατάφερε στο 35′. Συγκεκριμένα, ισοφάρισε σε 1-1 με τον Μπερνάρ να βγάζει τρομερή κάθετη πάσα για τον Ιωαννίδη, που νίκησε τον Μπάουμαν στο τετ α τετ, λυτρώνοτας τους «πράσινους».

Πλέον, το μομέντουμ άλλαξε και το «Τριφύλλι» λίγο έλειψε να προηγηθεί, με τον Μπακασέτα να επιχειρεί ένα δυνατό σουτ που όμως αποκρούστηκε άκρως εντυπωσιακά από τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ στο 38′.

Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, στο 44′, ο Παλάσιος έκανε επίσης ένα σουτ, αλλά ο Μπάουμαν αντέδρασε εντυπωσιακά κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Τα δεδομένα άλλαξαν άρδην στο 2ο ημίχρονο, μιας και πια απόλυτος κυρίαρχος στο χορτάρι ήταν ο Παναθηναϊκός, που μπήκε στην επανάληψη ψάχνοντας απεγνωσμένα το γκολ που θα του έδινε το προβάδισμα.

Μόλις στο 46′ οι «πράσινοι» είχαν μεγάλη χαμένη ευκαιρία, με τον Ιωαννίδη να γυρίζει παράλληλα την μπάλα στον Μπακασέτα, ο οποίος σούταρε αμαρκάριστος με το δεξί και έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 52′ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν εκ νέου με ωραία κίνηση του Παλάσιος, που μπήκε από δεξιά στην περιοχή, σούταρε στην κλειστή γωνία, αλλά ο Μπάουμαν απέκρουσε σε κόρνερ.

Το κρεσέντο φάσεων για το «Τριφύλλι» είχε και συνέχεια. Στο 54′ ο Μπερνάρ πέρασε μια ακόμα σπουδαία μπαλιά στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, ο Ιωαννίδης έκανε τελική με το εξωτερικό από αριστερά και η μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι για να περάσει άουτ.

Στο 62′ ήρθε μια ακόμα μεγάλη φάση για τους «πράσινους», με το γέμισμα του Μλαντένοβιτς από αριστερά και την κεφαλιά του Ακαϊντίν, την οποία έβγαλε με υπερένταση ο Μπάουμαν, ενώ στο 63′ το δυνατό σουτ του Μπακασέτα κόντραρε στον Θοράρινσον και πέρασε κόρνερ.

Η πρώτη ευκαιρία για τον ΟΦΗ στην επανάληψη σημειώθηκε στο 65′, με τον Ριέρα να φεύγει στην πλάτη της άμυνας του Παναθηναϊκού, σουτάροντας από πλάγια θέση, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Τελικά, ό,τι δεν έκανε το «Τριφύλλι» με τη σωρεία ευκαιριών που είχε, το έπραξε ο Όμιλος στο 81′. Λίγα λεπτά νωρίτερα ο Λάρσον έπεσε εντός περιοχής από μαρκάρισμα του Τσέριν και ζήτησε πέναλτι, με τον διαιτητή Βεργέτη να του δείχνει να σηκωθεί. Όμως, το VAR τον κάλεσε να δει ξανά τη φάση, με αποτέλεσμα να αλλάξει την απόφαση του και να δώσει πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ισέκα, με τον Ντραγκόφσκι να μην αποκρούει για λίγο τη μπάλα και να μην αποτρέπει το 2-1. Αν και το πρώτο ριπλέι έδειξε ότι πιθανώς υπήρξε παράβαση, τα επόμενα ανέδειξαν πως ο παίκτης του ΟΦΗ πιθανότατα έχει προβεί σε… βουτιά.

Κι ενώ όλα έμοιαζαν… μαύρα για τον Παναθηναϊκό, στο 83′ ήρθε η άμεση απάντηση και η εκ νέου ισοφάριση, με την σέντρα του Μαντσίνι, από τα δεξιά, και τον Σπόραρ να πλασάρει εύστοχα στην αριστερή γωνία του Μπάουμαν!

Στο 88′ έλαβε χώρα νέα τρομερή ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, με την πολύ ωραία σέντρα του Μλαντένοβιτς από αριστερά και την κεφαλιά του Σπόραρ να περνάει λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία!

Τιποτα δεν αλλαξε στη συνέχεια, με το 2-2 να παραμένει και τον ΟΦΗ να αποσπά την ισοπαλία από τους «πράσινους».

Με το μομέντουμ να το έχει πάρει με το μέρος του ο Παναθηναϊκός, το πέναλτι που δόθηκε υπέρ του ΟΦΗ στο 81′ όπως ήταν λογικό ήταν καθοριστικό. Πιθανότατα, αν δεν ερχόταν αυτή η φάση, οι «πράσινοι» θα είχαν φτάσει στη νίκη.

Η διαιτησία του Βεργέτη σημαδεύτηκε από την απόφασή του να δώσει πέναλτι υπέρ του ΟΦΗ. Βέβαια, ο ίδιος αρχικά δεν υπέδειξε την παράβαση, επομένως η ευθύνη αυτή βαραίνει κυρίως τους διαιτητές του VAR. Το ριπλέι που του έδειξαν στην οθόνη του γηπέδου είναι αυτό που φαίνεται να υπάρχει παράβαση. Αν έβλεπε και τα υπόλοιπα, ίσως είχε πάρει διαφορετική απόφαση.

Το «Όλα Πράσινα» απέκτησε Viber Channel! Πάτα ΕΔΩ, μπες στην κοινότητα και λάβε πρώτος στο κινητό σου τα νέα του «Τριφυλλιού» από το site όλων των Παναθηναϊκών.