Νύχτα… Ξεφτίλας στο ΟΑΚΑ!

Ο Παναθηναϊκός έζησε μία από τις πιο ντροπιαστικές νύχτες της σύγχρονης ιστορίας του στο ΟΑΚΑ, καθώς ο ΟΦΗ τον…ξεφτίλισε, υποχρεώνοντάς τον σε ήττα με σκορ 1-3.

-

Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ με τον Διούδη κάτω από τα δοκάρια, με την τετράδα της άμυνας να απαρτίζεται από τους Γιόχανσον, Νούνιες, Πούγγουρα και Ινσούα από τα δεξιά προς τα αριστερά.

Στο χώρο του κέντρου, αμυντικός μέσος ξεκίνησε ο αρχηγός Δημήτρης Κουρμπέλης, με τους Χρήστο Δώνη και Ζαχίντ να αποτελούν τους εσωτερικούς μέσους.

Στην κορυφή της επίθεσης βρέθηκε ο Μακέντα, ο οποίος είχε την υποστήριξη των Κολοβού και Χατζηγιοβάννη, που αγωνίστηκαν στα άκρα.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε την αναμέτρηση έχοντας την κατοχή της μπάλας, με τον Ζαχίντ να προσπαθεί να βρει με κάθετη πάσα τον Μακέντα, με τον Ιταλό επιθετικό να μην προλαβαίνει να «τσιμπήσει» την μπάλα προ του Σωτηρίου.

Στο 6ο λεπτό, ο Χρήστος Δώνης δεν γύρισε σωστά τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι και στην εξέλιξη της φάσης, ο ΟΦΗ «άγγιξε» το γκολ με μακρινό σουτ του Ναμπί, με τον παίκτη των Κρητικών να στέλνει την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Διούδη.

Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο δεκάλεπτο δεν κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό του, με τον ΟΦΗ να δείχνει επικίνδυνος σε αυτά τα πρώτα λεπτά.
Στο 11′ οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απειλήσουν με σουτ του Ναμπί, χωρίς όμως να καταφέρει η φάση να φέρει κάποιο θετικό αποτέλεσμα.

Στο 15ο λεπτό ο Μακέντα σούταρε μετά από κάθετη πάσα του Δώνη, με το σουτ του να κοντράρεται, ενώ ο Παναθηναϊκός είχε αρχίσει σταδιακά να ανεβάζει την απόδοση του.

Στο 17′ έγινε η πρώτη αξιόλογη φάση για τον Παναθηναϊκό. Ο Χατζηγιοβάννης άλλαξε υπέροχα παιχνίδι για τον Ζαχίντ, ο οποίος τροφοδότησε τον Μακέντα μέσα στην περιοχή, με τον Ιταλό να μην καταφέρνει να σουτάρει σωστά και έτσι χάθηκε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους «πράσινους».

Στο 21ο λεπτό, ο ΟΦΗ έφτασε και πάλι κοντά στο 0-1. Η μπάλα έμεινε για αρκετή ώρα έξω από τα καρέ του Διούδη και στρώθηκε στον Τσιλιανίδη, ο οποίος έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.

Ο Πούγγουρας ήταν ο παίκτης που δέχθηκε την πρώτη κίτρινη κάρτα της αναμέτρησης, καθώς ανέτρεψε τον Μάνο λίγα μέτρα έξω και πλάγια από την περιοχή του Παναθηναϊκού. Το δοκάρι του ΟΦΗ ελάχιστα δευτερόλεπτα μετά δεν καταγράφηκε σαν φάση, καθώς ο παίκτης των Κρητικών ήταν εκτεθειμένος.

Εκείνη τη στιγμή υπήρξαν και κάποια «σφυρίγματα» από την κερκίδα, καθώς η εικόνα του Παναθηναϊκού στα πρώτα 25 λεπτά ήταν απογοητευτική.

Στο 28′ ο Δώνης δεν πρόλαβε για ελάχιστα εκατοστά να πιάσει την κεφαλιά μετά τη σέντρα του Γιόχανσον και έτσι άλλη μία απόπειρα να απειλήσουν οι παίκτες του Γιώργου Δώνη πέρασε ανεκμετάλλευτη. Απείλησε όμως ο ΟΦΗ για τρίτη φορά στο πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης.

Ο Μάνος κέρδισε και πάλι το κεντρικό αμυντικό δίδυμο του Παναθηναϊκού και με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Διούδη. Στο τερέν φαινόταν να υπάρχει μόνο ο ΟΦΗ, καθώς οι παίκτες του Γιώργου Δώνη δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό των Κρητικών.

Στο 33′ ο ΟΦΗ έκανε το 0-1 με πλασέ του Μάνου. Μετά από εξαιρετική πάσα του Τσιλιανίδη, ο Μάνος βρέθηκε απέναντι στον Διούδη και τον πλάσαρε σωστά. Μάλιστα, στη φάση έγινε και χρήση VAR, καθώς ο επόπτης είχε δώσει οφσάιντ, σε μια οριακή φάση. Ο έλεγχος έδειξε ότι ο επιθετικός του ΟΦΗ ήταν σε σωστή θέση και έτσι ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Στο 44′ ακυρώθηκε γκολ του Γιαννούλη, μετά από χρήση VAR. Ο Τζήλος χρέωσε με φάουλ τον παίκτη του ΟΦΗ που πλάσαρε τον Διούδη αλλά η ακύρωση του τέρματος δεν απέτρεψε τον κόσμο της ομάδας από το να αποδοκιμάσει έντονα τους παίκτες για την κάκιστη αγωνιστική εικόνα.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο ΟΦΗ πλησίασε το δεύτερο γκολ αλλά ο Διούδης μπλόκαρε τη μπάλα μετά από κόντρα στην περιοχή του Παναθηναϊκού.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με έντονες αποδοκιμασίες για τους παίκτες του Παναθηναϊκού. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι τελικές προσπάθειες του πρώτου 45λεπτου ήταν 2-10.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, καθώς στη θέση του Χατζηγιοβάνη πέρασε ο Μπουζούκης. Μάλιστα, στα πρώτα δευτερόλεπτα, υπήρξε καλή ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, με τον Κουρμπέλη να σουτάρει λίγο έξω από την περιοχή και τον Σωτηρίου να αποκρούει με διπλή προσπάθεια.

Στο 49′ ο ΟΦΗ σκόραρε εκ νέου με τον Μάνο. Το γκολ ακυρώθηκε αρχικά ως οφσάιντ, αλλά ο Τζήλος ζήτησε και πάλι τη χρήση του VAR για να διαπιστωθεί αν υπήρχε παράβαση. Παράβαση δεν υπήρχε και έτσι οι Κρητικοί πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων, με τον κόσμο να παρακολουθεί «παγωμένος» την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Λίγα λεπτά αργότερα, ο ΟΦΗ σκόραρε για τρίτη φορά. Στο 57ο λεπτό, ο Μάνος εκμεταλλεύτηκε ακόμα ένα λάθος της «πράσινης» άμυνας και ο Τσιλιανίδης σκόραρε σε κενή εστία για το 0-3, ενώ κάθε φορά που οι Κρητικοί περνούσαν το κέντρο, η φάση «μύριζε» γκολ.

Η αλλαγή του Νουνές με τον Μολό, στο 60ο λεπτό, έφερε τρομερές αποδοκιμασίες στον Πορτογάλο στόπερ του Παναθηναϊκού, ο οποίος ήταν κάκιστος.

Στο 66ο λεπτό, ο Δώνης βρήκε δίχτυα, αλλά ο Τζήλος επέστρεψε τη φάση λίγα δευτερόλεπτα πίσω, στην αρχική υπόδειξη του επόπτη για κόρνερ (σήκωσε τη σημαία, την κατέβασε και η λύση δόθηκε εκ νέου από το VAR).

«Χλιαρές» αποδοκιμασίες υπήρξαν και στην αλλαγή του Κολοβού από τον Περέα, στο 70′, δείγμα της απογοήτευσης του κόσμου για τη ντροπιαστική νύχτα που βίωνε στο ΟΑΚΑ. Ο ΟΦΗ κρατούσε εύκολα τη μπάλα, χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια και χωρίς να απειλείται καθόλου, με την εικόνα του Παναθηναϊκού να μη βελτιώνεται ούτε κατ’ ελάχιστο στο διάστημα μέχρι το 80ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο 83′ ο Παναθηναϊκός κέρδισε πέναλτι, με τον Μαρινάκη να ανατρέπει τον Περέα. Ο Τζήλος (σωστά μαντέψατε) συμβουλεύτηκε το VAR και επιβεβαίωσε την παράβαση. Ο Μακέντα ευστόχησε, και ακολούθησαν αποδοκιμασίες από το μισό γήπεδο και κάποια, σκόρπια χειροκροτήματα από το υπόλοιπο γήπεδο.

Μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης, και παρά το γεγονός ότι δόθηκαν 8 λεπτά καθυστερήσεων, ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να απειλήσει και να διεκδικήσει κάτι καλύτερο. Το «κερασάκι στην τούρτα» δόθηκε με την απευθείας κόκκινη στον Κουρμπέλη, με τον αρχηγό του Παναθηναϊκού να αποβάλλεται σωστά για σκληρό μαρκάρισμα στον Κοροβέση.

Κάπως έτσι, ολοκληρώθηκε ακόμα μία νύχτα ντροπής για την ομάδα του Παναθηναϊκού. Υπήρξαν έντονες αποδοκιμασίες στο τέλος από τον κόσμο, για ακόμη μια φορά στο σημερινό παιχνίδι.