Μοιραία λάθη, σκληρή ήττα!

-

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με γκολάρα του Τζούρισιτς, όμως δέχτηκε την ανατροπή και ηττήθηκε με 1-2 από την ΑΕΚ στην κατάμεστη Λεωφόρο. Τραυματίστηκε με το… καλημέρα ο Μάγκνουσον.

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Κώτσιρας, Πέρεθ, Βιλένα, Τζούρισιτς, Μπερνάρ, Μαντσίνι, Ιωαννίδης.

ΑΕΚ (Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα, Μήτογλου, Κάλενς, Μοχαμάντι, Γαλανόπουλος, Ελίασον, Γκατσίνοβιτς, Πινέδα, Τσούμπερ, Γκαρσία.

Το ματς ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για τον Παναθηναϊκό, αφού μόλις στα… 14 δευτερόλεπτα ο Μάγκνουσον προσγειώθηκε άτσαλα στον αγωνιστικό χώρο, τραυματίστηκε στο γόνατο και έγινε αναγκαστική αλλαγή, με τον Γεντβάι να περνάει στο ματς μετά από ένα πολύ γρήγορο και σύντομο ζέσταμα. Το «Τριφύλλι» πάντως είχε όρεξη στα πρώτα λεπτά και απείλησε για πρώτη φορά στο 6′, με ένα αδύναμο σουτ του Βιλένα που δεν δυσκόλεψε καθόλου τον Στάνκοβιτς.

Η «απάντηση» της ΑΕΚ ήρθε μετά από δύο λεπτά, με τον Τσούμπερ να βρίσκεται σε καλό σημείο μέσα στην περιοχή αλλά να σημαδεύει άουτ. Αμέσως μετά ο Παναθηναϊκός ευτύχησε αν βρει το γρήγορο γκολ που ήθελε, με τον Ιωαννίδη να βρίσκει τον Τζούρισιτς και τον Σέρβο να εξαπολύει έναν… κεραυνό από πολύ δύσκολη γωνία, δίχως να αφήσει το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο τερματοφύλακα!

Αμέσως μετά το γκολ η ΑΕΚ πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και στο 12′ έφτασε… μια ανάσα από την ισοφάριση, με πρωταγωνιστή τον Λιβάι Γκαρσία. Αρχικά ο Μπρινιόλι σταμάτησε το πρώτο του σουτ, ενώ στην συνέχεια οι «πράσινοι» αμυντικοί απομάκρυναν πάνω στην γραμμή. Ο ρυθμός γενικά έπεσε, με την Ένωση να απειλεί εκ νέου στο 24′, ξανά με τον Λιβάι. Αυτή την φορά πήρε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Τσούμπερ, όμως ο Μπρινιόλι… εκτοξεύτηκε και έδιωξε εντυπωσιακά την μπάλα σε κόρνερ.

Τελικά η ισοφάριση για τους «κιτρινόμαυρους» ήρθε στο 36′, σε μια αρκετά περίεργη φάση. Ο Χουάνκαρ βρέθηκε στο έδαφος μετά από διεκδίκηση μέσα στην περιοχή, οι παίκτες του Παναθηναϊκού έμειναν… σαστισμένοι και ο Τσούμπερ πλάσαρε στην κίνηση για το 1-1. Διαιτητής και VAR έκριναν πως δεν υπήρχε καμία παράβαση, με την φάση αυτή να είναι και η τελευταία αξιόλογη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες ήταν αρκετά πιο προσεκτικές, με την ΑΕΚ να έχει την πρωτοβουλία στα πρώτα λεπτά και να έχει μάλιστα μια καλή ευκαιρία με τον Γκαρσία στο 49′. Ο επιθετικός της Ένωσης βρέθηκε έξω από την περιοχή και θέλησε να σουτάρει, όμως ο Βιλένα τον πίεσε όσο χρειαζόταν για να τον «αναγκάσει» να στείλει την μπάλα αρκετά άουτ.

Σταδιακά ο Παναθηναϊκός πήρε την κατοχή και βγήκε με την σειρά του μπροστά, «απαντώντας» στις ευκαιρίες με σουτ του Βιλένα που πέρασε άουτ στο 54′. Η επόμενη… υποψία ευκαιρίας ήρθε στο 66′, όταν ο Πιζάρο βρέθηκε στην περιοχή και έκανε το παράλληλο γύρισμα, όμως η άμυνα του «Τριφυλλιού» κατάφερε να απομακρύνει και να γλιτώσει τα χειρότερα.

Δύο λεπτά μετά ο «Δικέφαλος» βρήκε και γκολ με τον Πινέδα, το οποίο σε πρώτο χρόνο ακυρώθηκε για οφσάιντ του Τσούμπερ, που έβγαλε την ασίστ στον συμπαίκτη του. Η φάση ωστόσο ελέγχθηκε από το VAR και κρίθηκε ότι δεν υπήρχε παράβαση, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να κάνουν το 1-2 και να… παγώσουν για τα καλά την Λεωφόρο.

Αμέσως μετά το γκολ ο Γιοβάνοβιτς πέρασε στο ματς τους Αράο και Παλάσιος αντί των Πέρεθ και Τζούρισιτς, με το «Τριφύλλι» να χάνει τεράστια διπλή ευκαιρία στο 74′! Αρχικά ο Στάνκοβιτς έδιωξε σε κόρνερ την κεφαλιά του Ιωαννίδη, ενώ από την εκτέλεση του Μπερνάρ πήρε νέα κεφαλιά ο Αράο, στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ.

Στο 78′ ήρθε νέα διπλή αλλαγή, με τους Σπόραρ και Μλαντένοβιτς να μπαίνουν αντί των Μαντσίνι και Χουάνκαρ, με την ομάδα να παίζει με δύο επιθετικούς. Η μεγάλη ευκαιρία πάντως ήρθε στο 85′ για την ΑΕΚ, με τον Ελίασον να προλαβαίνει μια κακή έξοδο του Μπρινιόλι αλλά να πλασάρει άουτ. Ένα λεπτό μετά, ο Ιωαννίδης έστρωσε με το στήθος στον Σπόραρ, όμως το σουτ του Σλοβένου έφυγε αρκετά άουτ.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα και το πεντάλεπτο των καθυστερήσεων δεν άλλαξε κάτι, με το «Τριφύλλι» να γνωρίζει έτσι την πρώτη του φετινή ήττα στο Πρωτάθλημα.

Αδιαμφισβήτητα η πιο κομβική φάση ήταν αυτή του 1-2 με τον Πινέδα. Σε ένα διάστημα που ο Παναθηναϊκός είχε πάρει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και πίεζε, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν αυτό το τέρμα και κατάφεραν να φτάσουν σε μια μεγάλη νίκη.

Ο Ιταλός Σιμόνε Σότσα δεν είχε καθόλου εύκολο έργο, σε ένα ματς με τεράστια ένταση και πολύ δυνατές μονομαχίες. Γενικά στα φάουλ τα πήγε καλά, αν και ξεσήκωσε όλη την Λεωφόρο όταν δεν άφησε πλεονέκτημα σε αντεπίθεση των «πράσινων» στο δεύτερο μέρος. Εκεί όπου οι «πράσινοι» έχουν παράπονα είναι ο πειθαρχικός έλεγχος, αφού πολλές φορές τα σκληρά μαρκαρίσματα των φιλοξενούμενων έμεναν ατιμώρητα.