«Μαγεία», «πράσινη» ηδονή και «4άρα»!

-

Με μια καθηλωτική εμφάνιση υποδέχθηκε ξανά στο γήπεδο τους φιλάθλους του ο Παναθηναϊκός, ο οποίος «σκόρπισε» στους… πέντε ή μάλλον… στους τέσσερις ανέμους τον Απόλλωνα Σμύρνης, καθώς πήρε τη νίκη με σκορ 4-0 στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Super League στη Λεωφόρο.

Κάτω από τα δοκάρια ξεκίνησε ο Σωκράτης Διούδης, με τους Κώτσιρα, Σάρλια, Βέλεθ και Χουάνκαρ να αποτελούν την αμυντική τετράδα. Τα αμυντικά χαφ ήταν οι Ρούμπεν Πέρεθ και Μαουρίσιο, με τον Λούντκβιστ να αγωνίζεται μπροστά τους. Από εκεί και πέρα, στα άκρα βρέθηκαν οι Βιτάλ και Αϊτόρ, με τον Καρλίτος να ξεκινάει στην κορυφή.

Οι φίλοι του Παναθηναϊκού συνάντησαν τους παίκτες της ομάδας στη Λεωφόρο μετά από πάρα πολύ καιρό και όπως ήταν λογικό, αμφότερες οι δύο ομάδες μπήκαν κάπως… μουδιασμένα στο ματς.

Βέβαια, όσο κυλούσε ο χρόνος αφενός οι γηπεδούχοι αποκτούσαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και αφετέρου οι φιλοξενούμενοι προέβαιναν σε ολοένα και πιο σκληρά μαρκαρίσματα, με σκοπό να εκνευρίσουν και να αποσυντονίσουν τους ποδοσφαιριστές του Γιοβάνοβιτς.

Μάλιστα, μόλις στο 14ο λεπτό του αγώνα η «Ελαφρά Ταξιαρχία» θα έπρεπε να παίζει με 10 παίκτες, αφού ο Κάστρο προέβη σε ένα τάκλιν… κλάδεμα πάνω στον Βιτάλ, με τον Σιδηρόπουλο να μην υποδεικνύει φάουλ και κίτρινη κάρτα στον ήδη «κιτρινισμένο» παίκτη του Απόλλωνα.

Έπειτα από 12 λεπτά, το «Τριφύλλι» έκανε σαφείς τις προθέσεις του: Ήθελε να αποκτήσει το προβάδισμα στο σκορ. Συγκεκριμένα, στο 26′ μετά το μακρινό σουτ του Πέρεθ, η μπάλα κοντράρει και σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στην εξέλιξη της φάσης σημειώθηκε νέο δοκάρι με κεφαλιά του Αϊτόρ.

Τελικά, οι «πράσινοι» ευτύχησαν να… σπάσουν το ρόδι στο 29ο λεπτό του ματς με τον Μαουρίσιο! Ο Βιτάλ έκανε το σουτ, ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα απέκρουσε, αλλά ο Βραζιλιάνος μέσος πήρε το «ριμπάουντ» και έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα για το 1-0.

Το γκολ έδωσε… φτερά στους παίκτες του Παναθηναϊκού, που έπειτα έπαιζαν με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση, ενώ παράλληλα δεν σταμάτησαν να ψάχνουν και να αναζητούν ένα ακόμη τέρμα. Και εν τέλει τα κατάφεραν στην εκπνοή του 1ου ημιχρόνου. Στο 45′  Βιτάλ «χόρεψε» τους αντιπάλους του και άνοιξε υπέροχα την μπάλα στον Χουάνκαρ, με τον Ισπανό να βγάζει αμέσως την σέντρα για τον Καρλίτος. Ο Ισπανός φορ κατέβασε άψογα την μπάλα και με σωστό πλασέ «έγραψε» το 2-0 για τον Παναθηναϊκό.

Με διπλή αλλαγή ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο για τον Παναθηναϊκό, καθώς ο Γιοβάνοβιτς έβαλε στο ματς τους Αλεξανδρόπουλο και Ιωαννίδη στις θέσεις των Λούντκβιστ και Μαουρίσιο, με τον τελευταίο να έχει δει κίτρινη κάρτα.

Μόλις 9 λεπτά μετά την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, ο Απόλλωνας Σμύρνης έμεινε με 10 παίκτες, καθώς ο Φατιόν προέβη σε σκληρό φάουλ πάνω στον νεοεισελθόντα Αλεξανδρόπουλο και επιτέλους είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα του Σιδηρόπουλου, παίρνοντας την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα, η ομάδα του Πετράκη λίγο έλειψε να μειώσει σε 2-1 στο 62′, με τον Διούδη να σώζει τον Παναθηναϊκό σε διπλή ευκαιρία του Απόλλωνα. Αρχικά, ο Παμλίδης έκανε την κεφαλιά από κοντά, η οποία εξουδετερώθηκε, και στη συνέχεια το ίδιο έγινε και με την προσπάθεια του Ντάουντα στο ύψος της μικρής περιοχής.

Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι θέλησαν να απαντήσουν λίγο αργότερα όταν στο 67′. Ο Βραζιλιάνος σκόραρε στο «ριμπάουντ» μετά την χαμένη ευκαιρία του Καρλίτος, όμως ο Ισπανός επιθετικός ήταν οφσάιντ όταν του έβγαλε την σέντρα ο Κώτσιρας και έτσι το τέρμα δεν μέτρησε.

Τελικά, ό,τι δεν συνέβη στο 67′, έγινε πραγματικότητα στο 73′. Ο Καρλίτος πήρε την μπάλα από την μεσαία γραμμή και έτρεξε… μισό γήπεδο ανενόχλητος, πέρασε τον Βέρχουλστ και έστειλε την μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία για το 3-0, μετατρέποντας το ματς σε… πάρτι για τον Παναθηναϊκό.

Μετά την αποθέωση που γνώρισε ο Καρλίτος από τον κόσμο του «Τριφυλλιού», ήταν σειρά του Βιτάλ να αποθεωθεί, όταν έγινε αλλαγή στο 74′ για να κάνει το ντεμπούτο του ο Παλάσιος, που επίσης χειροκροτήθηκε.

Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, ήρθε μια ακόμη ευχάριστη έκπληξη για τους φίλους των «πράσινων». Στο 83′ ο Αλεξανδρόπουλος έστρωσε την μπάλα στο δεξί του πόδι και «εκτέλεσε» με υπέροχο τρόπο από απόσταση 30 μέτρων, στέλνοντας την μπάλα στο «παραθυράκι» του Βέρχουλστ για το 4-0.