«Λύγισε» με… buzzer-beater στην Ουγγαρία η «Γαλανόλευκη»!

-

Η Εθνική Ελλάδος ήταν κακή μέσα στην Ουγγαρία και τελικά γνώρισε την ήττα με 2-1, χάρη σε γκολ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων!

Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ήταν εντελώς αναγνωριστικό, με τις δύο ομάδες να μην μπροούν να δημιουργήσουν καμία καλή φάση και το μοναδικό αξιοσημείωτο να είναι ένα σουτ του Μπουχαλάκη στο 8′, το οποίο έφυγε αρκετά άουτ και δεν απείλησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Οι Ούγγροι πάντως κατάφεραν στην πρώτη τους ευκαιρία να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα του Πασχαλάκη, με τους Στάιλς και Ρόλαντ Σάλαι να συνεργάζονται υπέροχα και τον δεύτερο να πλασάρει ωραία από την «καρδιά» της περιοχής και να «γράφει» το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε μετά το γκολ, με την Εθνική να προσπαθεί αλλά να μην μπορεί να βγει μπροστά και τον Πασχαλάκη να κάνει σημαντική επέμβαση στο μακρινό σουτ του Τζούτζακ στο 28′. Ο Έλληνας τερματοφύλακας σταμάτησε και το πλασέ του Ρ. Σάλαι στο 39′ αλλά και την κεφαλιά του Ατίλα Σάλαι στο 40′, με το 1-0 να διατηρείται μέχρι την λήξη του ημιχρόνου.

Η πρώτη πραγματικά καλή στιγμή για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήρθε στο 49′, με τον Μασούρα να κατεβάζει την μπάλα και να σουτάρει με το αριστερό, αλλά να σημαδεύει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των Ούγγρων.

Ο Γκουστάβο Πογιέτ πέρασε στο ματς Κυριακόπουλο, Φούντα και Χατζηγιοβάνη σε μια προσπάθεια να κάνει πιο επιθετική την ομάδα, με τους γηπεδούχους βέβαια να είναι αυτοί που… άγγιξαν το 2-0 στο 74′, όταν ο Άνταμ βγήκε τετ-α-τετ με τον Πασχαλάκη αλλά είδε τον Έλληνα τερματοφύλακα να τον σταματά!

Κόντρα στην ροή του αγώνα όμως, ο Μπακασέτας κατάφερε στο 81′ να κερδίσει πέναλτι από την ανατροπή του Στάιλς και με εύστοχο χτύπημα από τα 11 βήματα έφερε το ματς στα ίσα, 10 λεπτά πριν το φινάλε.

Στα επόμενα λεπτά μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο και οι Παπανικολάου και Δουβίκας, με τους γηπεδούχους να έχουν κάποια μακρινά σουτ που δεν προκάλεσαν ανησυχία στον Αλέξανδρο Πασχαλάκη. Στις καθυστερήσεις μάλιστα η «Γαλανόλευκη» πήγε να… κλέψει το ματς, με τον Ρότα να κάνει την σέντρα αλλά τον Φούντα να μην μπορεί να πιάσει όπως θα ήθελε το πλασέ, με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει πάνω στον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Τελικά οι Ούγγροι ήταν αυτοί που βρήκαν νικητήριο γκολ ακριβώς στην εκπνοή, με τον Κάλμαρ να μπαίνει ως αλλαγή στο 90+3′ και να αναλαμβάνει αμέσως την εκτέλεση ενός φάουλ, στέλνοντα την μπάλα στα δίχτυα και διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Ελλάδα (Πογιέτ): Πασχαλάκης, Ρότα, Ρέτσος, Χατζηδιάκος, Γιαννούλης (69′ Κυριακόπουλος), Μπουχαλάκης (70′ Χατζηγιοβάνης), Κουρμπέλης (87′ Παπανικολάου), Μάνταλος, Μπακασέτας, Μασούρας (87′ Δουβίκας), Ιωαννίδης (61′ Φούντας).