Λαμία – Παναθηναϊκός 1-2: «Πράσινος» ΑΘΛΟΣ στη Λαμία!

-

ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ «διπλό» για τον Παναθηναϊκό, που είδε τα πάντα να… στραβώνουν στην Λαμία, έμεινε με 10 παίκτες λόγω απίστευτης κόκκινης στον Αράο, όμως με γκολ του Σπόραρ στο 90′ πήρε τεράστια νίκη με 1-2!

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

Λαμία (Βόκολος): Κοσέλεφ, Σίντκλεϊ, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Σιμόν, Τζανδάρης, Νούνιες, Σλίβκα, Τσιλούλης, Μαρτίνεθ, Καρλίτος.

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Μλαντένοβιτς, Σένκεφελντ, Γεντβάι, Βαγιαννίδης, Αράο, Τσέριν, Τζούρισιτς, Μαντσίνι, Βέρμπιτς, Ιωαννίδης.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με τεράστια ορμή στον αγωνιστικό χώρο κι έψαξε το γρήγορο γκολ όπως και κόντρα στον Παναθηναϊκό, πατώντας στην αντίπαλη περιοχή στα… 10 δευτερόλεπτα! Ο Μαντσίνι μάλιστα βρέθηκε σε εξαιρετικό σημείο και έκανε το παράλληλο γύρισμα, όμως κανένας δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Στην εξέλιξη της φάσης ωστόσο, ο Ιωαννίδης απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο και σημάδεψε με πλασέ το αριστερό δοκάρι του Κοσέλεφ, πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο επόμενο λεπτό ο Τσέριν τραυματίστηκε στο κεφάλι μετά από σύγκρουση με αντίπαλο, όμως συνέχισε κανονικά στο ματς, ενώ στο 8′ βρέθηκε στο έδαφος και ο Βέρμπιτς. Ο Σλοβένος είχε επίσης χτύπημα στο κεφάλι, όμως και αυτός δεν υπέστη κάτι σοβαρί και συνέχισε να αγωνίζεται. Η «απάντηση» της Λαμίας στις ευκαιρίες των φιλοξενούμενων ήρθε στο 9′, με τον Βαγιαννίδη να κάνει λάθος και τον Τσιλούλη να σημαδεύει το δοκάρι. Στο «ριμπάουντ» η μπάλα πήγε στον Καρλίτος, όμως ο Μπρινιόλι σταμάτησε το σουτ του.

Μετά από αυτό το… τρελό δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αρκετά και η επόμενη καλή στιγμή ήρθε στο 28′, με μια κεφαλιά του Ιωαννίδη από εκτέλεση κόρνερ, που ανάγκασε τον Κοσέλεφ σε μεγάλη απόκρουση. Οι «πράσινοι» είχαν όλο αυτό το διάστημα την κατοχή, όμως δυσκολεύονταν να βρουν διαδρόμους προς την αντίπαλη περιοχή και να την μετουσιώσουν σε ευκαιρίες και κάτι πιο ουσιαστικό.

Στο 31′ ωστόσο ήρθε το γκολ, σε μια φάση που ξεκίνησε από καλό πρέσινγκ και πίεση. Ο Μαντσίνι έγινε αποδέκτης της μπάλας από δεξιά και έκανε το γύρισμα προς το πέναλτι, με τον Τσέριν να μην βρίσκεται σε σωστό σημείο για να εκτελέσει. Η μπάλα κατέληξε ωστόσο στον Μλαντένοβιτς, ο οποίος κοντρόλαρε και έκανε ένα εκπληκτικό πλασέ με το αριστερό πόδι, στέλνοντας την μπάλα στο «παραθυράκι» της αντίπαλης εστίας και κάνοντας το 0-1!

Μετά το γκολ οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, χάνοντας τεράστια ευκαιρία στο 39′. Ο Σίντκλεϊ έκανε την σέντρα από αριστερά και ο Μαρτίνεθ πετάχτηκε στην… καρδιά της περιοχής, όμως έστειλε την μπάλα άουτ με πλασέ από κοντά. Στο 43′ ο Μπρινιόλι σταμάτησε το πλασέ του Νούνιες, ενώ στο 45′ απείλησε και ο Ιωαννίδης, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται δίχως κάτι περισσότερο.

Στο πρώτο λεπτό του δεύτερου μέρους η Λαμία ζήτησε πέναλτι για χέρι του Αράο, σε μια φάση όπου δεν υπήρχε τίποτα, με το ματς να συνεχίζεται κανονικά. Το ματς γενικά είχε πιο αργό τέμπο και για σχεδόν ένα τέταρτο δεν υπήρχε τίποτα ιδιαίτερο, με την πρώτη καλή στιγμή να έρχεται στο 58′. Τότε ο Αράο πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, με τον Κοσέλεφ να αποκρούει.

Τελικά η Λαμία κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα στο 64′, σε μια πολύ όμορφη συνεργασία από αριστερά, που ολοκληρώθηκε με γύρισμα του Τσιλούλη και σουτ του Καρλίτος. Η μπάλα κόντραρε στον Μλαντένοβιτς και άλλαξε πορεία, καταλήγοντας στα δίχτυα, με τον Ισπανό φορ πάντως να μην πανηγυρίζει το γκολ κόντρα στην πρώην ομάδα του.

Αμέσως μετά το γκολ έγινε διπλή αλλαγή, με τους Κώτσιρα και Παλάσιος να αντικαθιστούν τους αρνητικούς Βαγιαννίδη και Μαντσίνι. Στο 68′ το «Τριφύλλι» έχασε τεράστια ευκαρία, με τον Βέρμπιτς να στρώνει στον Ιωαννίδη, αλλά τον Κοσέλεφ να αποκρούει το αριστερό του σουτ. Ένα λεπτό αργότερα, ο Μπερνάρ μπήκε στην θέση του Βέρμπιτς. Λίγο μετά ο Τζούρισιτς δεν κατάφερε να προλάβει τον αντίπαλο τερματοφύλακα με κεφαλιά-ψαράκι, ενώ στο 71′ ο Μπρινιόλι μπλόκαρε το σουτ του Τσιλούλη.

Στο 72′ δόθηκε πέναλτι για μαρκάρισμα του Παπαδόπουλου στον Παλάσιος, όμως μετά από τρία λεπτά και εξέταση του VAR άλλαξε -σωστά- η απόφαση, αφού υπήρχε οφσάιντ όταν πήρε την μπάλα ο Αργεντινός. Το… roller coaster συναισθημάτων συνεχίστηκε, με τον Τσιλούλη να σκοράρει στο 77′, αλλά και το γκολ αυτό να ακυρώνεται για οφσάιντ!

Στο 82′ ο Γιοβάνοβιτς ολοκλήρωσε τις αλλαγές του, βάζοντας Αϊτόρ και Σπόραρ αντί των Τζούρισιτς και Ιωαννίδη. Ένα λεπτό μετά οι «πράσινοι» έμειναν με 10 παίκτες μετά από ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ απόφαση του Μανούχου να βγάλει δεύτερη κίτρινη στον Αράο, σε φάση όπου ο Βραζιλιάνος έχει μαζέψει το πόδι του και δεν έχει καμία επαφή με τον αντίπαλό του!

Ακόμα και με 10 παίκτες όμως, το «Τριφύλλι» βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και στο 90′ βρήκε γκολ με εκπληκτική κεφαλιά του Σπόραρ από σέντρα του Μπερνάρ, φτάνοντας έτσι σε μια τεράστια νίκη που δείχνει χαρακτήρα και στέλνει… μήνυμα προς πάσα κατεύθυνση! Μάλιστα, στην εκπνοή των καθυστερήσεων ο Παλάσιος κέρδισε και πέναλτι, όμως ο Σπόραρ έστειλε την μπάλα άουτ από τα 11 βήματα!

Δεν θα μπορούσε να είναι άλλη από το γκολ του Σπόραρ στο 90ο λεπτό, ο οποίο έδωσε ένα τεράστιο τρίποντο στον Παναθηναϊκό μέσα στην Λαμία, σε ένα ματς όπου όλα έδειχναν να έχουν… στραβώσει!

Ο Μανούχος είχε να διαχειριστεί ένα δύσκολο ματς και από το ξεκίνημα «χάρισε» κίτρινες σε παίκτες των γηπεδούχων. Το αποκορύφωμα όμως ήρθε στο 83′, όταν απέβαλε τον Αράο με δεύτερη κίτρινη κάρτα, σε μια φάση όπου ο Βραζιλιάνος έχει μαζέψει το πόδι του, δεν έχει καμία επαφή με τον αντίπαλό του και δεν έχει κάνει γενικά τίποτα αντικανονικό!