Κρίμα κι άδικο: «Λύγισε» ο ανώτερος Panathinaikos!

-

Ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε απόλυτα κόντρα στην Μπράγκα, έχασε ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ευκαιρίες, όμως τελικά ηττήθηε με 0-1 από την Μπράγκα στο συγκλονιστικό ΟΑΚΑ και θα συνεχίσει στους ομίλους του Europa League.

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Μάγκνουσον, Γεντβάι, Βαγιαννίδης, Πέρεθ, Βιλένα, Μπερνάρ, Παλάσιος, Μαντσίνι, Ιωαννίδης.

Μπράγκα (Ζόρζε): Ματέους, Γκόμεθ, Νιακατέ, Φόντε, Μαρίν, Όρτα, Καρβάλιο, Τζαλό, Ρικάρντο Όρτα, Μπρούμα, Ρουίθ.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση και απείλησε μόλις στο 2ο λεπτό, με τον Ματέους να κάνει μια κακή έξοδο και τον Ιωαννίδη να παίρνει την κεφαλιά από πλάγια θέση, στέλνοντας ωστόσο την μπάλα άουτ, με το 0-0 να διατηρείται. Ένα λεπτό μετά προσπάθησαν να απειλήσουν και οι φιλοξενούμενοι, με το πλασέ του Καρβάλιο να κοντράρει στον Τζαλό και να φεύγει άουτ.

Στο 14′ ο Ρουίθ σούταρε αρκετά άουτ, με τους «πράσινους» να αναλαμβάνουν από εκεί και πέρα τα ηνία του αγώνα και να χάνουν νέα ευκαιρία στο 16′. Ο Χουάνκαρ έκανε παράλληλο γύρισμα στον Ιωαννίδη, ο Έλληνας φορ έστρωσε στον Βιλένα, αλλά το σουτ του τελευταίου έφυγε πολύ άουτ. Δύο λεπτά μετά ο Παλάσιος έκανε το παράλληλο γύρισμα από δεξιά, με τον Ιωαννίδη να μην προλαβαίνει να βρει την μπάλα και να την σπρώξει στα ανυπεράσπιστα δίχτυα.

Οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς διατήρησαν τον έλεγχο και στο 22′ έχασαν νέα τεράστια ευκαιρία, μετά από εξαιρετική συνεργασία που ξεκίνησε από κούρσα του Βαγιαννίδη. Ο Μπερνάρ έδωσε στον Ιωαννίδη, αυτός άνοιξε στον Παλάσιος και ο τελευταίος έκανε το γύρισμα, με τον Μαντσίνι όμως να βρίσκει άσχημα την μπάλα και να μην καταφέρνει να την στείλει προς την εστία.

Η Μπράγκα «απάντησε» στο 31′, με τον Μπρινιόλι να σταματά εντυπωσιακά το τετ-α-τετ του Ρουίθ και τον Χουάνκαρ να σταματά τον Χόρτα, ενώ πριν το φινάλε του πρώτου μέρους ο Παναθηναϊκός προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή, με τον Σένκεφελντ να αντικαθιστά τον τραυματία Γεντβάι. Το «Τριφύλλι» δεν κατέβασε ρυθμό ούτε στο επτάλεπτο των καθυστερήσεων, χάνοντας δύο ακόμε μεγάλες ευκαιρίες.

Στο 45′ ο Βαγιαννίδης πήρε την κεφαλιά μετά από κόρνερ και είδε τον Ματέους να διώχνει εντυπωσιακά, ενώ στο 7ο λεπτό του έξτρα χρόνου ο Ιωαννίδης πέρασε τους πάντες και έδωσε στον Μαντσίνι, που βρέθηκε όμως στο έδαφος πριν εκτελέσει, χωρίς να υπάρχει πέναλτι.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά και στην επανάληψη, με τον Ιωαννίδη να κάνει εξαιρετική ενέργεια στο 46′ αλλά να μην προλαβαίνει να εκτελέσει. Οκτώ λεπτά μετά, στο 54′, ο Παλάσιος πήρε την μπάλα και βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά είδε τον Ματέους να διώχνει εντυπωσιακά το διαγώνιο σουτ που επιχείρησε.

Μετά την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα ο Γιοβάνοβιτς έβαλε στο γήπεδο τους Αϊτόρ και Σπόραρ αντί των Παλάσιος και Ιωαννίδη, σε μια προσπάθεια να φρεσκάρει την επιθετική γραμμή της ομάδας του και να την κάνει πιο απειλητική. Στο 68′ μάλιστα λίγο έλειψε να έρθει και το γκολ, αφού μετά από γύρισμα του Μαντσίνι ο Χουάνκαρ έκανε την ντρίμπλα και εκτέλεσε με το δεξί, με την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ.

Στο 78′ μπήκαν και οι Τζούρισιτς και Τσέριν αντί των Μπερνάρ και Πέρεθ, όμως πέντε λεπτά μετά ήταν η Μπράγκα αυτή που βρήκε γκολ με τον Μπρούμα, κόντρα στην ροή του αγώνα. Αυτή η εξέλιξη δεν πτόησε τους «πράσινους», που βγήκαν μαζικά στην επίθεση και έχασαν απανωτές ευκαιρίες μέσα σε ελάχιστα λεπτά!

Ο Τζούρισιτς σούταρε άουτ σε μοναδικό τετα-α-τετ στο 85′, ο Σπόραρ δεν πρόλαβε να πλασάρει μετά το παράλληλο γύρισμα του Βαγιαννίδη στο 86′, ενώ η κεφαλιά του Σένκεφελντ στην εξέλιξη της φάσης πέρασε λίγο άουτ. Η… καταδίκη για το «Τριφύλλι» ήρθε στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Χουάνκαρ να αποβάλεται με δεύτερη κίτρινη και να αφήνει την ομάδα του με 10 παίκτες.

Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπρινιόλι έκανε μια ακόμα μεγάλη επέμβαση, με το σφύριγμα της λήξης να στέλνει τον Παναθηναϊκό στους ομίλους του Europa League, παρ’ ότι συνολικά ήταν καλύτερος από την Μπράγκα!

Αμέσως μετά το γκολ του Μπρούμα ο Τζούρισιτς βρέθηκε σε τετ-α-τετ από πλεονεκτική θέση, όμως δεν κατάφερε να κάνει το 1-1 και να διατηρήσει… ζωντανό τον Παναθηναϊκό για τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Καλό ματς από τον Ορσάτο, που ανταπεξήλθε στις απαιτήσεις ενός μεγάλου αγώνα τέτοιου επιπέδου. Είχε γενικά σωστά κριτήρια στις υποδείξεις του, αν και θα μπορούσε να βγάλει κάποιες παραπάνω κάρτες στους παίκτες της Μπράγκα, κάτι που δεν έκανε.