Κηφισιά – Παναθηναϊκός 0-1: ΥΠΕΡΠΟΛΥΤΙΜΟ «διπλό» στην Καισαριανή!

-

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο σε όλη την διάρκεια του αγώνα, ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα και από την Καισαριανή (0-1) και παραμένει στην κορυφή της κατάταξης! Μαντσίνι ο σκόρερ.

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

Κηφισιά (Αναστασίου): Αναγνωστόπουλος, Γκόμπελίτς, Παρράς, Βαφέας, Λάντρε, Σνάιντερλιν, Ιπαλίμπο, Πρίτσας, Μασούρας, Τετέι, Αντερέγκεν

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Μλαντένοβιτς, Σένκεφελντ, Γεντβάι, Κώτσιρας, Πέρεθ, Τσέριν, Τζούρισιτς, Μαντσίνι, Αϊτόρ, Σπόραρ

Ο Παναθηναϊκός ήταν το φαβορί του ματς και μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με σαφείς βλέψεις να αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να ψάξει ένα γρήγορο γκολ, ασκώντας από τα πρώτα λεπτά πίεση στους γηπεδούχους και κερδίζοντας απανωτά κόρνερ, τα οποία ωστόσο πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο λοιπόν δεν υπήρξε κάποια «καθαρή» ευκαιρία, με τους «πράσινους» να βρίσκουν τελικά δίχτυα στο 13′ με τον Αϊτόρ. Ο Ισπανός εξτρέμ πλάσαρε στην κίνηση με το δεξί μετά το άψογο γύρισμα του Μαντσίνι, όμως το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ του Αργεντινού που υπέδειξε ο επόπτης. Ο VAR τσέκαρε την φάση στο βίντεο και η απόφαση δεν άλλαξε, με το 0-0 να διατηρείται.

Στο 21′ ο Τσέριν δοκίμασε το πόδι του εκτός περιοχής και ανάγκασε τον Αναγνωστόπουλο σε απόκρουση, ενώ 9 λεπτά μετά ο Αϊτόρ έκανε το παράλληλο γύρισμα μέσα από την περιοχή, με τον Σπόραρ να κάνει την προβολή αλλά να μην προλαβαίνει να βρει την μπάλα και να την σπρώξει στα δίχτυα για να «γράψει» το 0-1.

Η μοναδική καλή στιγμή της Κηφισιάς ήρθε στο 35′, όταν ο Τετέι πήρε την μπάλα από δεξιά και έκανε μια εκπληκτική ατομική ενέργεια, «αδειάζοντας» όλη την άμυνα του Παναθηναϊκού και γυρίζοντας την μπάλα προς το πέναλτι. Εκεί βρισκόταν ο Πρίτσας, που πλάσαρε και ανάγκασε τον Λοντίγκιν σε μεγάλη απόκρουση, ενώ στο «ριμπάουντ» ο Μασούρας σημάδεψε το δοκάρι.

Μετά την φάση αυτή το «Τριφύλλι» ανέκτησε και πάλι τα ηνία του αγώνα και απείλησε με σουτ του Κώτσιρα που έφυγε άουτ στο 39′, με την μεγαλήτερη ευκαιρία του «Τριφυλλιού» να έρχεται στο 41′. Τότε ο Μαντσίνι άνοιξε στον Κώτσιρα κι αυτός έκανε διαγωνιο γύρισμα, με τον Τσέριν να πλασάρει εν κινήσει και τον Αναγνωστόπουλο να εκτοξεύεται στην γωνία του, διώχνοντας εντυπωσιακά την μπάλα.

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς δεν έκανε αλλαγές στο ημίχρονο και ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει τον έλεγχο και την κατοχή, απειλώντας ξανά στο 53′, με απ’ ευθείας φάουλ του Τσέριν που πέρασε ψηλά. Η Κηφισιά είχε περιοριστεί πλέον σε εντελώς παθητικό ρόλο, με το «Τριφύλλι» να έχει συντριπτικά υπέρ του την κατοχή και τελικά να… λυτρώνεται στο 58′.

Ο Τζούρισιτς έκανε την σέντρα, η άμυνα των γηπεδούχων δεν κατάφερε να απομακρύνει και η μπάλα στρώθηκε στον Μαντσίνι, που με εξαιρετικό τελείωμα την έστειλε στα δίχτυα. Δύο λεπτά μετά μάλιστα δοκίμασε το πόδι του και ο Σέρβος, με τον Αναγνωστόπουλο να αποκρούει, ενώ στο 64′ έγινε η πρώτη αλλαγή, με τον Γεντβάι να βγαίνει εκτός και τον Ζέκα να παίρνει θέση στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 70′ μπήκαν και οι Μπερνάρ και Παλάσιος, αντί των Τζούρισιτς και Αϊτόρ, με τον Αργεντινό να δημιουργεί φάση μετά από ένα λεπτό, αλλά τον Σπόραρ να μην προλαβαίνει να εκτελέσει. Η «πράσινη» πίεση συνεχίστηκε και στο 72′ βρέθηκε σε πλεονεκτικό σημείο και ο Σένκεφελντ, που είδε όμως το σουτ του να καταλήγει λίγο άουτ.

Στο 79′ ο Γιοβάνοβιτς ολοκλήρωσε τις αλλαγές του, βάζοντας Ιωαννίδη και Βέρμπιτς αντί των Σπόραρ και Μαντσίνι, με τον Παναθηναϊκό να μην χάνει ποτέ τον έλεγχο. Στο 87′ προσπάθησε μάλιστα να σκοράρει και ο Πέρεθ, με το σουτ που επιχείρησε εκτός περιοχής όμως να περνάει άουτ. Η τελευταία καλή στιγμή ήρθε στο 90+3′, με προσπάθεια του Ιωαννίδη που δεν νίκησε τον Αναγνωστόπουλο.

Τελικά το 0-1 παρέμεινε μέχρι το σφύριγμα της λήξης, με το «Τριφύλλι» να διατηρεί το απόλυτο εκτός έδρας και να προσθέτει τρεις ακόμα πολύτιμους βαθμούς στην συγκομιδή του.

Το γκολ του Μαντσίνι είναι αυτό που… έλυσε τον «γόρδιο δεσμό» για τον Παναθηναϊκό και οδήγησε σε μια νίκη τεράστιας σημασίας, η οποία διατηρεί το «Τριφύλλι» στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και σε απόσταση από τους ανταγωνιστές του.

Ο Ζαμπαλάς έβγαλε πάρα πολύ καλά το ματς και ουσιαστικά δεν έπαιξε κανέναν ρόλο στην διαμόρφωση του αποτελέσματος. Το ακυρωμένο γκολ του «Τριφυλλιού» είναι οριακό αλλά δεν ανήκει στην δικαιοδοσία του, ενώ ήταν εξαιρετικός στις υποδείξεις φάουλ και δεν διέκοπτε με το παραμικρό το παιχνίδι.