«Κέρβερος» ο Μάγκνουσον, «μηχανάκι» ο Τσέριν, νίκη για Ελλάδα!

-

Το «Όλα Πράσινα» κάνει τον απολογισμό της εμφάνισης των «πράσινων» διεθνών στην αποψινή βραδιά για το Nations League.

Η Σλοβενία κατάφερε να πάρει το «Χ2» μέσα στην Σουηδία και με τον τρόπο αυτό γλίτωσε τον υποβιβασμό, με τους Τσέριν και Βέρμπιτς να ξεκινούν βασικοί και τον πρώτο να βγάζει όλο το 90λεπτο.

Ο «πράσινος» χαφ είχε δύσκολο έργο στην μεσαία γραμμή και έδωσε πολλές μάχες, ενώ η μπάλα περνούσε συχνά από τα πόδια του. Είχε πάντως υψηλό ποσοστό στις επιτυχημένες μεταβιβάσεις, κέρδισε μονομαχίες και στο έδαφος αλλά και στον αέρα και συνολικά ήταν από τους διακριθέντες της χώρας του.

Όσον αφορά τον Μπένιαμιν Βέρμπιτς, δεν κατάφερε να ξεχωρίσει και φέτος δεν έχει πλησιάσει καν το 100% των δυνατοτήτων του. Κόντρα στους Σουηδούς δεν κατάφερε να γίνει απειλητικός και σε γενικές γραμμές πέρασε… μάλλον απαρατήρητος για την αντίπαλη άμυνα, ενώ στο 85′ αντικαταστάθηκε κουτσαίνοντας!

Η Ισλανδία έκανε το… θαύμα μέσα στην Αλβανία, αφού έμεινε από το 10′ με παίκτη λιγότερο και παρ’ όλα αυτά κατάφερε να πάρει το «Χ» με γκολ στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων!

Ο Χόρντουρ Μάγκνουσον ήταν φυσικά βασικός, έβγαλε όλο το ματς και ήταν πολύ καλός στο δύσκολο έργο του. Είχε σωστά τάκλιν, σταμάτησε 3 σουτ των αντιπάλων του, κέρδισε πολλές μονομαχίες σε έδαφος και αέρα και γενικά αποτέλεσε τον… πυλώνα της άμυνας της χώρας του!

Στο ίδιο ματς ο Τσοκάι μπήκε αλλαγή στο 83′ κι έπαιξε για 17 λεπτά μαζί με τις καθυστερήσεις, δίχως να προλάβει να φανεί ιδιαίτερα.

Τέλος, η Ελλάδα νίκησε με 3-1 την Βόρεια Ιρλανδία, με τους Κουρμπέλη και Ιωαννίδη να παίρνουν φανέλα βασικού από τον Γκουστάβο Πογιέτ.

Ο πρώτος αγωνίστηκε σε όλη την διάρκεια του αγώνα και ήταν πάρα πολύ καλός, έχοντας εκπληκτική επιτυχία στις μεταβιβάσεις του, κερδίζοντας μονομαχίες στην μεσαία γραμμή και κάνοντας κομβικά κλεψίματα, όντας ένας εκ των κορυφαίων.

Ο Ιωαννίδης αντικαταστάθηκε στο 67′ και μέχρι τότε είχε ένα σουτ εκτός εστίας κι ένα που κόντραρε, καθώς και απόλυτη επιτυχία στις μεταβιβάσεις του (7/7), ενώ συμμετείχε και στην φάση του πρώτου γκολ της Εθνικής.