Καλλιθέα – Παναθηναϊκός 2-2: Τραγική αμυντική συμπεριφορά και απώλεια-ΣΟΚ για τους «πράσινους»!

-

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε μια απογοητευτική εμφάνιση στη Λεωφόρο, μένοντας στην ισοπαλία 2-2 με την Καλλιθέα σε μια αναμέτρηση όπου η αμυντική του εικόνα ήταν απαράδεκτη.

Καλλιθέα (Ντονάτι): Μπαραγάν, Πασαλίδη, Ισιμάτ-Μιρέν, Μότοκ, Μανθάτη, Ματίγια, Λελέ, Χάνουσεκ, Ντεμέτριους, Μουτίνιο, Ουλντρίκις.

Παναθηναϊκός (Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Γεντβάι, Μλαντένοβιτς, Αράο, Τσέριν, Τζούριτσιτς, Μαντσίνι, Τετέ, Ιωαννίδης.

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ανάμεσα στην Καλλιθέα και τον Παναθηναϊκό στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας έκρυβε πολλές συγκινήσεις, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες με σκορ 1-1. Ωστόσο, το παιχνίδι είχε αρκετές φάσεις, αμυντικά λάθη και ένταση, που έκαναν το πρώτο μέρος άκρως ενδιαφέρον.

Στο 4ο λεπτό, ο Φώτης Ιωαννίδης έχασε μια μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, όταν βρέθηκε τετ-α-τετ από κάθετη πάσα του Τετέ, αλλά δεν κατάφερε να τελειώσει τη φάση, κερδίζοντας όμως το κόρνερ.

Η Καλλιθέα απάντησε στο 8ο λεπτό με ένα επικίνδυνο σουτ από τον Ντεμέτριους από δύσκολη θέση, αναγκάζοντας τον Ντραγκόφσκι σε δύσκολη επέμβαση, στέλνοντας την μπάλα σε κόρνερ.

Στο 11ο λεπτό, η Καλλιθέα κατάφερε να σκοράρει, αλλά το γκολ ακυρώθηκε λόγω επιθετικού φάουλ, μετά από έλεγχο του VAR. Η Καλλιθέα συνέχισε να πιέζει και στο 13ο λεπτό δημιούργησε μια τεράστια ευκαιρία με κεφαλιά του Ουλντρίκις, ενώ αμέσως μετά ο Μουτίνιο έχασε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία.

Η πίεση της Καλλιθέας απέδωσε καρπούς στο 28ο λεπτό, όταν ο Μουτίνιο έκανε το 1-0 μετά από ασίστ του Ντεμέτριους από τα αριστερά. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε γρήγορα και στο 32ο λεπτό, ο Φίλιπ Τζούριτσιτς με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1, με το γκολ να ελέγχεται από το VAR και να μετράει κανονικά.

Παρά την ισοφάριση, η άμυνα του Παναθηναϊκού συνέχισε να προβληματίζει, με την Καλλιθέα να χάνει μια τριπλή ευκαιρία στο 35ο λεπτό, ενώ αμέσως μετά, ο Ντίμπα είχε δοκάρι, με την άμυνα του Παναθηναϊκού να δείχνει ξανά σοβαρές αδυναμίες. Ο Ντραγκόφσκι κατάφερε να σώσει την ομάδα του σε κεφαλιά του Μιρέν πριν το δοκάρι.

Στο 42ο λεπτό, ο Τετέ είχε μια ακόμη καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό, αλλά ο τερματοφύλακας της Καλλιθέας απέκρουσε στη δεξιά του γωνία.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες 1-1, αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν εμφανές ότι έπρεπε να βελτιώσει την αμυντική του λειτουργία αν ήθελε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα, καθώς η Καλλιθέα εκμεταλλευόταν κάθε αδυναμία της αθηναϊκής ομάδας.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μια κεφαλιά του Τσέριν στο 52′, η οποία κατέληξε άουτ. Η Καλλιθέα συνέχισε να πιέζει, κερδίζοντας κόρνερ στο 55′, το οποίο διώχθηκε αποτελεσματικά από τον Ντραγκόφσκι. Ωστόσο, η αμυντική αστάθεια του Παναθηναϊκού ήταν εμφανής, με τον Μουτίνιο να σουτάρει από μακριά στο 56′, αν και χωρίς επιτυχία.

Ο Ντιέγκο Αλόνσο προχώρησε σε αλλαγές στο 58′, βγάζοντας τον Μλαντένοβιτς και τον Μαντσίνι για να βάλει τους Μαξ και Πελίστρι. Παρά τις αλλαγές, η αμυντική συμπεριφορά της ομάδας παρέμεινε κακή, όπως φάνηκε στο 63′, όταν το τεχνικό πλασέ του Ουλντρίκις πέρασε ελάχιστα έξω από την εστία του Ντραγκόφσκι.

Ο Πολωνός τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού συνέχισε να είναι ο ήρωας της ομάδας, κάνοντας μια εντυπωσιακή απόκρουση σε δυνατό σουτ στο 64′, κρατώντας ζωντανές τις ελπίδες για ένα θετικό αποτέλεσμα.

Η ομάδα του Ντιέγκο Αλόνσο ανέβασε ρυθμό, αλλά οι ευκαιρίες που δημιούργησε δεν βρήκαν στόχο. Στο 70′, ο Ιωαννίδης έχασε ένα τεράστιο τετ-α-τετ, με τον Μπαραγκάν να του λέει «όχι», ενώ στο 73′, ο Μπακασέτας σούταρε ανενόχλητος μέσα από την περιοχή, αλλά και πάλι ο τερματοφύλακας της Καλλιθέας μπλόκαρε τη μπάλα.

Η αντεπίθεση της Καλλιθέας στο 80′ αποδείχθηκε καθοριστική. Έπειτα από κλέψιμο πάνω στον Τετέ, οι γηπεδούχοι βγήκαν στην αντεπίθεση και ο 39χρονος Βαλμπουενά σκόραρε από κοντά, διαμορφώνοντας το 2-1. Ο Παναθηναϊκός φάνηκε ανίκανος να αντιδράσει και παρά την προσπάθεια του Βαγιαννίδη να ισοφαρίσει στο 82′, το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ μετά από έλεγχο του VAR.

Τελικά, οι τυπικά φιλοξενούμενοι λυτρώθηκαν στο 92′ και στις καθυστερήσεις, όταν έπειτα από ένα γύρισμα του Πελίστρι στη μεγάλη περιοχή, ο Τετέ πετάχτηκε στην πορεία της και την έσπρωξε στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Πάντως, στο 94′ έλαβε χώρα αντεπίθεση των γηπεδούχων, με τον Μουτίνιο να προσπαθεί να σκάψει την μπάλα προ του επερχόμενου Ντραγκόφσκι, που απέκρουσε εντυπωσιακά κι έσωσε την ομάδα του.

Μετά από αυτήν την εμφάνιση, ο Παναθηναϊκός θα πρέπει να αναθεωρήσει την αμυντική του στρατηγική, καθώς τα αμυντικά του λάθη κόστισαν ακριβά και του στέρησαν βαθμούς σε ένα παιχνίδι όπου η νίκη ήταν προαπαιτούμενο.

Αλέξανδρος Κατσικογιάννης. Ο Έλληνας διαιτητής ήταν… αρνητής φάουλ υπέρ του Παναθηναϊκού στο 2ο ημίχρονο, επιτρέποντας στους παίκτες της Καλλιθέας πολύ σκληρά μαρκαρίσματα χωρίς καμία τιμωρία.