Και με χιόνια και με κρύα, «Πανάθα» είσαι μία!

-

Στις νίκες επέστρεψε ο Παναθηναϊκός, που με σκορ 2-0 υπέταξε την ουραγό Λαμία στη Λεωφόρο για την 21η αγωνιστική της Stoiximan Super League. Παρθενικό γκολ για τον Κλεϊνχέισλερ, ξανά – έστω και προσωρινά – στην κορυφή οι «πράσινοι».

Παναθηναϊκός (Ι. Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Πέρεθ, Σένκεφελντ, Πούχατς, Ιωαννίδης, Κλεινχέισλερ, Μπερνάρ, Τσέριν, Μαντσίνι, Σάρλια

Λαμία (Σ. Παντελίδης): Σαράνοφ, Βέργος, Σιμόν, Μαρτίνεθ, Παούλεβατς, Στάνκο, Κορνέζος, Ρόμανιτς, Βασιλαντονώπουλος, Αμπάντα

Με καλή διάθεση επιθετικά, αλλά ορισμένες αμυντικές αστάθειες ξεκίνησε η αναμέτρηση για τον Παναθηναϊκό στην… παγωμένη Λεωφόρο. Οι «πράσινοι» μπορεί να είχαν την κατοχή της μπάλας, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι.

Συγκεκριμένα, στο 14′ η πρώτη ευκαιρία στο ματς ήταν για την Λαμία, με τον Ρόμανιτς να περνάει τον Βαγιαννίδη και να βγάζει ωραία κάθετη για τον Βέργο, αλλά εκείνος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπρινιόλι στο τετ α τετ!

Παρόλα αυτά, αμέσως μετά οι γηπεδούχοι βγήκαν στην κόντρα και στην πρώτη φάση για γκολ που δημιούργησαν, ευτύχησαν να προηγηθούν. Το «Τριφύλλι» έκανε το 1-0 στο 14′, με τον Βαγιαννίδη να βγάζει ωραία για τον Ιωαννίδη που κυνήγησε την φάση, γύρισε την μπάλα όταν έπρεπε προ του Σαράνοφ, με τον Κλεϊνχέισλερ να καιροφυλακτεί και με πλασέ χαμηλά από διαγώνια θέση αριστερά να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ με τα «πράσινα».

Έπειτα, η ομάδα του Παντελίδη προσπάθησε να απαντήσει στο 19′ με το σουτ του Μαρτίνεθ από την μεγάλη περιοχή, αλλά ο Μπρινιόλι μπλόκαρε εύκολα.

Έκτοτε, το παιχνίδι… πάγωσε, όχι εξαιτίας της χαμηλής θερμοκρασίας, αλλά λόγω της αδυναμίας των δύο ομάδων να δημιουργήσουν απειλητικές καταστάσεις, η μια στην εστία της άλλης.

Εξαίρεση αποτέλεσε το φινάλε του 1ου ημιχρόνου, όταν ο Παναθηναϊκός αφυπνίστηκε και πίεσε αρκετά τη Λαμία, δίχως, όμως, να βρίσκει ένα δεύτερο γκολ.

Αρχικά, στο 37′ το «Τριφύλλι» λίγο έλειψε να σκοράρει, με τον Μπερνάρ να σεντράρει και τον Ιωαννίδη να κάνει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, αλλά την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από την εστία. Επίσης, στο 39′ μετά την εκτέλεση κόρνερ από τον Μπερνάρ ο Σάρλια πήρε την κεφαλιά αμαρκάριστος, αλλά δεν ήταν καλή…

Το φινάλε στο πρώτο μέρος έδωσε η Λαμία, με την σέντρα-σουτ του Βασιλαντωνόπουλου από δεξιά να αναγκάζει τον Μπρινιόλι να διώξει με υπερένταση σε κόρνερ.

Διαφορετικό ήταν το 2ο ημίχρονο της αναμέτρησης σε σχέση με το πρώτο 45λεπτο, με τον Παναθηναϊκό να ανεβάζει αισθητά… στροφές και να φτάνει ουκ ολίγες φορές πολύ κοντά σε ένα ακόμη γκολ.

Μόλις στο 49′ σημειώθηκε πολύ μεγάλη χαμένη ευκαιρία για το «Τριφύλλι», με τον Βαγιαννίδη να βγάζει ωραία σέντρα από δεξιά αλλά τον Ιωαννίδη να μην κάνει καλά το πλασέ, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Η απάντηση της Λαμίας στις ευκαιρίες ήταν άμεση, φτάνοντας πολύ κοντά στην ισοφάριση στο 51’, όταν ο Αμπάντα έκανε την προβολή στο πρώτο δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά o Μπρινιόλι έκανε προβολή και απομάκρυνε σε κόρνερ. Η Λαμία από συνεχόμενα κόρνερ που είχε κερδίσει βρισκόταν στην περιοχή του Παναθηναϊκού – που δεν είχε μπει καλά στο δεύτερο μέρος – ωστόσο οι «πράσινοι» δεν το είχαν πληρώσει.

Στο 60’ ο Κλεϊνχέισλερ έδωσε τη θέση του στον Παλάσιος, στην πρώτη αλλαγή του Γιοβάνοβιτς, που έβλεπε την ομάδα του να μην αποδίδει όπως θα έπρεπε. Ο Αργεντινός πήγε στο δεξί «φτερό» της επίθεσης και ο Μαντσίνι άλλαξε πλευρά, μετακομίζοντας στα αριστερά.

Ένα δυνατό μαρκάρισμα του Στάνκο στον Τσέριν, επέφερε αρχικά στον παίκτη της Λαμίας την κίτρινη κάρτα, ωστόσο μετά από εξέταση της φάσης με το VAR, o διαιτητής Καραντώνης άλλαξε την απόφασή του δίνοντας κόκκινη κάρτα στο 66ο λεπτό, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους με 10 παίκτες για τη συνέχεια του αγώνα.

Την εκτέλεση του φάουλ που επέφερε την κόκκινη για τη Λαμία ανέλαβε ο Πούχατς, αλλά η μπάλα προσέκρουσε στο δοκάρι του Σαράνοφ. Παραμένοντας στο 67ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός επέμεινε, ο Μαντσίνι συνδυάστηκε με τον Μπερνάρ, αλλά το σουτ του Βραζιλιάνου από πολύ καλή θέση έφυγε άουτ.

Ο επιθετικός μονόλογος του Παναθηναϊκού, ο οποίος έψαχνε το δεύτερο γκολ για να κλειδώσει τη νίκη, συνεχίστηκε. Στο 71’ ο Ιωαννίδης μετά από ωραία συνεργασία, τροφοδοτήθηκε από τον Τσέριν αλλά είδε τον Σαράνοφ να του λέει όχι σε τετ α τετ!  Οι φάσεις για τους «πράσινους» συνεχίζονταν με νέο πρωταγωνιστή τον Ιωαννίδη, που από θέση διαγώνια δεξιά απείλησε με εξωτερικό πλασέ, αλλά και πάλι η μπάλα πέρασε άουτ.

Δύο ακόμα αλλαγές από τον Γιοβάνοβιτς στο 82’ έφεραν στο ματς τους Σπόραρ και Τσόκαϊ αντί Ιωαννίδη και Μαντσίνι, ενώ για τη Λαμία οι Μανούσος και Τόσιτς μπήκαν αντί των Βέργου και Ρόμανιτς στο 82’.

Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Άντραζ Σπόραρ, με τον Μπερνάρ να υποδέχεται την μπάλα από σέντρα του Παλάσιος, να την γυρίζει πάνω στη γραμμή του άουτ στον Σπόραρ, που σε κενή εστία σκόραρε με το κεφάλι, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Αναμφισβήτητα, το γρήγορο γκολ του Παναθηναϊκού ήταν ό,τι έπρεπε ώστε να φύγει μια και καλή το άγχος από το στρατόπεδο των «πράσινων». Εξαιρετικά σημαντικό το τέρμα του Κλεϊνχέισλερ, σε μια περίοδο του ματς όπου οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να βρουν διαδρόμους στα μετόπισθεν.

Περιέργως καλή η διαιτησία του Καραντώνη στη Λεωφόρο. Βέβαια, ο ρέφερι χρειάστηκε να ειδοποιηθεί από το VAR για να δείξει απευθείας κόκκινη κάρτα στον Στάνκο στο 2ο ημίχρονο. Κατά τα άλλα, δεν σημειώθηκαν προβλήματα στο «Απόστολος Νικολαΐδης».