Καμπετσής να γουστ-Άρης, Παναθηναϊκός να… φρικάρεις!

-

Ο Παναθηναϊκός ευτύχησε να προηγηθεί πολύ νωρίς (9′) επί του Άρη με γκολ του Αργύρη Καμπετσή, ωστόσο στη συνέχεια εμφάνισε σημάδια μικρής ομάδας, κλείστηκε, είδε τους γηπεδούχους να σπαταλούν σωρεία ευκαιριών, αλλά τελικά κατάφερε να φύγει με «διπλό»… Ευρώπης από το «Κλ. Βικελίδης» επικρατώντας με 1-0.

Με 4-3-3 παρέταξε το «Τριφύλλι» ο Λάζλο Μπόλονι, που για μια ακόμα φορά προχώρησε σε αλλαγές στο αρχικό σχήμα, από την στιγμή που υπήρξαν και επιστροφές παικτών.

Κάτω από τα δοκάρια βρέθηκε ο Διούδης, με τους Μολό και Χουάνκαρ να καλύπτουν τα δύο άκρα της άμυνας. Σένκεφελντ και Πούγγουρας ήταν το δίδυμο των στόπερ, ενώ στην μεσαία γραμμή ξεκίνησαν οι Βέλεθ, Αλεξανδρόπουλος και Μαουρίσιο.

Όσον αφορά στην τριάδα της επίθεσης, στην κορυφή βρέθηκε ο Καμπετσής, με τους Ιωαννίδη και Εμμανουηλίδη στα πλάγια.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με όρεξη να πιάσει στον ύπνο τον αντίπαλό του. Μόλις στο 7ο λεπτό, οι «πράσινοι» προειδοποίησαν. Ο Χουάνκαρ γύρισε από αριστερά, ο Ιωαννίδης έστρωσε στον Καμπετσή που σούταρε άουτ από τα όρια της περιοχής. Δύο λεπτά αργότερα, στο 9′, το «Τριφύλλι» άνοιξε το σκορ, όταν έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Χουάνκαρ, ο Βέλεθ έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Καμπετσής σε κενή εστία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σιαμπάνη. Αυτό ήταν και το πρώτο γκολ του Καμπετσή από την Πρωταπριλιά του 2019.

Στο 22′ και δίχως να έχει συμβεί κάτι αξιοσημείωτο στο μεσοδιάστημα, η άμυνα του Παναθηναϊκού έδιωξε με δυσκολία ένα άψυχο σουτ του Γκαρσία, ενώ στο 24′ ένα σουτ του Σούντγκρεν πέρασε άουτ. Στο 35′ ήρθε η πρώτη πραγματικά καλή στιγμή για τους γηπεδούχους. Μετά από κόρνερ, η μπάλα στρώθηκε στον Τζέγκο, με την σωτήρια προβολή από τον Καμπετσή να σώζει… τα χειρότερα. Στο 37′ ο Ματέο Γκαρσία βγήκε αριστερά, έκανε τη σέντρα, ο Μαντσίσι έκανε την προβολή, η μπάλα χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Διούδη κι έφυγε άουτ.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, αδυνατώντας να κρατήσει την μπάλα και να κάνει παιχνίδι. Στο 44′, σουτ, ο Διούδης μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια σουτ του Μπρούνο Γκάμα από απόσταση, ενώ στο 45′  μια δυνατή μονομαχία του Μπεναλουάν με τον Ιωαννίδη προκάλεσε νεύρα. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Άρη να έχει νέα καλή στιγμή, με τον Μπρούνο Γκάμα να σουτάρει, την μπάλα να κοντράρει, τον Ματέο Γκαρσία να επιχειρεί νέο σουτ, το οποίο κατέληξε στην αγκαλιά του Διούδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης συνέχισε να αγωνίζεται με μεγαλύτερο δυναμισμό. Στο 48′ ο Ιωάννου έκανε διπλή προσπάθεια, με την μπάλα να κοντράρει και να περνάει κόρνερ. Στο ίδιο λεπτό, ο Μάνος, ο οποίος είχε αντικαταστήσει τον Λόπεθ στην ανάπαυλα, μόνος του μέσα στη μικρή περιοχή, άργησε πάρα πολύ, σούταρε, με τον Σένκεφελντ να κόβει, σε μια φάση, πάντως, που κακώς δεν σταμάτησε για οφσάιντ.

Στο 53′ οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά, με τον Διούδη να σώζει τον Παναθηναϊκό σε τετ-α-τετ με τον Τζέγκο. Στο 55′, Σάσα και Γκάμα σούταραν μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να σταματάει στα σώματα, ενώ στο 60′ το εξαιρετικό σουτ από τον Μάνο, που γύρισε ωραία το κορμί του, απέκρουσε με εντυπωσιακό τρόπο ο Διούδης. Στη συνέχεια, όμως, ήταν σειρά του «Τριφυλλιού» να απειλήσει, σπαταλώντας δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες σε διάστημα δύο λεπτών.

Στο 63′ ο Σιαμπάνης είπε «όχι» στον Εμμανουηλίδη, ο οποίος προηγουμένως είχε «αδειάσει» τρεις παίκτες του Άρη, ενώ στο 65′ ο Βέλεθ, όντας μόνος του στην μικρή περιοχή… κατάφερε να στείλει την μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα των «κιτρίνων». Στο 71′, ένα σουτ του Σάσα πέρασε άουτ και τρία λεπτά αργότερα ήρθε η πρώτη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό με τον Χατζηγιοβάνη να αντικαθιστά τον Εμμανουηλίδη. Στο 75′ ο Σίλβα βγήκε μόνος του με τον Διούδη, άνοιξε την μπάλα, πήγε πολύ πλάγια και σούταρε, με τον διεθνή γκολκίπερ να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 80′ ο Χατζηθεοδωρίδης πέρασε στη θέση του Μαουρίσιο και ο Καρλίτος αντί του Ιωαννίδη. Στο 86′ μια κεφαλιά του Καμπετσή έπειτα από φάουλ του Χουάνκαρ δεν είχε τύχη, ενώ δύο λεπτά αργότερα, 88′ ένα σουτ του Μπρούνο Γκάμα από πλάγια θέση πέρασε άουτ. Στο ίδιο λεπτό ο Σάκιτς έβαλε σωτήρια προβολή στο σουτ του Χατζηθεοδωρίδη, με τους «πράσινους» να κάνουν αισθητή την παρουσία τους στον αγωνιστικό χώρο μετά από πολλή ώρα.

Στο 91′ ένα σουτ του Καρλίτος έξω από την περιοχή πέρασε λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία κι ένα λεπτό αργότερα, η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ματέο Γκαρσία κατέληξε στην αγκαλιά του Διούδη. Στα επόμενα λεπτά και μέχρι ο Σιδηρόπουλος να δώσει τέλος στην αναμέτρηση δεν σημειώθηκε κάτι ιδιαίτερο, με τον Παναθηναϊκό να περνά… δια πυρός και σιδήρου από την Θεσσαλονίκη, επικρατώντας του Άρη με 1-0.