Ήττα… προδοσία στη Μπράγκα, αλλά ζωντανός ο Παναθηναϊκός!

-

Δεν του άξιζε να χάσει! Ο Παναθηναϊκός δεν κινδύνευσε ιδιαίτερα στο 1ο ημίχρονο, αποσυντονίστηκε στην επανάληψη και η Μπράγκα τον… τιμώρησε με τον χειρότερο τρόπο, υποχρεώνοντάς τον σε ήττα με σκορ 2-1 στον πρώτο αγώνα για τα Play-Offs του Τσάμπιονς Λιγκ. «Πρόδωσε» ο Σπόραρ, που έχασε φάση προ κενής εστίας για να κάνει το 1-1, διατήρησε τις ελπίδες πρόκρισης με γκολ στις καθυστερήσεις ο Μαντσίνι.

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

Μπράγκα (Αντ. Ζόρζε): Ματέους, Γκόμεθ, Μαρίν, Φόντε, Νιακατέ, Καρβάλιο, Αλ Μουσράτι, Μπρούμα, Πίτσι, Ρ. Όρτα, Ρουίθ.

Παναθηναϊκός (Ι. Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Χουάνκαρ, Γεντβάι, Μάγκνουσον, Πέρεθ, Βιλένα, Τζούρισιτς, Παλάσιος, Μαντσίνι, Σπόραρ.

Πιο ορεξάτος, φουριόζος αν προτιμάτε, από τη Μπράγκα μπήκε στο ματς ο Παναθηναϊκός, πραγματοποιώντας ένα αρκετά γεμάτο και θετικό πρώτο 15λεπτο στην κρίσιμη εκτός έδρας αναμέτρηση στην Πορτογαλία.

Μόλις στο 2ο λεπτό του ματς, ο Μάγκνουσον έπιασε την φαλτσαριστή κεφαλιά στην καρδιά της περιοχής από σέντρα του Πέρεθ, όμως η μπάλα έφυγε ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Ματέους. Ακόμη, αμέσως μετά στο 3′ ο Παλάσιος έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά από εξαιρετική ενέργεια του Βαγιαννίδη, αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν άστοχο.

Στο 7ο λεπτό ο Μαντσίνι βγήκε πίσω από την πλάτη της άμυνας των Πορτογάλων και πλάσαρε για να στείλει τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι, όμως υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ και η φάση ήταν ως μη γενόμενη.

Στο μεταξύ, η «πράσινη» κυριαρχία στις τελικές συνεχίστηκε, αφού στο 13′ το απευθείας φάουλ που εκτέλεσε ο Μάγκνουσον πέρασε άουτ από καλή θέση.

Τελικά, η πίεση των φιλοξενούμενων ανακόπηκε με βάναυσο τρόπο στο 16′. Τότε, ο Τσβάιερ έδειξε την άσπρη βούλα στην περιοχή του Παναθηναϊκού χωρίς κανέναν δισταγμό, όταν ο Μπρούμα έπεσε στο χορτάρι έπειτα από μονομαχία με τον Βαγιαννίδη, στην πρώτη ουσιαστικά επίσκεψη των γηπεδούχων στα «πράσινα» καρέ. Ο Γερμανός ρέφερι, που ήταν ανένδοτος, πληροφορήθηκε από το VAR ότι ο Μπρούμα ήταν αυτός που έχει πατήσει τον Βαγιαννίδη, με αποτέλεσμα να δει τη φάση σε επανάληψη και να αλλάξει την απόφασή του, δίνοντας φάουλ για τον Παναθηναϊκό, ανακουφίζοντας τον Γιοβάνοβιτς.

Στη συνέχεια, άπαντες έπρεπε να περιμένουν μέχρι το 30′ για να υπάρξει εκ νέου φάση για γκολ. Συγκεκριμένα, ο Παλάσιος βγήκε σε τετ-α-τετ με τον Ματέους από σχετικά πλάγια θέση, με τον Αργεντινό να νικιέται από τον γκολκίπερ των γηπεδούχων.

Από εκεί και πέρα, η Μπράγκα πια είχε καταφέρει να ισορροπήσει το ματς, δεν επέτρεπε στον Παναθηναϊκό να δημιουργεί φάσεις, αλλά ούτε κι εκείνη έβρισκε εύκολα το δρόμο προς την εστία του Μπρινιόλι. Εξαίρεση αποτέλεσαν δύο ακίνδυνες κεφαλιές εντός περιοχής, που δεν ανησύχησαν τον Ιταλό τερματοφύλακα, αλλά και το καλό σουτ του Αντρέ Όρτα (πέρασε ως αλλαγή αντί του Αλ Μουσράτι, που βγήκε εκτός τραυματίας), που βρήκε στα σώματα και έφυγε κόρνερ.

Στο φινάλε του 1ου ημιχρόνου και πιο ειδικά στις καθυστερήσεις, ο Παλάσιος απείλησε ξανά τον Ματέους με δυνατή σέντρα-σουτ, με τον τελευταίο να διώχνει με υπερένταση τη στιγμή που ο Σπόραρ για πολύ λίγο δεν βρήκε τη μπάλα με το κεφάλι στο ύψος της μικρής περιοχής.

Tο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου βρήκε τον Παναθηναϊκό ακριβώς στην αντίθεση σχέση σε σύγκριση με το 1ο ημίχρονο. Οι «πράσινοι» μπήκαν… κοιμισμένοι στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα να το… πληρώσουν πολύ σύντομα.

Αν και ο Μπρινιόλι στο 48′ απόκρουσε με εντυπωσιακό τρόπο την κοντινή προβολή του Ρουίθ, στο 53′ δεν μπόρεσε να αποτρέψει το 1-0. Ο ίδιος παίκτης για τη Μπράγκα πήρε τη μπάλα λίγο έξω από την περιοχή αμαρκάριστος, σούταρε, ο Μάγκνουσον δεν μπόρεσε να βάλει την κόντρα και νίκησε τον Ιταλό τερματοφύλακα.

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 57′ το «Τριφύλλι» θέλησε να απαντήσει και είχε να μικρό καλό διάστημα. Αρχικά, ο Παλάσιος με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά επιχείρησε να σκοράρει, αλλά δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 62′ ο Σπόραρ έχασε αυτό που πραγματικά δεν χάνεται ούτε από… περαστικό έξω από το γήπεδο. Τότε, ο Μαντσίνι έκανε την επέλαση από τα αριστερά, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, έστρωσε τη μπάλα στον Σλοβένο, ο οποίος προ κενής εστίας από το ύψος της μικρής περιοχής σούταρε στα… αζήτητα. Πραγματικά, αδιανόητο.

Φυσικά, αργότερα έλαβε χώρα κι ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου. Εφόσον ο Παναθηναϊκός έχασε το γκολ που δεν χάνεται ούτε από… κώνο, η Μπράγκα έκανε το χρέος της. Στο 73′ ο νεοεισελθόντας Τζαλό πήρε τη μπάλα από τον Ρικάρντο Ορτα, όντας αμαρκάριστος και εκτέλεσε τον Μπρινιόλι με ένα σουτ… κεραυνό, που κατέληξε στα πάνω δίχτυα για το 2-0.

Πλέον, μετά τη μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Σπόραρ, που έγινε αμέσως αλλαγή, αλλά και το γκολ του Τζαλό, ψυχολογία δεν υπήρχε στο «πράσινο» στρατόπεδο. Παρά τις αλλαγές του Γιοβάνοβιτς, πολλά πράγματα δεν άλλαξαν στη γενικότερη εικόνα της επανάληψης, με τους γηπεδούχους να διατηρούν με σχετική άνεση το προβάδισμά τους.

Παρόλα αυτά, στις καθυστερήσεις ο Παναθηναϊκός κατάφερε να διατηρηθεί ζωντανός στο παιχνίδι της πρόκρισης! στο 90+6′ ο Μαντσίνι βγήκε σε τετ-α-τετ από τα δεξιά και όντας ταχύτατος πλάσαρε εύστοχα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1. Πέτυχε ένα γκολ που μπορεί να ανατρέψει τα πάντα στον επαναληπτικό του ΟΑΚΑ ο Αργεντινός.

Αξίζει να σημειωθεί ότι λίγο πριν ο Μπρινιόλι είχε πραγματοποιήσει ακόμη μια εκπληκτική απόκρουση, χάρη στην οποία δόθηκε η δυνατότητα στους φιλοξενούμενου να βρουν την ευκαιρία να μειώσουν.

Φυσικά, η χαμένη τεράστια ευκαιρία του Σπόραρ στο 63′. Ο Σλοβένος επιθετικός λειτούργησε σαν… αμυντικός της Μπράγκα, πετώντας τη μπάλα άουτ προ κενής εστίας από τη μικρή περιοχή. Αν γινόταν το 1-1, όπως άρμοζε στον Παναθηναϊκό, τότε όλη η εικόνα του ματς θα ήταν διαφορετική και προφανώς δεν θα γινόταν το 2-0 στη συνέχεια.

Σχετικά καλή η διαιτησία του Γερμανού Τσβάιερ, αν εξαιρέσει κανείς την ευκολία με την οποία έδειξε την άσπρη βούλα σε βάρος του Παναθηναϊκού σε μια φάση που δεν υπήρχε παράβαση από τον Βαγιαννίδη. Ευτυχώς, ειδοποιήθηκε από το VAR για να αλλάξει την απόφασή του.