Ήττα – «πληγή» το «Τριφύλλι» για την 3η θέση!

Επηρεασμένος από τα συνεχόμενα ντέρμπι, ο Παναθηναϊκός κατέθεσε τον… κακό εαυτό του στο χορτάρι του ΟΑΚΑ και υπέστη την ήττα από την ΑΕΚ με σκορ 1-0, ως τυπικά φιλοξενούμενος.

-

Επηρεασμένος από τα συνεχόμενα ντέρμπι, ο Παναθηναϊκός κατέθεσε τον… κακό εαυτό του στο χορτάρι του ΟΑΚΑ και υπέστη την ήττα από την ΑΕΚ με σκορ 1-0, ως τυπικά φιλοξενούμενος. Σκόρερ με το “καλημέρα” ο Αραούχο, σχεδόν εξανεμίζονται οι ελπίδες για 3η θέση στο “Τριφύλλι”.

Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος πριν καλά – καλά συμπληρωθεί το πρώτο 10λεπτο της αναμέτρησης, βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Συγκεκριμένα, μόλις στο 8′, μετά από πολύ ωραία συνεργασία μετά Κρίστισιτς και Λιβάγια, ο δεύτερος έδωσε στον Αραούχο που γύρισε έξω από την περιοχή και με πλασέ με το αριστερό, που βρήκε λίγο και στον Πούγγουρα, νίκησε τον Διούδη για το 1-0 υπέρ της ΑΕΚ (δείτε το γκολ εδώ).

Πάντως, αξίζει να σημειωθεί ότι η πρώτη φάση στο ματς προήλθε από “πράσινα” πόδια, όταν στο 4′ ο Χατζηθεοδωρίδης βρήκε τον χώρο έξω από την περιοχή και έκανε το διαγώνιο σουτ, με την μπάλα να φεύγει 3-4 μέτρα μακριά από την εστία.

Η “Ένωση” αμέσως μετά το 1-0 επιχείρησε να κάνει εκ νέου “ζημιά” στον Παναθηναϊκό, όταν στο 11′ ο Αραούχο άνοιξε για τον Μπακάκη, ο οποίος έκανε ωραίο γύρισμα προς τον Μάνταλο, αλλά το σουτ στην κίνηση που επιχείρησε μέσα από την περιοχή, πέρασε άουτ.

Από την πλευρά τους, οι τυπικά φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 17′, καθώς ο Μπουζούκης βρήκε τον χώρο και σούταρε, από απόσταση περίπου 20 μέτρων, αλλά ο Μπάρκας έπεσε στην αριστερή του γωνία και έδιωξε.

Το έντονο πρώτο 20λεπτο του ματς ολοκληρώθηκε με νέα φάση της ΑΕΚ, με σουτ του Λόπες με το δεξί, που ήταν και το κακό του πόδι, με την μπάλα να βρίσκει στον Μπεκ και να παίρνει ύψος, αλλά ο Διούδης είχε καλή τοποθέτηση και έδιωξε,

Το δεύτερο μισό του 1ου ημιχρόνου εκτυλίχθηκε εντελώς διαφορετικά σε σχέση με το πρώτο, καθώς ο Παναθηναϊκός πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, αλλά η ΑΕΚ ήταν καλά θωρακισμένη στα μετόπισθεν και στο χώρο του κέντρου, με αποτέλεσμα οι “πράσινοι” να μην μπορούν να απειλήσουν με αξιώσεις για την ισοφάριση.

Εξαίρεση αποτέλεσε η φάση στο 44ο λεπτό, με τον Μπουζούκη να σουτάρει στην κίνηση έπειτα από πάσα του Χατζηγιοβάνη, σημαδεύοντας τον Μπάρκα που μπλόκαρε.

Χωρίς απολύτως καμία φάση κύλησε το πρώτο 10λεπτο της επανάληψης, με τις δυο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται στον αγωνιστικό χώρο.

Μάλιστα, χρειάστηκε να φτάσουμε στο 60′ ώστε το ματς να πάρει ξανά… φωτιά, όταν ο Μακέντα βρέθηκε σε άκρως πλεονεκτική θέση για γκολ εντός περιοχής, όμως το κοντρόλ που έκανε έδωσε τη δυνατότητα στον Βράνιες να του κλέψει τη μπάλα με τάκλιν προτού σουτάρει. Αυτή τελικά κατέληξε στον Χατζηγιοβάνη, που με έναν ελιγμό σούταρε με το αριστερό, “γλείφοντας” το δεξί κάθετο δοκάρι του Μπάρκα, ο οποίος κοιτούσε τη μπάλα ανήμπορος να αντιδράσει.

Μετά από τη μεγάλη ευκαιρία του “Τριφυλλιού” ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αισθητά εκ νέου, με την ΑΕΚ να διαχειρίζεται το ισχνό προβάδισμά της και τον Παναθηναϊκό να αδυνατεί να δημιουργήσει προϋποθέσεις για γκολ.

Έτσι, ύστερ από περίπου 20 λεπτά… βαρετού παιχνιδιού, ο Κρίστισιτς έφτασε μόλις μια ανάσα από το γκολ και το 2-0 στο 81′, όμως ο Διούδης με την επέμβαση της αγωνιστικής έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ τον “κεραυνό” του παίκτη του “Δικεφάλου”.

Πλέον, ήταν εμφανές ότι ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να κάνει κάτι για να αλλάξει τη μοίρα του, η οποία εν τέλει του επιφύλασσε ήττα με σκορ 1-0 από την ΑΕΚ, με το “Τριφύλλι” να μένει πολύ πίσω στο κυνήγι της 3ης θέσης.