Ήττα – «καμπανάκι» για τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο

-

Ο Παναθηναϊκός δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες από τη Ράγιο Βαγιεκάνο, όμως πλήρωσε με βάναυσο τρόπο την έλλειψη συγκέντρωσης στα τελειώματα των φάσεων, όπως και τα λάθη στην άμυνα. Νικητές οι Ισπανοί με σκορ 0-1, προβλημάτισε η συνολική εικόνα των «πράσινων» στην πρόβα – τζενεράλε πριν από τα ευρωπαϊκά ματς με τη Ντίπρο-1.

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

Παναθηναϊκός (Ι. Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Βαγιαννίδης, Πέρεθ, Τσοκάι, Τζούρισιτς, Μπερνάρ, Παλάσιος, Σπόραρ.

Ράγιο Βαγιεκάνο (Φερνάντο): Μόρο, Τσαβάρια, Αριντάν, Ισί, Τρέχο, Ντέκα, Αντρές, Μουμίν, Μπάλιου, Όσκαρ, Φαλκάο.

Ισορροπημένο και χωρίς φάσεις το ματς στα πρώτα του λεπτά, βρήκε τελικά ρυθμό από το 8ο λεπτό και μετά. Τότε, ο Τσοκάι δημιούργησε την πρώτη απειλητική κατάσταση για την εστία των Ισπανών, με τον Μόρο να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Έχοντας επιβάλλει τον ρυθμό του, το «Τριφύλλι» έκανε και δεύτερη τελική στο 14′, με το δυνατό σουτ του Χουάνκαρ, όμως, να φεύγει αρκετά άουτ.

Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν την πρώτη τους ευκαιρία στο 24′, με τον Τσοκάι να δέχεται το κλέψιμο αλλά τον Μπρινιόλι να διώχνει σε κόρνερ το δυνατό σουτ του Τρέχο.

Οι «πράσινοι», πάντως, απάντησαν και στο 29′ έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ. Έπειτα από ωραία κάθετη πάσα, ο Σπόραρ μπήκε στη μεγάλη περιοχή και από δύσκολη γωνία σούταρε για να κερδίσει τελικά το κόρνερ, αφού ο Μπόρο εξουδετέρωσε την προσπάθειά του.

Από εκείνο το χρονικό σημείο κι έπειτα ως και τη λήξη του 1ου ημιχρόνου δεν σημειώθηκε άλλη φάση για τις δύο ομάδες, με τον Παναθηναϊκό να έχει τον έλεγχο του ματς και την κατοχή της μπάλας, έχοντας, ωστόσο, δημιουργήσει μονάχα δύο πολύ μεγάλες φάσεις για γκολ: αυτές των Τσοκάι και Σπόραρ.

Οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν αρκετές αλλαγές στην ανάπαυλα, με τις κινήσεις του προπονητή τους να αλλάζουν προς το καλύτερο την εικόνα τους στον αγωνιστικό χώρο του «Απόστολος Νικολαΐδης».

Πάντως, οι «πράσινοι» ήταν αυτοί που «χτύπησαν» πρώτοι στην επανάληψη, με τον Βαγιαννίδη να κάνει μια επικίνδυνη σέντρα – σουτ από τα δεξιά και τη μπάλα να περνάει ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Μόρο.

Τελικά, οι Ισπανοί ήταν αυτοί που κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στη Λεωφόρο. Συγκεκριμένα, στο 56′ έπειτα από λάθος του Πέρεθ κοντά στη μεγάλη περιοχή, η Ράγιο Βαγιεκάνο κυκλοφόρησε εξαιρετικά τη μπάλα, η οποία έφτασε στον Ραούλ ντε Τομάς λίγα έξω από τη μικρή περιοχή. Ο Μπρινιόλι πραγματοποίησε τρεις φοβερές αποκρούσεις (οι δύο απέναντι στον προαναφερθέντα), όμως δεν υπήρξε απολύτως καμία βοήθεια από την «πράσινη» άμυνα, με αποτέλεσμα ο Γκαρθία να στείλει εν τέλει τη μπάλα στα δίχτυα. για το 0-1.

Από την πλευρά του, ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει άμεσα στο 62′, αλλά ο Σπόραρ έχασε μια ανεπανάληπτη ευκαιρία. Έπειτα από ένα… παιδικό λάθος στην άμυνα της Ράγιο, η μπάλα κατέληξε στα πόδια του Σλοβένου φορ, ο οποίος πέρασε από πάνω τον Μόρο, αλλά στη συνέχεια αντί να βρει τη μπάλα για να σκοράρει, χτύπησε άθελά του τον αμυντικό των φιλοξενούμενων, Αριντάνε, που του… πήρε τη «μπουκιά» από το στόμα.

Λίγο νωρίτερα, στο 61′, αξίζει να σημειωθεί ότι είχε προηγηθεί μια καλή ευκαιρία για το «Τριφύλλι» με τον Παλάσιος να πλασάρει άουτ μέσα από την περιοχή. Μάλιστα, ο ίδιος παίκτης στο 71′ πραγματοποίησε εξαιρετικό τελείωμα, αλλά νικήθηκε από τον Μόρο, που έδιωξε σε κόρνερ.

Ο Γιοβάνοβιτς αποφάσισε να περάσει στο ματς τον Γερεμέγεφ αντί του Σπόραρ, με τον Σουηδό επθετικό να φτάνει μια ανάσα από το γκολ στο 85′. Τότε, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο νεοεισελθόντας φορ βρέθηκε φάτσα με το τέρμα στη μικρή περιοχή, αλλά το «τσίμπημα» που επιχείρησε δεν ήταν καλό, με αποτέλεσμα να μπλοκάρει ο Μόρο.

Αναμφίβολα, χαμένη ευκαιρία του Σπόραρ στο 62ο λεπτό, η οποία αν είχε μετατραπεί σε γκολ, ο Παναθηναϊκός θα ισοφάριζε και θα είχε αρκετό χρόνο και για μια πιθανή ανατροπή του σκορ.