Ήμαρτον, Παναθηναϊκέ!

-

Το πέρα για πέρα νωθρό ξεκίνημά του στο ντέρμπι, αλλά και τα κάκιστα τελειώματα των παικτών του, πλήρωσε ακριβά ο Παναθηναϊκός απέναντι στην ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, καθώς ηττήθηκε με σκορ 1-0 για την 12η αγωνιστική της Super League.

Κυριολεκτικά σαν… κοιμισμένοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς, εν αντιθέσει με αυτούς του Γιαννικη. Συνεπώς, η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο και με τους πιο δυσχερείς οιωνούς για τη συνέχεια, αφού μόλις στο 2′ η ΑΕΚ ευτύχησε να ανοίξει το σκορ.

Τότε, ο Κώτσιρας κι ο Πέρεθ ολιγώρησαν αμυντικά στη δεξιά πτέρυγα έξω από την περιοχή, η σέντρα έγινε από τον Μοχαμαντί και βρήκε ιδανικά το κεφάλι του Σιμάνσκι, με το οποίο ο παίκτης των γηπεδούχων νίκησε τον Μπρινιόλι και έκανε το 1-0. Αλγεινή εντύπωση προκάλεσε το γεγονός ότι ο ποδοσφαιριστής της Ένωσης βρέθηκε στην καρδιά της μεγάλης περιοχής εντελώς αμαρκάριστος.

«Πράσινη» αντίδραση δεν υπήρξε μέχρι και το 16ο λεπτό του αγώνα, με το πρώτο 10λεπτο του ματς να είναι… εφιαλτικό για τους φιλοξενούμενους. Οι «κιτρινόμαυροι» σημείωσαν ακόμη δύο τεράστιες ευκαιρίες για να πετύχουν περισσότερα γκολ, με το πολύ δυνατό σουτ του Γκαρσία να εξουδετερώνεται εξαιρετικά από τον Μπρινιόλι, ο οποίος αμέσως μετά έδιωξε σε κόρνερ… απευθείας εκτέλεση κόρνερ και είδε τη μπάλα να περνά λίγο πάνω από τη συμβολή των δοκών του έπειτα από κεφαλιά του Βράνιες από το ύψος της μικρής περιοχής.

Η πρώτη τελική φάση για τον Παναθηναϊκό ήρθε στο 16′, με τον Παλάσιος να διεμβολίζει την αντίπαλη άμυνα, να πατά περιοχή και να σουτάρει δυνατά από τα δεξιά από αρκετά πλάγια θέση, με τον Στάνκοβιτς να αποκρούει με υπερένταση.

Από εκείνο το χρονικό σημείο κι έπειτα ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι, δίχως, όμως, να κατορθώνει να δημιουργήσει αρκετές προϋποθέσεις για την ισοφάριση. Η επόμενη τελική για το «Τριφύλλι» ήρθε στο 29ο λεπτό, με τον Μακέντα να κάνει την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, αλλά να αστοχεί, με τη μπάλα να φεύγει αρκετά άουτ.

Από την δική της πλευρά, η ΑΕΚ απάντησε στην τελική του «Τριφυλλιού» στο 37ο λεπτό, με τον Γκαρσιά να δίνει ωραία στον Αραούχο μέσα στη μεγάλη περιοχή, με τον Αργεντινό επιθετικό να φτάνει μέχρι την περιοχή, να κάνει το «τσίμπημα» και να βλέπει εν τέλει τον Μπρινιόλι να μπλοκάρει την ενέργειά του από πολύ κοντινή απόσταση.

Μέχρι το τέλος του 1ου ημιχρόνου άλλη φάση δεν υπήρξε, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-0 υπέρ της ΑΕΚ.

Με το «καλημέρα» στο 2ο ημίχρονο, ο ρυθμός του ματς ήταν ξέφρενος, με τις δύο ομάδες να χάνουν δύο τρομερές ευκαιρίες.

Αρχικά, η ΑΕΚ απείλησε με τον Αραούχο στο 46′, ο οποίος νίκησε κατά κράτος τον Κώτσιρα στη μεταξύ τους μονομαχία, αλλά με τη σειρά του νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον εξαιρετικό Μπρινιόλι, που έδιωξε σε κόρνερ.

Έπειτα, ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να είχε φέρει το παιχνίδι στα ίσια με τον Αϊτόρ στο 48′, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι. Ο Στάνκοβιτς βρήκε τη μπάλα με το πόδι μετά το πλασέ του Παλάσιος από τη μικρή περιοχή και ύστερα την πρόλαβε με το χέρι προτού περάσει ολόκληρη τη γραμμή, με τον Αϊτόρ να γίνεται κάτοχός της, επιχειρώντας να τη στείλει στα δίχτυα με το… μπούτι. Τελικά, αυτή αναπήδησε δύο φορές πάνω στο οριζόντιο δοκάρι κι έφυγε άουτ!

Οι φιλοξενούμενοι ήταν σαφώς ανώτεροι στο γήπεδο στην επανάληψη και μετά την τεράστια χαμένη ευκαιρία του Αϊτόρ θα μπορούσαν να είχαν ισοφαρίσει σε ακόμη μια περίπτωση. Στο 57ο λεπτό του αγώνα, ο Παλάσιος βγήκε φάτσα με τον Στάνκοβιτς από τα αριστερά στη μεγάλη περιοχή, έκανε το δυνατό σουτ, αλλά εκτέλεσε άτσαλα, αστοχώντας από άκρως πλεονεκτική θέση.

Τελικά, ό,τι δεν έκανε ο Παναθηναϊκός, που πίεζε διαρκώς για 25 λεπτά, το έκανε πράξη ο Τσούμπερ στο 70ο λεπτό. Τότε, ολόκληρη η άμυνα των φιλοξενούμενων νικήθηκε κατά κράτος, με τη μπάλα να καταλήγει στα πόδια του Ελβετού παίκτη, που με κούρσα μπήκε στην περιοχή και με πλασέ στη γωνία έκανε το 2-0 για την ΑΕΚ. Παρόλα αυτά, ο Αραούχο, που έδωσε την ασίστ στον σκόρερ, ήταν εκτεθειμένος στο ξεκίνημα της φάσης και ορθώς ο διαιτητής Μπόγκναρ ακύρωσε το τέρμα ως οφσάιντ με τη χρήση VAR.

Οι «πράσινοι» είχαν στη διάθεσή τους περίπου 20 λεπτά ακόμη για να αντιδράσουν και να πετύχουν επιτέλους ένα γκολ που θα τους εξασφάλιζε τουλάχιστον την αποφυγή της ήττας, όμως δεν φάνηκαν ικανοί να δημιουργήσουν ευκαιρίες για να πετύχουν το στόχο τους.

Απεναντίας, η ΑΕΚ θέλησε να εκμεταλλευτεί το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι είχαν βγει καθολικά μπροστά για την ισοφάριση και στις τελευταίες φάσεις του ματς επιχείρησαν να διαμορφώσουν το 2-0, με τον Τσούμπερ να βγαίνει σε τετ-α-τετ και να νικά τον Μπρινιόλι, αλλά με το γκολ να ακυρώνεται ξανά ως οφσάιντ.

Έτσι, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με σκορ 1-0 από την ΑΕΚ, με το απαράδεκτο ξεκίνημά του στο ματς και τα κάκιστα τελειώματά των παικτών του, κυρίως στο 2ο ημίχρονο, να του κοστίζουν ακριβά.