Η ΞΕΦΤΙΛΑ της δεκαετίας!

Όντας σκιά του εαυτού του, ο Παναθηναϊκός του Γιάννη Αλαφούζου έγραψε ακόμη μια κατάμαυρη σελίδα στην ιστορία του, καθώς διασύρθηκε από τον Άρη στη Θεσσαλονίκη με σκορ 4-0.

-

Κάτω από τα δοκάρια πήρε θέση ο Διούδης, ενώ την τριάδα των στόπερ συνθέτουν οι Κολοβέτσιος, Πούγγουρας και Μαυρομμάτης.

Ως φουλ μπακ αγωνίστηκαν οι Ινσούα και Γιόχανσον, αριστερά και δεξιά αντίστοιχα, ενώ ως αμυντικός μέσος έπαιξε ο Δώνης.

Λίγο πιο μπροστά του βρέθηκε ο Ζαχίντ σε θέση εσωτερικού μέσου, ενώ σε ρόλο «δεκαριών» τοποθετήθηκαν οι Μπουζούκης και Χατζηγιοβάνης. Τέλος, ο Μακέντα αγωνίστηκαν ως στράικερ.

Ο Δώνης αποφάσισε να παρατάξει τον Παναθηναϊκό με σύστημα 3-4-2-1 στο “Κλεάνθης Βικελίδης”, με την επιλογή του με τα τρία στόπερ να αποτυγχάνει παταγωδώς με το “καλημέρα” στην αναμέτρηση.

Οι “πράσινοι” ήταν παντελώς ανύπαρκτοι στον αγωνιστικό χώρο, με τον Άρη να ελέγχει πλήρως το ρυθμό του ματς και να ψάχνει διαρκώς το γκολ.

Μάλιστα, το πρώτο τέρμα δεν άργησε να έρθει για τους “κιτρινόμαυρους”, καθώς μόλις στο 20′ ο Φετφατζίδης έγραψε το 1-0. Τότε, ο Ζαχίντ χάρισε κυριολεκτικά τη μπάλα εντός μεγάλης περιοχής, με τον παίκτη του Άρη να μη δυσκολεύεται να τη στείλει στα δίχτυα όντας μπροστά από τον Διούδη.

Το γκολ των γηπεδούχων σόκαρε τους “πράσινους”, οι οποίοι έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν, με τους Θεσσαλονικείς να συνεχίζουν να διατηρούν με ευκολία τον έλεγχο του ματς.

Η κάκιστη εμφάνιση του Παναθηναϊκού επιβεβαιώθηκε και από το γεγονός πως χρειάστηκε να περάσουν περίπου… 40 λεπτά ώστε να απειληθεί για πρώτη φορά η εστία του Κουέστα, με τον Μακέντα να αστοχεί εξ επαφής από το ύψος της μικρής περιοχής έπειτα από γύρισμα του Χατζηγιοβάνη.

Λίγα λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι όντας προωθημένοι στα καρέ του Άρη πιάστηκαν… στον ύπνο, αφού μετά από εκδήλωση γρήγορης αντεπίθεσης ο Φετφατζίδης έδωσε στον Βέλεθ, ο οποίος από πλάγια θέση εντός περιοχής νίκησε τον Διούδη και έγραψε το 2-0.

Η τραγική εικόνα του Παναθηναϊκού δεν άλλαξε ούτε στο 2ο ημίχρονο, με τον Δώνη να αποτυγχάνει να επηρεάσει τους ποδοσφαιριστές του, που συνέχισαν να παρουσιάζονται… προκλητικά αρνητικοί στο χορτάρι.

Έτσι, μόλις 9 λεπτά μετά την επανέναρξη του ματς, ο Άρης κατάφερε να πετύχει ακόμη ένα γκολ, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη διαφαινόμενη νίκη του. Συγκεκριμένα, στο 54′ ο Ντιγκινί σκόραρε ανενόχλητος μετά από ασίστ και παράλληλο γύρισμα από αριστερά του Φετφατζίδη, τον οποίο ο Γιόχανσον δεν μπόρεσε να κόψει κι ενώ ακολούθως ο Γκάμα άφησε τη μπάλα να περάσει για τον συμπαίκτη του.

Το “Τριφύλλι” ήταν πλέον υπό κατάρρευση. Δέκα λεπτά αργότερα ήρθε και το 4-0 με τον Ντιγκινί να φεύγει στην κόντρα και να γεμίζει από τα δεξιά, τον Ιντέγε να υποδέχεται την μπάλα, να κάνει μια προσποίηση και με δυνατό σουτ να νικάει τον Διούδη.

Παρά τις αλλαγές στις οποίες προχώρησε ο Δώνης, δεν άλλαξε τίποτα. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού… σέρνονταν στον αγωνιστικό χώρο, με τον νεοεισελθόντα νεαρό Περέα να είναι ο μόνος που συνέχιζε να παλεύει. Μάλιστα, ο ίδιος κατάφερε στο 85′ να πετύχει και το πρώτο γκολ της επαγγελματικής καριέρας του, όμως μια απερισκεψία του Μακέντα που χτύπησε αντίπαλο εκτός φάσης στην αρχή της κούρσας του Κολοβιανού επιθετικού ανάγκασε τον διαιτητή Φωτιά να δει το VAR και να ακυρώσει το 4-1.

Στη συνέχεια ο τέταρτος έδειξε πως θα υπάρξουν 7 λεπτά καθυστερήσεων, τα οποία έδειχναν να κυλούν… βασανιστικά για τους παίκτες του Παναθηναϊκού, οι οποίοι οδήγησαν την ομάδα σε μια από τις πιο βαριές και ταπεινωτικές ήττες στην ιστορία της, με σκορ 4-0.