Η Μίλαν Ζιρού, ο Παναθηναϊκός… ζερό στα φιλικά!

-

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 2-1 από την Μίλαν και (απ)έδειξε για άλλη μια φορά πως χρειάζεται ακόμα πολλή δουλειά ενόψει των επίσημων αναμετρήσεων.

Είμαστε όλοι εδώ, είμαστε όλοι Stoiximan

Η ενδεκάδα

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς παρέταξε τον Παναθηναϊκό σε σχηματισμό 4-3-3, με τον Σωκράτη Διούδη να ξεκινάει κάτω από τα δοκάρια και τους Χουάνκαρ, Σιδερά, Βέλεθ και Κώτσιρα να αποτελούν την αμυντική τετράδα.

Η τριάδα της μεσαίας γραμμής αποτελούταν από τους Ρούμπεν Πέρεθ, Αλεξανδρόπουλο και Μαουρίσιο, ενώ δεξιά κι αριστερά από τον Μακέντα ξεκίνησαν οι Βιγιαφάνιες και Χατζηγιοβάνης.

Το παιχνίδι

Οι παίκτες του «Τριφυλλιού», όπως σε όλους τους φετινούς τους αγώνες, πήγαιναν πολύ δυνατά στις μονομαχίες, όμως όταν έπαιρναν την μπάλα δυσκολεύονταν να βγουν στην επίθεση.

Η πρώτη καλή ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό πήγε να γίνει γύρω στο 13′, όταν ο Βιγιαφάνιες βγήκε μόνος του στη περιοχή της Μίλαν, όμως ο διαιτητής σταμάτησε την φάση για επιθετικό φάουλ νωρίτερα. Δύο λεπτά αργότερα, ο Τομόρι έβγαλε μια καταπληκτική μπαλιά στον Ζιρού, ο οποίος βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Διούδη, και έκανε εύκολα το 1-0 για τους Ιταλούς.

Στο 20′, ο Μακέντα πήρε την μπάλα από την κόντρα που έγινε, έκανε δυο ντρίμπλες και μπήκε στην περιοχή, όμως ο Μενιάν βγήκε και μπλόκαρε την μπάλα. Πέντε λεπτά μετά, ο Παναθηναϊκός «έγραψε» την πρώτη του τελική, με ένα αδύναμο, μακρινό σουτ του Χατζηγιοβάνη.

Δέκα λεπτά πριν το ημίχρονο, η Μίλαν κατάφερε να απειλήσει, και κέρδισε ένα κόρνερ, το οποίο όμως δε μπόρεσε να εκμεταλλευτεί.

Στο 44′, η Μίλαν έκανε το 2-0, με τον Καλάμπρια να βγάζει μια μπαλιά στην περιοχή του Παναθηναϊκού, την «πράσινη» άμυνα να αδρανεί και τον Ζιρού να βάλει το δεύτερο του γκολ, με κεφάλια.

Ο Γιοβάνοβιτς έκανε δύο αλλαγές με την αρχή του ημιχρόνου, καθώς έβαλε τον Ενγκμπακοτό, τον Αγιούμπ και τον Ιωαννίδη αντί των Βιγιαφάνιες, Χατζηγιοβάνη και Μακέντα.

Στο 51′, η Μίλαν απείλησε με τον Ρέμπιτς, ο οποίος κατάφερε να σουτάρει, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Διούδη. Λίγα λεπτά μετά, ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού έκανε μια μεγάλη επέμβαση, στέλνοντας την μπάλα σε κόρνερ.

Στο 58′, ο Ζιρού έφτασε πάρα πολύ κοντά στο χατ-τρικ, με το σουτ του να σταματάει στο δεξί δοκάρι του Παναθηναϊκού.

Στο 65′, ο Αϊτόρ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο, με τον Αλεξανδρόπουλο να αποχωρεί από το γήπεδο. Δέκα λεπτά μετά, ο Σάντσες μπήκε στη θέση του Κώτσιρα, και ο Καρλίτος αντί του Μαουρίσιο.

Στο 77′, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να σκοράρει, καθώς από την πίεση της ομάδας, ο τερματοφύλακας των Ιταλών έχασε την μπάλα, και ο Ιωαννίδης έκανε εύκολα το 2-1 στην κενή εστία.

Πέντε λεπτά πριν το φινάλε, ο Σέρβος τεχνικός προχώρησε σε ακόμα μια τριπλή αλλαγή, με τους Χατζηθεοδωρίδη, Σάρλια και Ξενόπουλο να αντικαθιστούν τους Χουάνκαρ, Βέλεθ και Διούδη.

Μέχρι το τελικό σφύριγμα δεν άλλαξε τίποτα, με την Μίλαν να παίρνει τη νίκη με 2-1 και τον Παναθηναϊκό να δείχνει ξανά πως χρειάζεται αρκετή δουλειά, με τα χρονικά περιθώρια να… στενεύουν!

Το «Όλα Πράσινα» … σαρώνει στο YouTube! Πάτα ΕΔΩ, κάνε subscribe στο κανάλι μας και μάθε πρώτος τις μεταγραφές του «Τριφυλλιού» από το site όλων των Παναθηναϊκών.