Η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού με ΑΕΚ (Poll)

-

Ο Παναθηναϊκός νίκησε την ΑΕΚ και ο Άρης Αντωνόπουλος σχολιάζει την απόδοση των «πράσινων», ενώ εσείς μπορείτε να ψηφίζετε τον πολυτιμότερο παίκτη του «Τριφυλλιού».

brig

Εξαιρετικός ο Έλληνας τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού. Παρότι ενεπλάκη σε ορισμένες περίπλοκες φάσεις, δήλωσε παρών και εν τέλει αποτέλεσε πρωταγωνιστή ώστε οι «πράσινοι» να μην δεχθούν γκολ. Παρουσιάζεται αισθητά βελτιωμένος μετά την επιστροφή του στην ενδεκάδα εδώ και μερικά ματς.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7.5

Πολύ καλό παιχνίδι για τον Ισπανό αριστερό μπακ, που στη Λεωφόρο θύμιζε… μηχανάκι. Αμυντικά είχε ορισμένα ζητήματα, τα οποία όμως μπόρεσε να τα καλύψει επαρκώς, ενώ επιθετικά ήταν εξαιρετικός, όπως ήταν και στις μεταβιβάσεις του, είτε αυτές ήταν κοντινές, είτε μακρινές.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7

Η ΑΕΚ κυριάρχησε στον αέρα στα στημένα και σίγουρα ο Ολλανδός στόπερ φέρει μερίδιο ευθύνης. Κατά τα άλλα, στο έδαφος ήταν πολύ καλύτερος, περιόρισε σημαντικά τον Ανσαριφάρντ στο 1ο ημίχρονο. Ακόμη, στο 2ο ημίχρονο χάνει μια ανεπανάληπτη ευκαιρία για γκολ, που δεν μπορεί να περάσει απαρατήρητη.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6.5

Ανάλογο μερίδιο ευθύνης για την κυριαρχία της ΑΕΚ στον αέρα έπειτα από εκτελέσεις στημένων φάσεων φέρει και ο Ισπανός κεντρικός αμυντικός, ο οποίος, εκτός αυτού, ήταν θετικός. Δεν έχασε ποτέ αντίπαλο, ενώ στο 47′, όταν ο Αραούχο σουτάρει φαλτσαριστά, έχει τοποθετήσει σωστά το κορμί του για να τον παρεμποδίσει, δίχως να φέρει ευθύνη που η μπάλα περνά.

Ταχυδυναμικό παιχνίδι από τον Αργεντινό δεξιό μπακ, ο οποίος είδε την ΑΕΚ να επιτίθεται αρκετά από την πλευρά του ελέω… Τσούμπερ. Ο ίδιος κατάφερε να τον περιορίσει σημαντικά και να δείξει πολύ καλή ανασταλτική συμπεριφορά, όμως επιθετικά δεν μπόρεσε να φανεί ιδιαίτερα χρήσιμος.

Μετά την αρνητικότατη εμφάνισή του στο Αγρίνιο, ο Γκατσίνοβιτς επέστρεψε στη Λεωφόρο με εκπληκτική απόδοση. Ειδικά στο 1ο ημίχρονο ήταν… παντού, οι μεταβιβάσεις του ήταν εξαιρετικές, οι κούρσες του αδιάκοπες και εν πολλοίς βοήθησε τα μέγιστα στη δημιουργία και στην επίθεση τον Παναθηναϊκό.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8

Μαχητικός, με ποδοσφαιρικό θράσος, που δεν έχει σχεδόν κανείς στον Παναθηναϊκό. Έδωσε σκληρές μάχες από το ξεκίνημα, αμυντικά ήταν εκπληκτικός, ενώ πολλές φορές δημιούργησε προβλήματα στην άμυνα της ΑΕΚ, με αποκορύφωμα την επέλασή του στο 43′.

Πλέον έχει ξεκινήσει να δείχνει ηγετικά χαρακτηριστικά. Ο Ισπανός μέσος προσπαθούσε συνεχώς να εμψυχώνει τους συμπαίκτες του. Εκτός αυτού, κατάφερε να πάρει ορισμένες σημαντικές μάχες στον αέρα, ενώ παράλληλα με τη μπάλα στα πόδια ήταν σχεδόν αλάνθαστος. Ακόμη, ούτε ανασταλτικά φάνηκε να υστερεί.

Μα, τι παιχνίδι από τον «Τούκο»… Εκμεταλλεύτηκε με τον πλέον έξυπνο τρόπο την τρομερή ταχύτητα που τον διακρίνει, με τη φάση του γκολ στο 18′ να αποτελεί το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα του τι μπορεί να κάνει στον αντίπαλο έπειτα από αντεπίθεση. Κούρσα 50 μέτρων και κατάλληλο τελείωμα. Εκτός του γκολ η απόδοσή του κυμάνθηκε σε πολύ υψηλά επίπεδα σε όλους τους τομείς και με λίγη τύχη θα μπορουσε να είχε σκοράρει και δεύτερο γκολ.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8.5

Ο αδιαμφισβήτητος πρωταγωνιστής του Παναθηναϊκού στο 1ο ημίχρονο. Ο Ισπανός εξτρέμ πήρε… μπρος με το εύστοχο πέναλτι που εκτέλεσε και έπειτα ήταν δαιμόνιος με τη μπάλα στα πόδια. Σέρβιρε το τρίτο γκολ του «Τριφυλλιού» στον Ιωαννίδη, έτρεχε σε άμυνα κι επίθεση και έδειξε τι μπορεί να κάνει όταν παίζει με ψυχολογία.

Το τελείωμά του στη φάση του γκολ που σημειώνει είναι τόσο… ντελικάτο, που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί με το «άγγιγμα του Μήδα». Το αντίθετο, δηλαδή, με ό,τι συνέβη σε όλες τις υπόλοιπες περιπτώσεις που βρέθηκε κοντά στο γκολ. Έχασε το… άχαστο στο 40′ από απόσταση αναπνοής, σουτάροντας πάνω στον Τσιντώτα, ενώ στο 2ο ημίχρονο, αν και περνά τον τερματοφύλακα της Ένωσης, το πλασέ του είναι αδικαιολόγητα αδύναμο. Κατά τα άλλα, κατάφερε να δείξει την τεχνική κατάρτιση που τον διακρίνει με τη μπάλα στα πόδια, παρά το ύψος του.

Οι αλλαγές

Δεν αγωνίστηκε αρκετά και δεν μπορεί να κριθεί.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: –

Αγωνίστηκε για περίπου μισή ώρα και κατάφερε να φανεί χρήσιμος ανασταλτικά. Έπαιξε δυνατά και έκανε ένα ήσυχο, αλλά καλό ματς, όντας σταθερός.