Η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού με Απόλλωνα Σμύρνης (Poll)

-

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Απόλλωνα Σμύρνης και ο Άρης Αντωνόπουλος σχολιάζει την απόδοση των «πράσινων», ενώ εσείς μπορείτε να ψηφίζετε τον πολυτιμότερο παίκτη του «Τριφυλλιού».

brig

Διακοσμητικός ο ρόλος του στο 1ο ημίχρονο, με τον Απόλλωνα Σμύρνης να μην απειλεί καθόλου την εστία του. Στο 2ο ημίχρονο χρειάστηκε να επέμβει στο 80′, σε μια δύσκολη φάση, δείχνοντας σε ετοιμότητα.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6.5

Θετικός για μια ακόμη φορά ο Ισπανός μπακ, έδειξε διάθεση τόσο αμυντικά, όσο κι επιθετικά. Είχε τα γνωστά του ανεβάσματα, ενώ ανασταλτικά δεν απειλήθηκε και δεν προβληματίστηκε. Εξαιρετικές οι σέντρες του στην περιοχή.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7

Συνέχεια στις καλές εμφανίσεις του από τότε που επέστρεψε στη δράση έπειτα από τον πολύμηνο τραυματισμό του έδωσε ο Ολλανδός στόπερ. Νίκησε κατά κράτος τον Σίγκνιεβιτς, ενώ στο 1ο ημίχρονο αποσόβησε όλους τους κινδύνους, με τον Απόλλωνα να μην απειληθεί καθόλου.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7.5

Μαχητικός και δυναμικός στις διεκδικήσεις του ο Ισπανός κεντρικός αμυντικός, συνέθεσε το τέλειο δίδυμο με τον Σένκεφελντ ανασταλτικά, περιορίζοντας σχεδόν στο… μηδέν τις απειλές των γηπεδούχων προς την «πράσινη» εστία.

Κινητικότατος και με μεγάλη διάθεση ο Αργεντινός δεξιός μπακ, βοήθησε αρκετά στα πλάγια από την πλευρά του τον Παλάσιος. Αμυντικά βγήκε νικητής στην πλειοψηφία των μαχών που έδωσε, με εξαίρεση της φάση του 45′, όπου έχασε τη μπάλα εντός περιοχής με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να κινδυνεύσει. Έκανε τη σέντρα που βρήκε τον Αϊτόρ στο δεύτερο δοκάρι, με τον τελευταίο να κερδίζει πέναλτι.

Εξαιρετική ικανότητα κλειστής ντρίμπλας, ταχύτατος, ήταν εμφανώς ένα επίπεδο πάνω από τους αντιπάλους του στη Ριζούπολη. Τα… χάλασε λίγο στο τελείωμα, όμως μέχρι εκεί, σε όλους τους άλλους τομείς, ήταν εκπληκτικός.

Πολλά τα τρεξίματα του Αργεντινού μεσοεπιθετικού του Παναθηναϊκού. Βοήθησε πολύ στην κυκλοφορία της μπάλας, όμως στο 1ο ημίχρονο δεν είχε την κάθετη πάσα που τον χαρακτηρίζει. Δεν παρέλειψε να συνεισφέρει και αμυντικά, όπου ήταν αποτελεσματικός.

Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε το 1ο ημίχρονο μετρώντας 63% κατοχή της μπάλας και ο Ισπανός μέσος είχε μεγάλη συνεισφορά ώστε να επιτευχθεί κάτι τέτοιο. Δίχως να προβληματιστεί ιδιαίτερα, κυριάρχησε στον άξονα και βοήθησε τους «πράσινους» να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό.

Διαρκώς μέσα στις φάσεις ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός του Παναθηναϊκού. Πήρε πολλές προσπάθειες από τα δεξιά επιχειρώντας σέντρες, που, όμως, δεν έβρισκαν στόχο. Σκόραρε από την άσπρη βούλα, αν και η εκτέλεσή του ήταν κακή.

Κέρδισε το πέναλτι στο 13′, μέσω του οποίου ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ και έδιωξε το άγχος. Εκτέλεσε το δεύτερο πέναλτι της ομάδας του με εξαιρετικό τρόπο. Από δικό του γύρισμα γίνεται το 3-0. Ακόμη, με την ταχύτητά του δημιούργησε πολλά προβλήματα στην άμυνα του Απόλλωνα. Αξίζει να σημειωθεί ότι είχε συνεισφορά και αμυντικά!
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8

Κέρδισε το δεύτερο πέναλτι του Παναθηναϊκού στο 17′, ενώ είχε μια εξαιρετική ευκαιρία εντός περιοχής για να σκοράρει, όμως το πλασέ του δεν ήταν το καλύτερο δυνατό. Κατά τα άλλα, δεν φάνηκε ιδιαίτερα.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

Οι αλλαγές

Έβγαλε ενέργεια ανασταλτικά ο αμυντικός μέσος του Παναθηναϊκού, δείχνοντας αρκετή διάθεση. Λίγο έλειψε να σκοράρει προς το φινάλε, με πολύ δυνατό σουτ.

Δεν αγωνίστηκε αρκετά και δεν μπορεί να κριθεί.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: –

Παραλίγο να βγάλει ασίστ στον Ιωαννίδη, με τον Έλληνα επιθετικό να μην προλαβαίνει να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Λίγο έλειψε να σκοράρει στο 79′, αλλά καθυστέρησε να σουτάρει και το τελείωμά του δεν ήταν το καλύτερο. Έχασε ακόμη δύο σημαντικές ευκαιρίες, δείχνοντας μεγάλη αδυναμία στο να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.