Η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού με Βόλο (Poll)

-

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τον Βόλο και ο Άρης Αντωνόπουλος σχολιάζει την απόδοση των «πράσινων», ενώ εσείς μπορείτε να ψηφίζετε τον πολυτιμότερο παίκτη του «Τριφυλλιού».

Μακράν η χειρότερη εμφάνισή του με την πράσινη φανέλα. Αν και στο πρώτο γκολ δεν φέρει ευθύνη, καθώς η μεταβίβαση του Κώτσιρα ήταν κάκιστη, πιάνεται στον… ύπνο στο 2-0, ενώ στο 3-1 του Βόλου βρίσκεται εντελώς εκτός εστίας στο κέντρο του γηπέδου. Ακόμη, υπέπεσε και σε ένα ακόμη λάθος, χάνοντας την κατοχή της μπάλας κοντά στην περιοχή του. Είχε ορισμένες καλές επεμβάσεις, αλλά τα σφάλματα στα οποία υπέπεσε ήταν απαράδεκτα. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 2

Καλή εμφάνιση από τον Αργεντινό μπακ του Παναθηναϊκού, ο οποίος αποβλήθηκε αιφνίδια στο 44′ χωρίς να το… καταλάβει, αφού δέχθηκε τάκλιν με δύο πόδια από τον Μπαριέντος και έφυγε για τα αποδυτήρια.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

Καλός στο 1ο ημίχρονο, αρνητικός στην επανάληψη. Φέρει ξεκάθαρη ευθύνη μαζί με τον Βέλεθ στο 2-0, ενώ δεν ήταν ψύχραιμός όταν ο Παναθηναϊκός βρισκόταν πίσω στο σκορ. Εμφάνιση… πισωγύρισμα.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 3

Ανάλογη και η εικόνα του Ισπανού στόπερ, ο οποίος ήταν σταθερότατος στο 1ο ημίχρονο, αλλά στο 2ο τα… θαλάσσωσε. Έχασε μαζί με τον παρτενέρ του τον Φαν Φέερτ στο 2-0 και δεν ενέπνευσε ποτέ εμπιστοσύνη στο δεύτερο 45λεπτο.

Με μια μόνο λέξη: Τραγέλαφος. Ακατανόητη η ενέργειά του στο 1-0, όπου δίνει… πραγματική ασίστ στον Φαν Φέερτ και εκθέτει ανεπανόρθωτα τον Μπρινιόλι, ρίχνοντάς του την ψυχολογία. Στο 2-0 δεν βάζει σωστά τα πόδια του, με αποτέλεσμα η μπάλα να πάρει περίεργη τροχιά προς την εστία του Παναθηναϊκού. Έκανε συνεχή σφάλματα, λανθασμένες επιλογές και βρισκόταν μονάχα σωματικά στο ματς, αφού πνευματικά ήταν αλλού. Απαράδεκτος. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 1

Πέρασε εκτός ματς στο ημίχρονο μετά την αποβολή του Σάντσες και ουσιαστικά… θυσιάστηκε για να μπει κι άλλο μπακ στο παιχνίδι. Ως τότε ήταν θετικός, είχε συμμετοχή σε φάσεις, αλλά μέχρι εκεί.

Πολλά χιλιόμετρα από τον Αργεντινό μεσοεπιθετικό του Παναθηναϊκού, αλλά και πολλή ενέργεια ανασταλτικά. Έβγαλε πάθος, διεκδίκησε όλες τις μπάλες. Παρόλα αυτά, επιθετικά και δημιουργικά δεν μπόρεσε να βοηθήσει καθόλου την ομάδα του.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

Είχε ένα… ήσυχο 1ο ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη μπήκε με το «μαχαίρι στα δόντια». Όντας παθιασμένος, έβαλε τα πόδια του στη «φωτιά» και πραγματοποίησε ορισμένες φοβερές επεμβάσεις με τάκλιν. Κουβάλησε τη μπάλα αποτελεσματικά σε αρκετές περιπτώσεις, όμως δεν είχε διάρκεια στο παιχνίδι του.

Έκανε ό,τι μπορούσε για να βάλει τον Παναθηναϊκό σε θέση οδηγού, όμως στάθηκε πολύ άτυχος στο ξεκίνημα, στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι. Γενικά, πρωταγωνίστησε επιθετικά για το «Τριφύλλι», αλλά προς το τέλος έμεινε από δυνάμεις, ελέω και του αριθμητικού μειονεκτήματος της ομάδας του. Εκτέλεσε πολύ καλά και εύστοχα το πέναλτι στο 94′.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6.5

Πολλές τελικές προσπάθειες από τον Ισπανό εξτρέμ, όμως καμιά από αυτές δεν κατέληξε στα δίχτυα του Κότνικ. Βέβαια, δεν αστόχησε σε κάποια κλασσική ευκαιρία, δημιουργώντας μόνος τους τις προϋποθέσεις για γκολ. Όπως και να έχει, αποτέλεσε μόνιμο πονοκέφαλο για τον Βόλο, αλλά του έλειψε το σκοράρισμα.

Ένα ακόμη παιχνίδι στο οποίο δεν σκοράρει, ενώ αυτή τη φορά είχε τις ευκαιρίες να το κάνει. Όφειλε να είναι πιο αποτελεσματικός, ειδικά λίγα λεπτά μετά το γκολ του Βόλου, όπου μπορούσε κάλλιστα να είχε ισοφαρίσει, με τον Κότνικ εξουδετερωμένο.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4

Δεν αγωνίστηκε αρκετά και δεν μπορεί να κριθεί.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: –

Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης

Μπήκε στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου ως αλλαγή και τα πήγε αρκετά καλά. Μάλιστα, κέρδισε και το πέναλτι στο φινάλε, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 2-1. Φάνηκε σταθερός και δεν υπέπεσε σε λάθη.