-

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την ΑΕΚ και ο Στέφανος Αλαφάκης σχολιάζει την απόδοση των παικτών του Φατίχ Τερίμ.

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

ΜΠΑΡΤΟΛΟΜΙΕΪ ΝΤΡΑΓΚΟΦΣΚΙ

Δεν φέρει ευθύνη σε κάποιο από τα τρία γκολ της ΑΕΚ, ενώ στο δεύτερο είχε μάλιστα και καλή έξοδο για να δυσκολέψει τον αντίπαλό του. Έκανε μια μεγάλη απόκρουση στο πρώτο ημίχρονο, άλλη μια στο δεύτερο και γενικά το πάλεψε όσο μπορούσε!

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

Μέτρια εμφάνιση για τον Ισπανό μπακ, που δεν κατάφερε να διακριθεί. Αμυντικά είχε κάποιες καλές παρεμβάσεις αλλά έχασε και κάποιες μονομαχίες, ενώ επιθετικά οι προωθήσεις του δεν έδωσαν απολύτως τίποτα στην ομάδα.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4

Προσπάθησε ο Κροάτης στόπερ, που είχε δύσκολο έργο και χρειάστηκε να δώσει πολλές μάχες. Στο πρώτο γκολ ίσως μπορούσε κι αυτός να αντιδράσει καλύτερα, στο δεύτερο δεν φέρει ευθύνη. Του έγινε και ένα πέναλτι που δεν δόθηκε, το οποίο θα μπορούσε να αλλάξει την εικόνα του ματς.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

ΣΑΜΕΤ ΑΚΑΪΝΤΙΝ

Κακή εμφάνιση για τον Τούρκο, που έκανε… δώρο το 2-0 με ερασιτεχνικό λάθος έξω από την περιοχή. Η φάση αυτή μάλιστα τον επηρέασε αρκετά, με το καλό πρόσωπο που έδειξε το τελευταίο διάστημα να μην εμφανίζεται στο κρισιμότερο ματς της σεζόν.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 2

Αρκετά κινητικός και από τους παίκτες που προσπάθησαν να δώσουν πράγματα και επιθετικά. Είχε πολλά τρεξίματα, έκλεψε μπάλες στην άμυνα, είχε καλές προωθήσεις και μάλιστα του έγινε και πεντακάθαρο πέναλτι, το οποίο δεν δόθηκε ποτέ.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7

Δεν κατάφερε να ξεχωρίσει ο Βραζιλιάνος, που κινήθηκε σε πιο… ρηχά νερά απ’ όσο μας έχει συνηθίσει. Μέτρια η εικόνα του, αφού επιθετικά δεν έδωσε κάτι και αμυντικά ταλαιπωρήθηκε αρκετά από τους αντιπάλους του.

Κακός και ο Σλοβένος, που από δικό του λάθος ήρθε το 1-0 της ΑΕΚ στο ντέρμπι. Λίγα πράγματα επιθετικά, αρκετά λάθη, χαμένες μονομαχίες και γενικά μετριότατη εικόνα από έναν παίκτη στον οποίον οι «πράσινοι»… ποντάρουν πολλά.

ΤΑΣΟΣ ΜΠΑΚΑΣΕΤΑΣ

Εκτός κλίματος αγώνα ο Έλληνας μεσοεπιθετικός, που δεν κατάφερε να δημιουργήσει τίποτα για τους συμπαίκτες του. Έχασε σχεδόν κάθε μονομαχία, είχε κακές εκτελέσεις στα στημένα, δεν απείλησε ποτέ την αντίπαλη εστία και συνολικά έπαιξε πολύ κάτω από τις προσδοκίες.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 3

Αγωνίστηκε για ένα ημίχρονο, χωρίς να φανεί ιδιαίτερα και να δώσει κάτι στην ομάδα. Πιο πολύ βοήθησε στα μαρκαρίσματα παρά στην επίθεση, εκεί όπου ήταν… άφαντος.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΗΜΝΙΟΣ

Μια από τα ίδια και για τον έτερο «πράσινο» εξτρέμ, που έπαιξε στο πρώτο ημίχρονο και δεν έδωσε τίποτα. Νωθρός στις κινήσεις του και παντελώς ακίνδυνος για την αντίπαλη εστία, δεν έγινε καν αντιληπτός από τους παίκτες της ΑΕΚ.

Δέχτηκε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΞΥΛΟ ο «πράσινος» αρχηγός, που δεν έπαιρνε φάουλ ούτε με αίτηση. Ήταν ό,τι καλύτερο είχε να δείξει ο Παναθηναϊκός επιθετικά, δίχως πάντως κι αυτός να πιάσει τα υψηλά στάνταρ που μας έχει συνηθίσει. Ήταν πάντως πολύ δύσκολο να κάνει κάτι περισσότερο, μιας και είχε πάνω του διαρκώς 2 και 3 παίκτες, οι οποίοι μάλιστα έπαιζαν… πολύ πάνω από τα όρια του φάουλ!

Οι αλλαγές

Μπήκε στο ματς στο δεύτερο ημίχρονο αλλά δεν κατάφερε να φανεί και να δημιουργήσει κάποια καλή φάση. Βέβαια δεν τροφοδοτήθηκε ποτέ καλά από τους συμπαίκτες του, με αποτέλεσμα να μείνει παντελώς ακίνδυνος για τους γηπεδούχους.

Ήρθε από τον πάγκο για το δεύτερο μέρος, αλλά δεν προσέφερε τίποτα. Ο Παναθηναϊκός είχε μεγάλα προβλήματα στον άξονα, ήταν επιρρεπής σε κάθε αντεπίθεση, ενώ ο έμπειρος χαφ δεν μπόρεσε να συνεισφέρει ούτε στο κομμάτι της δημιουργίας.

Ο Σέρβος μπακ δεν μπόρεσε να φανεί ιδιαίτερα από την ώρα που μπήκε στο ματς, με το ματς βέβαια να έχει ουσιαστικά κριθεί. Μέτριος αμυντικά, δεν έδωσε κάτι επιθετικά με τις σέντρες ή τα στημένα του.

Ένας ακόμα παίκτης που μπήκε ως αλλαγή και δεν κατάφερε να ξεχωρίσει. «Άφαντος» στο διάστημα που αγωνίστηκε, με τον Παναθηναϊκό βέβαια να είναι κάκιστος αγωνιστικά και να μην μπορεί να δημιουργήσει καμία φάση.

Έπαιξε για ένα τέταρτο, όταν όλα είχαν κριθεί και ουσιαστικά δεν μπορεί να κριθεί.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: –

ΦΑΤΙΧ ΤΕΡΙΜ

Σε ένα ακόμα ντέρμπι ο Παναθηναϊκός μπήκε… νωχελικά και δέχτηκε γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο. Αυτή την φορά μάλιστα η ομάδα δεν κατάφερε ποτέ να βγάλει αντίδραση, έχοντας πάντως και παράπονα από την διαιτησία. Οι αλλαγές του δεν βοήθησαν, το «Τριφύλλι» αντιμετώπισε πάρα πολλά προβλήματα σε κάθε αντεπίθεση των γηπεδούχων και ο Τούρκος σίγουρα φέρει ευθύνη για την κακή εμφάνιση.

Το «Όλα Πράσινα» απέκτησε Viber Channel! Πάτα ΕΔΩ, μπες στην κοινότητα και λάβε πρώτος στο κινητό σου τα νέα του «Τριφυλλιού» από το site όλων των Παναθηναϊκών.