-

Ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε ισόπαλος με τον ΟΦΗ και ο Στέφανος Αλαφάκης σχολιάζει την απόδοση των παικτών του Φατίχ Τερίμ.

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

ΜΠΑΡΤΟΛΟΜΙΕΪ ΝΤΡΑΓΚΟΦΣΚΙ

Στο πρώτο γκολ που δέχτηκε δεν θα μπορούσε να κάνει και πολλά πράγματα, ενώ από εκεί και πέρα η παρουσία του δεν ήταν κακή. Στις υπόλοιπες προσπάθειες του ΟΦΗ ήταν «παρών», ενώ γενικά είχε καλές τοποθετήσεις και εξόδους. Στο πέναλτι έπεσε σωστά και βρήκε την μπάλα, όμως δεν κατάφερε να την απομακρύνει.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

Επιθετικά δεν του βγήκαν πολλά πράγματα, με τις περισσότερες σέντρες του να μην δίνουν κάτι στην ομάδα. Αμυντικά ήταν καλύτερος απ’ ό,τι συνήθως, είχε μάλιστα μια εξαιρετική διαγώνια κάλυψη στο πρώτο μέρος και γενικά η παρουσία του παίρνει θετικό πρόσημο.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

ΣΑΜΕΤ ΑΚΑΪΝΤΙΝ

Πολύ κακό ημίχρονο από τον Τούρκο, που έφερε τεράστια ευθύνη στο γκολ του ΟΦΗ με την ντρίμπλα που δέχτηκε. Γενικά δεν έβγαζε καμία ασφάλεια στα μετόπισθεν, αντιμετώπισε πάρα πολλά προβλήματα και έχασε πολλές μονομαχίες. Στην επανάληψη πάντως ανέβασε αρκετά την απόδοσή του, έχασε μια ευκαιρία με κεφαλιά και νίκησε σαφώς περισσότερες μάχες.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4

ΒΙΤΟΡ ΟΥΓΚΟ

Χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης, ο Βραζιλιάνος ήταν τουλάχιστον σαφώς καλύτερος του Τούρκου και είχε κάποιες σημαντικές επεμβάσεις. Δεν έλειψαν κι από αυτόν κάποια λάθη, όμως τα… ρέφαρε με τις σωστές του αντιδράσεις.

Αρκετά αρνητικός ο Έλληνας μπακ, που ήταν μεν δραστήριος και ανέβαινε αρκετά, όμως έκανε διαρκώς την λάθος επιλογή! Σπατάλησε κάποιες καλές προϋποθέσεις επιθετικά, αμυντικά αντιμετώπισε θέματα και συνολικά δεν βρέθηκε σε καμία περίπτωση σε καλή βραδιά.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 3

Κλασικό ματς Ζέκα, με τον Ελληνοπορτογάλο χαφ να μην προσφέρει πράγματα επιθετικά, αλλά να τρέχει πολύ και να παράγει αρκετό έργο στα μετόπισθεν. Πήρε μονομαχίες, ανέκτησε κατοχές και συνολικά έδωσε αυτά που περιμένει από τον ίδιο ο Φατίχ Τερίμ.

Αρκετό τρέξιμο και για τον Σλοβένο χαφ, που ήταν κακός στο ξεκίνημα του αγώνα, αλλά σταδιακά ανέβασε την απόδοσή του. Δεν έκανε κάτι… φοβερό, όμως η παρουσία του δεν ήταν σε καμία περίπτωση αρνητική, με τον ρόλο του να είναι και ανασταλτικός, αλλά και δημιουργικός.

ΤΑΣΟΣ ΜΠΑΚΑΣΕΤΑΣ

Μακριά από τον καλό του εαυτό ο «πράσινος» μεσοεπιθετικός, που δεν μπόρεσε να προσφέρει αυτά που θα ήθελε επιθετικά. Σπατάλησε καλές φάσεις με βεβιασμένες επιλογές, έκανε λάθη που δεν περίμενε ο Τερίμ και οι συμπαίκτες του και γενικά έμοιαζε να είναι εκτός κλίματος αγώνα.

Ένα ακόμα ματς στο οποίο ήταν εξαιρετικός τακτικά και έτρεξε αρκετά ο Αργεντινός. Έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει και γενικά η παρουσία του ήταν θετική, δίχως πάντως να κάνει το κάτι παραπάνω.

Πολύ καλό ματς από τον Βραζιλιάνο, που είχε μεγάλη όρεξη δημιουργικά και «έφτιαξε» αρκετές φάσεις για τους συμπαίκτες του. Από δικές του κάθετες ήρθε το γκολ και το δοκάρι του Ιωαννίδη και γενικά ήταν η Νο.1 πηγή δημιουργίας για το «Τριφύλλι».

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8

Θετική εικόνα και για τον Έλληνα φορ, που βρίσκει ξανά τον καλό του εαυτό μετά την απουσία του. Πέτυχε γκολ, είχε δοκάρι, έδωσε πάρα πολλές μάχες, κράτησε μπάλα όποτε χρειάστηκε και γενικά ήταν ένας από τους κορυφαίους παίκτες της ομάδας του.

Οι αλλαγές

Μπήκε στο τελευταίο 20λεπτο του αγώνα και έβγαλε ασίστ για τον Σπόραρ, έχοντας σαφώς σημαντική συνεισφορά!

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7

Η απόδοσή του ήταν θετική, δίχως πάντως να φανεί διαίτερα στα λεπτά που αγωνίστηκε, στην τελική ευθεία του ματς.

Κομβικός ο ρόλος του Σλοβένου, που ένα λεπτό μετά το 2-1 του ΟΦΗ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα με άψογο τελείωμα από κοντά. Στο 88′ πάντως αστόχησε με το κεφάλι από πλεονεκτική θέση και δεν κατάφερε να κάνει το 2-3.

ΦΑΤΙΧ ΤΕΡΙΜ

Η ενδεκάδα που παρέταξε ήταν η… αναμενόμενη, με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει αρκετά νωθρά στο ματς, αλλά σταδιακά να ανεβαίνει και να ισοφαρίζει με τον Ιωαννίδη. Στην επανάληψη το «Τριφύλλι» ήταν καθολικά ανώτερο, έχασε τεράστιες ευκαιρίες και «πληγώθηκε» από ένα ανύπαρκτο πέναλτι. Οι αλλαγές του τον δικαίωσαν, αφού λίγα λεπτά μετά την είσοδό τους στο ματς, ο Μαντσίνι έβγαλε ασίστ και ο Σπόραρ σκόραρε.