Η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού με Παναιτωλικό

-

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Παναιτωλικό και ο Στέφανος Αλαφάκης σχολιάζει την απόδοση των παικτών του Φατίχ Τερίμ.

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

Απόλυτα σταθερός ο Ρώσος γκολκίπερ, που όποτε χρειάστηκε φώναξε «παρών». Πραγματοποίησε μια σπουδαία επέμβαση στο δεύτερο μέρος, ενώ κάθε τελική του Παναιτωλικού εντός εστίας σταμάτησε πάνω του, ενώ και οι έξοδοι του ήταν καλές. Παράλληλα, με την μπάλα στα πόδια ήταν σταθερός και δεν έκανε λάθη.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8

Ο Ισπανός μπακ έδειξε θετικό πρόσωπο, έχοντας μοιρασμένα καθήκοντα και στις δύο μεριές του γηπέδου. Στα μετόπισθεν ήταν γενικά σταθερός, ενώ επιθετικά δημιούργησε προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα. Αυτός έβγαλε την ασίστ στον Σπόραρ, λίγο μετά «έψαξε» το γκολ και γενικά οι προωθήσεις του δημιουργούσαν μπελάδες στους Αγρινιώτες.

Δεν ξεκίνησε καθόλου καλά το ματς, αντιμετωπίζοντας προβλήματα στο πρώτο κομμάτι του αγώνα, στο οποίο έφτιαξε και κάποιες φάσεις ο Παναιτωλικός. Σταδιακά έβγαλε κι αυτός μεγαλύτερη σιγουριά στο παιχνίδι του, δίχως πάντως να ξεχωρίσει και να διακριθεί. Στα τελευταία λεπτά ήταν και πάλι επισφαλής, αφού δεν είχε καλή αντίδραση στο γκολ των φιλοξενούμενων και παραχώρησε μετά ένα επικίνδυνο φάουλ.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 3

Καλύτερος από τον παρτενέρ του στην άμυνα, με τον Βραζιλιάνο να αποδεικνύει ξανά πως μπορεί να αγωνιστεί άνετα ως στόπερ. Είχε κερδισμένες μονομαχίες και γενικά η απόδοσή του ήταν καλή, δίχως το έργο του να είναι ιδιαίτερα απαιτητικό.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

Από τους πλέον κινητικούς και δραστήριους παίκτες στον αγώνα ο Έλληνας μπακ! Έτρεξε πάρα πολύ, έκανε διαρκώς προωθήσεις και έφτιαξε αρκετές ευκαιρίες. Είχε παράλληλα γυρίσματα προς την περιοχή, καλές σέντρες αλλά και δικές του φάσεις, που θα μπορούσαν να έχουν καλύτερη κατάληξη. Εάν ήταν πιο προσεκτικός στην τελική του επιλογή θα άγγιζε το… άριστα στην σημερινή αναμέτρηση.

Ο Ζέκα πήρε για πρώτη φορά φέτος φανέλα βασικού και δικαίωσε τον Τερίμ για την επιλογή του. Μπορεί δημιουργικά να μην προσέφερε πολλά, όμως ανασταλτικά ήταν εξαιρετικός. Έτρεξε, κέρδισε μονομαχίες και μπάλες και δεν ήταν λίγες οι φορές που ο Τούρκος προπονητής τον χειροκρότησε. Αυτόν μάλιστα φώναζε στον πάγκο όταν ήθελε να δώσει οδηγίες, με τον σημερινό αρχηγό να αποδεικνύει πως έχει πράγματα να προσφέρει και φέτος!

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7

Έτρεξε αρκετά ο Σλοβένος, που είχε κερδισμένες μονομαχίες και η παρουσία του δεν ήταν αρνητική, όμως δεν έκανε και την διαφορά. Επιθετικά ήταν ακίνδυνος για τον Παναιτωλικό, ενώ ανασταλτικά παρήγαγε μεγαλύτερο έργο.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

Ο Ολλανδός χαφ ήρθε με… φόρα από το ματς με τον ΠΑΣ Γιάννινα που σκόραρε, έχοντας και σήμερα ένα θετικό πρόσωπο. Μπορεί να μην κατάφερε να βρει γκολ ή ασίστ, όμως είχε μπαλιές που δημιούργησαν προβλήματα στους φιλοξενούμενους, «έφτιαξε» μια μεγάλη φάση του Βαγιαννίδη και γενικά, χωρίς να εντυπωσιάσει, σίγουρα δεν ήταν αρνητικός για την ομάδα του.

Είχε πολύ μεγάλη όρεξη ο Σέρβος μεσοεπιθετικός, που έβγαλε μπαλιές, δοκίμασε σουτ και γενικά ήταν μέσα σε πολλές φάσεις. Είχε δοκάρι, έβγαλε την ασίστ στο 2-0 του Σπόραρ, συμμετείχε στο 1-0 και είχε καλές συνεργασίες και στο πρώτο ημίχρονο. Ξεκάθαρα ανεβασμένος, κάτι που χρειάζεται το «Τριφύλλι».

Δεν του βγήκε ιδιαίτερα το ματς του Αργεντινού εξτρέμ, που σωστά αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο. Στο πρώτο μέρος έχασε μια καλή ευκαιρία, όμως γενικά οι περισσότερες ενέργειές του δεν είχαν το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Μετά από καιρό ο «Φωτάρας» δεν κατάφερε να κάνει την διαφορά για τον Παναθηναϊκό. Έχασε μια καλή ευκαιρία με κεφαλιά στο ξεκίνημα του αγώνα και από εκεί και πέρα ήταν ακίνδυνος για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι τον έκλεισαν καλά και δεν του επέτρεψαν να ξεδιπλώσει τις αρετές του.

Οι αλλαγές

Επιστροφή στην δράση μετά από δύο ματς που έμεινε στον πάγκο, με τον Σλοβένο να δίνει απαντήσεις! Μπήκε στο ημίχρονο και πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του, «υπογράφοντας» μια πολύ σημαντική νίκη και ανεβάζοντας την ψυχολογία του σε μια πολύ κρίσιμη καμπή της σεζόν.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 10

Θετικό ματς και από τον Ισπανό εξτρέμ, που ήρθε στο ματς ταυτόχρονα με τον Σπόραρ και δημιούργησε προβλήματα στους Αγρινιώτες. Συμμετείχε στο πρώτο γκολ, είχε καλές ενέργειες και γενικά έδειξε καλό πρόσωπο.

Δεν μπόρεσε να ξεχωρίσει στο διάστημα που αγωνίστηκε, αν και ήταν δύσκολο να βρει ρυθμό σε λίγα λεπτά και μάλιστα σε τέτοιο ματς.

Αγωνίστηκε ελάχιστα και δεν μπορεί να κριθεί.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: –

ΕΛΤΟΝ ΦΙΚΑΪ

ΦΑΤΙΧ ΤΕΡΙΜ

Ο Τούρκος τεχνικός δείχνει πως δεν φοβάται να κάνει αλλαγές και δοκιμές. Παρέταξε μια εναλλακτική ενδεκάδα, δεδομένων και των απουσιών, δικαιώθηκε για την είσοδο των Σπόραρ και Αϊτόρ στο ημίχρονο και χρησιμοποίησε συνολικά και τους τρεις επιθετικούς! Παράλληλα έδωσε χρόνο και στον Φικάι, έχοντας γενικά καλό κοουτσάρισμα από τον πάγκο.