Η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού με Άρη

-

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τον Άρη και ο Κώστας Γιαταγάνας σχολιάζει την απόδοση των παικτών του Ιβάν Γιοβάνοβιτς.

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

Κακή βραδιά όπως με τη Ρεν για τον Ιταλό τερματοφύλακα, ο οποίος έκανε λάθος ακόμα πιο αβίαστο και αδιανόητο σε σχέση με εκείνο στη Γαλλία, χαρίζοντας στους γηπεδούχους το προβάδισμα χάνοντας την μπάλα από τον Μορόν και το σημαντικότατο ψυχολογικό πλεονέκτημα.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 1

Καλός επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο ο Σέρβος, που όμως ήταν επιρρεπής σε λάθη και στο δεύτερο μέρος η απόδοσή του έπεσε.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4

Καλός στο πρώτο ημίχρονο καθαρίζοντας όσες φορές χρειάστηκε, αλλά στο δεύτερο μέρος ήταν εξ αυτών που είχαν ευθύνη στο δεύτερο γκολ του Άρη, καθώς κανείς δεν βρέθηκε στη θέση του για να κόψει τον επερχόμενο Μενέντες.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

Αντίστοιχα με τον αρχηγό και ο Κροάτης κεντρικός αμυντικός που είχε κάποιες σωστές επεμβάσεις όσο το σκορ ήταν 0-0, αλλά στη συνέχεια επηρεάστηκε κάνοντας επίσης λάθη.

Πριν κάνει το αδιανόητο λάθος ο Μπρινιόλι οι γηπεδούχοι είχαν άλλη μία σημαντική ευκαιρία από δικό του αδικαιολόγητο λάθος σε μια εύκολη φάση.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 3

Ο Βραζιλιάνος άρχισε καλά το παιχνίδι κρατώντας τη θέση του και βοηθώντας στην ανάπτυξη, με την εμφάνισή του να μην έχει αντίκρισμα λόγω της γενικότερης εικόνας στο δεύτερο μέρος.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7

Παραγωγικός στο πρώτο καλό ημίχρονο της ομάδας ο Σλοβένος που βοήθησε πολύ και ήταν πρωταγωνιστής. Είχε μία τελική στο δεύτερο ημίχρονο, σε μία από τις ελάχιστες «πράσινες» φάσεις στο δεύτερο 45λεπτο.

Ο Βραζιλιάνος πήγε… ασορτί με την ομάδα του, καθώς στο πρώτο ημίχρονο ήταν πρωταγωνιστής ενώ στη συνέχεια… χάθηκε όπως και οι «πράσινοι» στο σύνολό τους.

Δε φάνηκε πολύ ο Αργεντινός αυτή τη φορά, καθώς δεν απέδωσε όσα περίμενε ο προπονητής του.

Ο Σλοβένος πήρε φανέλα βασικού σε ένα δύσκολο παιχνίδι και ήταν κινητικός στο πρώτο ημίχρονο, όντας «πονοκέφαλος» για την αντίπαλη άμυνα και ως δεύτερος επιθετικός, ενώ από δική του δημιουργία προήλθε η καλύτερη «πράσινη» φάση με το πλασέ του Ιωαννίδη που απέκρουσε ο Κουέστα όσο το σκορ ήταν 0-0. Στο δεύτερο μέρος η απόδοσή του έπεσε και αντικαταστάθηκε.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

Ο Έλληνας επιθετικός ήταν ο σημαντικότερος κίνδυνος για την αντίπαλη εστία έχοντας δύο ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο να ανοίξει το σκορ χωρίς επιτυχία, ενώ στη συνέχεια δεν τροφοδοτήθηκε όσο θα έπρεπε.

Οι αλλαγές

Αποτέλεσε την πρώτη αλλαγή του Γιοβάνοβιτς όμως όχι μόνο δε βοήθησε, αλλά έκανε και το λάθος από το οποίο άρχισε η φάση για το 2-0 που τελείωσε τα πάντα στο ματς.

Μπήκε για να βοηθήσει άμεσα στην επίθεση αλλά δεν απείλησε την αντίπαλη εστία και πέρασε απαρατήρητος.

Πέρασε αλλαγή και προσπάθησε να δημιουργήσει κινδύνους αλλά χωρίς κάποια ιδιαίτερη ουσία.

Αγωνίστηκε ελάχιστα και δεν μπορεί να κριθεί.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: –

Κακή βραδιά για τον Παναθηναϊκό και τον προπονητή του, καθώς σε ένα παιχνίδι που φαινόταν να έχει το πάνω χέρι στο πρώτο ημίχρονο δέχθηκε ένα γκολ από αδιανόητο και αβίαστο λάθος, με αποτέλεσμα να χάσει τη συγκέντρωση και την αποφασιστικότητά του, αφού ποτέ δεν υπήρξε ουσιαστική αντίδραση. Μάλιστα παρά το γεγονός πως οι «πράσινοι» ήταν πίσω στο σκορ από τα τελευταία λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, έγινε μόλις μία αλλαγή ως το 72’ σημείο που σημειώθηκε το 2-0 όπου τελείωσαν όλα. Ήττα-πισωγύρισμα, έστω και αν το «Τριφύλλι» παραμένει πρωτοπόρο.