Η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού με Άρη

-

Ο Παναθηναϊκός αναδείχτηκε ισόπαλος (0-0) με τον Άρη και ο Στέφανος Αλαφάκης σχολιάζει την απόδοση των παικτών του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου.

ΔΙΟΥΔΗΣ: Μακράν ο κορυφαίος του Παναθηναϊκού, με αρκετές σημαντικές επεμβάσεις. Κορυφαία όλων το φάουλ του Γκάμα, ενώ φώναξε «παρών» και στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, όπου η πίεση του Άρη έγινε ασφυκτική.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8

ΜΟΛΟ: Σταθερός αμυντικά, με μια σπουδαία επέμβαση στο πρώτο ημίχρονο, γλιτώνοντας τον Παναθηναϊκό από ένα πιθανό γκολ. Επιθετικά δεν βοήθησε ιδιαίτερα, πλην μιας εξαιρετικής σέντρας στο δεύτερο μέρος, όμως με την αμυντική στάση του «Τριφυλλιού» δεν μπορούσε να κάνει κάτι περισσότερο.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

ΧΟΥΑΝΚΑΡ: Έδωσε πάρα πολλές μάχες στα μετόπισθεν, κερδίζοντας αρκετές και χάνοντας κάποιες άλλες. Αξιοπρεπέστατη η παρουσία του, ενώ δημιουργικά δεν έκανε κάτι, όπως και όλη η ομάδα. Εξαίρεση μια καλή εκτέλεση φάουλ, η οποία πέρασε όμως ανεκμετάλλευτη από τους συμπαίκτες του.

ΠΟΥΓΓΟΥΡΑΣ: Η παρουσία του στο παιχνίδι δεν ήταν κακή, έχοντας μάλιστα και μια εξαιρετική παρέμβαση στα πρώτα λεπτά, γλιτώνοντας την ομάδα του από τα χειρότερα. Η αψυχολόγητη ενέργειά του να πιάσει τον αντίπαλο από τον λαιμό ωστόσο άφησε τον Παναθηναϊκό με 10 παίκτες, δίχως να υπάρχει η παραμικρή δικαιολογία.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 3

ΣΕΝΚΕΦΕΛΝΤ: Περίοδο… έντονου ντεφορμαρίσματος διανύει ο Ολλανδός αμυντικός, ο οποίος παρά λίγο να… χαρίσει ένα γκολ στον Άρη, στο πρώτο λεπτό της επανάληψης. Λίγο μετά αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού, με την παρουσία του έως τότε να είναι… στην καλύτερη περίπτωση μέτρια.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 3.5

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΠΟΥΛΟΣ: Δεν φάνηκε σχεδόν καθόλου ο νεαρός χαφ του «Τριφυλλιού», σε ένα ματς που ούτως ή άλλως δεν τον βοήθησε. Ο Παναθηναϊκός ήταν διαρκώς σε αμυντικό ρόλο και ο ίδιος δεν μπόρεσε να ξεδιπλώσει τις αρετές του, παρουσιάζοντας ένα μέτριο πρόσωπο στην μεσαία γραμμή.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4

ΣΑΝΚΑΡΕ: Αντίστοιχη κατάσταση και για τον έτερο χαφ του Παναθηναϊκού, ο οποίος δεν μπόρεσε να προσφέρει τα αναμενόμενα. Οι «πράσινοι» έχασαν από νωρίς την «μάχη» της μεσαίας γραμμής, με τον Σανκαρέ να μην μπορεί να ανταπεξέλθει στις προσδοκίες και να κρατήσει μπάλα.

ΒΙΓΙΑΦΑΝΙΕΣ: Με εξαίρεση ελάχιστες καλές στιγμές που φάνηκε η -αδιαμφισβήτητη- ποιότητά του, δεν κατάφερε να βοηθήσει καθόλου τον Παναθηναϊκό. Στο δεύτερο μέρος σπατάλησε μάλιστα και μια καλή ευκαιρία, επιλέγοντας να πάρει την κεφαλιά αντί να κοντρολάρει και να τελειώσει την φάση μέσα από την αντίπαλη περιοχή.

ΧΑΤΖΗΓΙΟΒΑΝΗΣ: Κακή εμφάνιση για τον Έλληνα εξτρέμ, που δεν βοήθησε καθόλου την ομάδα στο επιθετικό κομμάτι. Του παρουσιάστηκε μάλιστα μια τεράστια ευκαιρία να στείλει την μπάλα στα δίχτυα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η κακή και αργή του αντίδραση του στέρησαν το γκολ.

ΜΑΚΕΝΤΑ: «Έφτιαξε» ένα… έτοιμο γκολ στον Χατζηγιοβάνη, όμως πέραν αυτού δεν κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα. Φυσικά η ευθύνη δεν τον βαραίνει σε μεγάλο βαθμό, αφού δεν τροφοδοτήθηκε ποτέ για να μπορέσει να φανεί απειλητικός.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4.5

ΚΑΡΛΙΤΟΣ: Μια ατομική ενέργεια και ένα σουτ που δεν ανησύχησε τον Κουέστα και πέραν τούτου… ουδέν για τον Ισπανό επιθετικό. Όπως και ο Μακέντα, ούτε ο Καρλίτος τροφοδοτήθηκε από τους συμπαίκτες του, με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις για τους αντιπάλους.

ΣΑΝΤΣΕΣ: Πέρασε στην θέση του Σένκεφελντ, σε ένα ημίχρονο όπου ο Παναθηναϊκός ήταν διαρκώς σε φάση άμυνας και έπαιξε για αρκετά λεπτά με παίκτη λιγότερο. Έδωσε πολλές μάχες, κέρδισε αρκετές εξ’ αυτών και η παρουσία του δεν είχε αρνητικό πρόσημο.

ΜΑΟΥΡΙΣΙΟ: Η είσοδός του έδωσε μια «ανάσα» στην μεσαία γραμμή του «Τριφυλλιού», όμως η κόκκινη του Πούγγουρα άλλαξε ξανά τα δεδομένα. Δεν κατάφερε να προσφέρει και πολλά, όμως σίγουρα δεν ήταν αρνητικός για την ομάδα.

ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ: Πέρασε ως αλλαγή σε ένα ημίχρονο που το «Τριφύλλι» δεν επιτέθηκε σχεδόν ποτέ, με αποτέλεσμα να περάσει… απαρατήρητος. Δεν τροφοδοτήθηκε, δεν δημιούργησε και δεν μπόρεσε να προσφέρει τίποτα.

ΜΠΟΥΖΟΥΚΗΣ: Δεν φάνηκε καθόλου στο παιχνίδι, με τον Παναθηναϊκό να παίζει διαρκώς άμυνα και τον ίδιο να μην μπορεί να βοηθήσει δημιουργικά.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: –

ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ: Είχε μια πολύ καλή παρέμβαση σε επίθεση του Άρη, όμως ουσιαστικά δεν μπορεί να κριθεί στα λίγα λεπτά που αγωνίστηκε.

Μεταγραφές2 ώρες πριν

Αποκάλυψη: Πληθώρα meetings ατζέντηδων με Παναθηναϊκό πριν και μετά το Καλλιμάρμαρο!

«Καμία δικαιολογία για τη διαιτητική αδικία στον Παναθηναϊκό!»

ΑΙΣΧΟΣ: Ζητούσαν τη σύλληψη Γιαννακόπουλου αν πήγαινε στο Καλλιμάρμαρο!

Βίντεο: Οι πρώτες εικόνες από την άφιξη του «Επτάστερου» στην Πόλη (vid)

Παναθηναϊκός: Η πρώτη προπόνηση μετά τη νίκη-ανάσα με τον Πανσερραϊκό

Παναθηναϊκός: Άνοιξαν τα εισιτήρια για την πρεμιέρα της Euroleague στο Βερολίνο!

Ποδόσφαιρο7 ώρες πριν

Βόγλης για τη φάση του πέναλτι: «Μήπως να πάμε οφθαλμίατρο για νέα γυαλιά;» (vid)

Παναθηναϊκός: Έφτασε στην Τουρκία χωρίς τρεις για το τουρνουά με Γαλατά – Εφές

Οι απέναντι2 εβδομάδες πριν

Προσκύνησε κι η Euroleague: «Δεν υπάρχουν λόγια για ό,τι έγινε στο Καλλιμάρμαρο!» (vid)

Ποδόσφαιρο21 ώρες πριν

Η διαφωνία Μπακασέτα – Ιωαννίδη για το πέναλτι, που τελικά δεν δόθηκε (vid)

Ποδόσφαιρο23 ώρες πριν

Τα τρομερά γκολ του Τζούριτσιτς με την φανέλα του Παναθηναϊκού! (vid)

Ποδόσφαιρο24 ώρες πριν

Παναθηναϊκός – Πανσερραϊκός 3-1: Οι καλύτερες φάσεις και οι ΓΚΟΛΑΡΕΣ Τζούριτσιτς! (vid)

Παναθηναϊκός – Πανσερραϊκός 3-1: Η ΓΚΟΛΑΡΑ του Τζούριτσιτς, που «ξετίναξε» τον Γκουγκελασβίλι! (vid)

Παναθηναϊκός – Πανσερραϊκός 2-1: Ανέκτησε το προβάδισμα, με τρομερό πλασέ ο Τζούριτσιτς (vid)

Παναθηναϊκός – Πανσερραϊκός: Απείλησε με απευθείας εκτέλεση Ουναΐ το «Τριφύλλι» (vid)