Η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού με ΑΕΚ

-

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την ΑΕΚ και ο Κώστας Γιαταγάνας σχολιάζει την απόδοση των παικτών του Ιβάν Γιοβάνοβιτς.

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

Έκανε εξαιρετική επέμβαση στο πρώτο ημίχρονο σε δυνατή κεφαλιά του Λιβάι Γκαρσία. Στα γκολ των φιλοξενούμενων δεν μπόρεσε να αντιδράσει καθώς… προδόθηκε από την άμυνά του.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7

Κακή εμφάνιση από τον Ισπανό μπακ που δεν μπόρεσε να βοηθήσει επιθετικά, ενώ και αμυντικά αντιμετώπισε προβλήματα. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 44’.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 3

Απίστευτα άτυχος ο Ισλανδός που τραυματίστηκε στην πρώτη φάση του ντέρμπι και καθώς έπεσε άτσαλα αναγκάστηκε να αποχωρήσει υποβασταζόμενος.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:

Πολύ νωρίς είδε τον παρτενέρ του να αλλάζει εξαιτίας του τραυματισμού του Μάγκνουσον δίνοντας μάχες, αλλά είχε κακή αντίδραση στο 1-2.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

Αμυντικά ήταν αξιόπιστος, αλλά σίγουρα η εμφάνισή του δεν ήταν σε επίπεδα… Βιγιαρεάλ.

Ο Ισπανός μέσος δεν έκανε ένα από τα καλύτερά του παιχνίδια καθώς έχασε μονομαχίες και δεν μπόρεσε σε μεγάλα διαστήματα ειδικά στο πρώτο ημίχρονο να φτιάξει το παιχνίδι της ομάδας του. Αντικαταστάθηκε από τον Αράο.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

Πιθανότατα ο χειρότερος του ντέρμπι από πλευράς «πράσινων» δεν βοήθησε και είναι απορίας άξιο πώς έμεινε ως το τέλος στο χορτάρι.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 1

Ο Σέρβος άρχισε εξαιρετικά το παιχνίδι βάζοντας τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με ένα πανέμορφο… κεραυνό, ενώ όποτε έπαιρνε την μπάλα αποτελούσε απειλή για την αντίπαλη εστία. Στο δεύτερο ημίχρονο κουράστηκε και αντικαταστάθηκε μετά το 1-2 των φιλοξενούμενων.

Δεν ήταν στα επίπεδα προηγούμενων εμφανίσεων ειδικά στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο ανέβηκε αισθητά, αλλά δεν μπόρεσε να έχει ουσία στην τελική πάσα και προσπάθεια. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 33’.

Ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός δεν κατάφερε να φανεί παρά το τρέξιμο και τα χιλιόμετρα που κάλυψε, καθώς δεν είχε ουσία στις ενέργειές του.

Έκανε τρομερή προσπάθεια παλεύοντας με όλη την αντίπαλη άμυνα, με σωστές κατά βάση ενέργειες, ενώ από δική του τρομερή πάσα στον Τζούρισιτς δημιουργήθηκαν οι προϋποθέσεις για το 1-0.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8

Οι αλλαγές

Πολύ νωρίς και… κρύος μπήκε ο Κροάτης αμυντικός που αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στον Λιβάι, ενώ άργησε να αντιδράσει στο 1-2 μετά την παράλληλη πάσα του Τσούμπερ.

Πάτησε χορτάρι μετά το 1-2 της ΑΕΚ προσπαθώντας να βοηθήσει ανασταλτικά και δημιουργικά, αλλά δεν αρκούσε έχοντας και μια καλή ευκαιρία.

Ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός μπήκε ως αλλαγή και ήταν αρκετά δραστήριος αλλά δεν μπόρεσε να έχει την τελική που θα έφερνε αποτέλεσμα και φυσικά γκολ για την ομάδα του.

Μπήκε στα τελευταία λεπτά μαζί με τον Ιωαννίδη για να αντιστρέψει την κατάσταση αλλά πλην μιας τελικής προσπάθειας δεν φάνηκε ιδιαίτερα.

Μπήκε στα τελευταία λεπτά χωρίς να μπορέσει να βοηθήσει παρά τις πλαγιοκοπήσεις του.

Κακή εμφάνιση από τον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι παρότι άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς και με την γκολάρα του Τζούρισιτς σήκωσε τη Λεωφόρο στο… πόδι. Οι «πράσινοι» έχασαν πολύ γρήγορα έδαφος στη μεσαία γραμμή, δίνοντας τη δυνατότητα στην ΑΕΚ να κάνει παιχνίδι και να μείνει στο ματς. Οι αμυντικές αντιδράσεις ήταν κακές, καθώς στο 1-1 η άμυνα… κολλάει και ο Τσούμπερ εκτελεί μόνος του, ενώ το αμυντικό τρανζίσιον στο 1-2 ήταν απογοητευτικό… Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς παρά τα εμφανή θέματα από το πρώτο 45λεπτο δεν προχώρησε σε αλλαγές γρήγορα, κάτι που έκανε ουσιαστικά μετά το δεύτερο γκολ των φιλοξενούμενων δίχως αποτέλεσμα.