-

Ο Παναθηναϊκός ήρθε ισόπαλος με τη Ντνίπρο και ο Κώστας Γιαταγάνας σχολιάζει την απόδοση των παικτών του Ιβάν Γιοβάνοβιτς.

Είμαστε όλοι εδώ, είμαστε όλοι Stoiximan

ΑΛΜΠΕΡΤΟ ΜΠΡΙΝΙΟΛΙ

Στην πρώτη γραμμή ο Ιταλός τερματοφύλακας που δέχθηκε δύο γκολ στα οποία δεν είχε ευθύνη καθώς τον εξέθεσε η άμυνά του. Αντίθετα σε άλλες περιπτώσεις έκανε εξαιρετικές επεμβάσεις δείχνοντας την ποιότητά του.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7

ΧΟΥΑΝ ΚΑΡΛΟΣ ΧΟΥΑΝΚΑΡ

Ο Ισπανός αμυντικός δε γινόταν να πιάσει και σε αυτό το παιχνίδι τα στάνταρ απόδοσης του. Άρχισε και πάλι ορεξάτος το παιχνίδι, ωστόσο είχε κάποια προβλήματα στο αμυντικό κομμάτι.

ΤΙΝ ΓΕΝΤΒΑΪ

Ο Κροάτης κεντρικός αμυντικός αυτή τη φορά αγωνίστηκε από την αρχή αλλά αντιμετώπισε προβλήματα με τον Ντόβμπικ και με κάποιες λάθος τοποθετήσεις, όπως στο δεύτερο γκολ των φιλοξενούμενων.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

ΧΟΡΝΤΟΡ ΜΑΓΚΝΟΥΣΟΝ

Αντίστοιχα προβλήματα είχε και ο Ισλανδός αμυντικός που δεν έπιασε υψηλά επίπεδα απόδοσης.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΩΤΣΙΡΑΣ

Προβληματική εμφάνιση από τον Έλληνα άσο που έκανε αρκετά λάθη και… πούλησε την μπάλα. Από δικό του λάθος παραχώρησε το κόρνερ από το οποίο προήλθε το 1-2 υπέρ των Ουκρανών.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

ΡΟΥΜΠΕΝ ΠΕΡΕΘ

Ο Ισπανός μέσος δεν είχε υψηλά στάνταρ απόδοσης και λάθη στο χώρο ευθύνης του, με την πίεση των φιλοξενούμενων να αποδίδει. Αναμφίβολα ο Παναθηναϊκός τον χρειάζεται καλύτερο.

ΝΤΟΥΑΡΤΕ ΜΠΕΡΝΑΡ

Ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός έτρεξε πολλά χιλιόμετρα όντας παραγωγικός στο πρώτο ημίχρονο και ειδικά στο αρχικό πολύ καλό διάστημα της ομάδας του. Παράλληλα βοήθησε και ανασταλτικά.

ΦΙΛΙΠ ΤΖΟΥΡΙΣΙΤΣ

Ο Σέρβος άσος δεν είχε σε διάρκεια την πληθωρική παρουσία του πρώτου αγώνα, αλλά με μία μαγική ενέργεια δημιούργησε από το… μηδέν το δεύτερο γκολ του Παναθηναϊκού, όπου ντρίμπλαρε δύο αντιπάλους και έδωσε ασίστ πάρε-βάλε στον Σπόραρ, πριν αντικατασταθεί μέσα σε αποθέωση.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8

ΣΕΜΠΑΣΤΙΑΝ ΠΑΛΑΣΙΟΣ

Ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός αγωνίστηκε στο πρώτο ημίχρονο αρχίζοντας καλά το παιχνίδι όπως και συνολικά η ομάδα, ωστόσο όσο κυλούσε το παιχνίδι δεν ήταν σε θέση να απειλήσει την αντίπαλη εστία και αντικαταστάθηκε στην ανάπαυλα.

ΤΟΝΙ ΒΙΛΕΝΑ

Ο Ολλανδός μέσος ήταν ορεξάτος στο πρώτο ημίχρονο βοηθώντας πολύ και δημιουργικά, αλλά και ανασταλτικά, κερδίζοντας μπάλες στο χώρο του κέντρου, ωστόσο στο δεύτερο μέρος έπεσε η απόδοσή του και στο 65’ αντικαταστάθηκε.

ΑΝΤΡΑΖ ΣΠΟΡΑΡ

Αναμφίβολα ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης με τα δύο γκολ που πέτυχε. Ο Σλοβένος επιθετικός είχε έντονη παρουσία στην αντίπαλη περιοχή και εκμεταλλεύτηκε άριστα τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν, προς τέρψη φυσικά των «πράσινων».

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 9

Αλλαγές

ΝΤΑΝΙΕΛ ΜΑΝΤΣΙΝΙ

Ο Αργεντινός αγωνίστηκε στο δεύτερο μέρος με κάποιες καλές ενέργειες και συμμετοχή στο γκολ για το 2-2. Σίγουρα βοήθησε η είσοδός του στο παιχνίδι.

ΕΝΙΣ ΤΣΟΚΑΪ

Ο Αλβανός μέσος μπήκε ως αλλαγή στα τελευταία λεπτά και βοήθησε τον Πέρεθ στο ανασταλτικό κομμάτι.

ΦΩΤΗΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ

Ο Έλληνας επιθετικός μπήκε στο 79’ και έκανε αισθητή την παρουσία του έχοντας μία εξαιρετική ατομική ενέργεια και μια χαμένη ευκαιρία υπό καλές προϋποθέσεις για να σκοράρει.

ΛΑΖΛΟ ΚΛΕΪΝΧΕΪΣΛΕΡ

Κινητικός ο Ούγγρος με κάποιες καλές στιγμές για να σκοράρει χωρίς επιτυχία ωστόσο.

ΜΠΕΝΙΑΜΙΝ ΒΕΡΜΠΙΤΣ

Ο Σλοβένος μπήκε στα τελευταία λεπτά και δεν μπορεί να κριθεί.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: –

ΙΒΑΝ ΓΙΟΒΑΝΟΒΙΤΣ

Ο στόχος της πρόκρισης και της παρουσίας σε όμιλο επετεύχθη κι αυτό πιστώνεται στον Γιοβάνοβιτς που είδε την ομάδα του να αρχίζει εξαιρετικά το παιχνίδι, κάτι που ωστόσο την παρέσυρε κι όταν δέχθηκε την ισοφάριση αγχώθηκε. Έτσι δεν λειτούργησε καλά και λίγο έλειψε να έρθουν τα πάνω-κάτω. Η εμπιστοσύνη στον Σπόραρ απέδωσε με τα δύο γκολ του Σλοβένου, ωστόσο και ο ίδιος γνωρίζει αν και… ανακουφισμένος πλέον, πως οι αναμετρήσεις με τη Μαρσέιγ απαιτούν καλύτερη λειτουργία και ειδικά στο κέντρο της άμυνας.

Το «Όλα Πράσινα» … σαρώνει στο YouTube! Πάτα ΕΔΩ, κάνε subscribe στο κανάλι μας και μάθε πρώτος τις μεταγραφές του «Τριφυλλιού» από το site όλων των Παναθηναϊκών.