Η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού με ΠΑΟΚ

-

Ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε ισόπαλος με τον ΠΑΟΚ στη Λεωφόρο και ο Κώστας Γιαταγάνας σχολιάζει την απόδοση των παικτών του Ιβάν Γιοβάνοβιτς.

Ο Ιταλός τερματοφύλακας αυτή τη φορά δέχθηκε τέρμα, ωστόσο δε φέρει ιδιαίτερη ευθύνη στη φάση με την εκτέλεση του Τόμας. Ήταν σταθερός και είχε μια μεγάλη επέμβαση στο πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο 1-0.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8

Ο Έλληνας πλάγιος μπακ έδωσε πολλές μάχες τις περισσότερες εκ των οποίων κέρδισε, χωρίς ωστόσο να κάνει τη διαφορά στο δημιουργικό παιχνίδι της ομάδας.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

Ο Ολλανδός αρχηγός του Παναθηναϊκού κέρδισε τις περισσότερες μονομαχίες, ωστόσο αντιμετώπισε προβλήματα στο δεύτερο ημίχρονο ενώ δέχθηκε κόκκινη κάρτα στο 83’ για ένα απερίσκεπτα σκληρό φάουλ στον Τόμας.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 1

Ο Κροάτης αμυντικός είχε καλή παρουσία όπως και λανθασμένες τοποθετήσεις, ωστόσο μπόρεσε να αναχαιτίσει σωστά τις επιθέσεις των φιλοξενούμενων στις περισσότερες περιπτώσεις.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

Ο Ισπανός έκανε υπερπροσπάθεια σε όλη τη διάρκεια και μάλιστα με ενοχλήσεις για αρκετά λεπτά, ωστόσο βοήθησε στο δημιουργικό κομμάτι με τα ανεβάσματά του.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7

Πολλές μάχες από τον άπειρο Αλβανό μέσο των «πράσινων» που πήρε φανέλα βασικού, ήταν ιδιαίτερα μαχητικός, βοήθησε ανασταλτικά, αλλά όχι και επιθετικά, με εξαίρεση ένα σουτ που επιχείρησε.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Αργεντινός, ο οποίος πήρε φανέλα βασικού και ήταν πολύ ορεξάτος, συνδυάζοντας την εμφάνισή του με το γκολ στο 9’, ενώ ήταν ιδιαίτερα κινητικός κι είχε κι άλλη ευκαιρία, με αποκορύφωμα το δοκάρι από το τρομερό του σουτ στο 80’. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 41, ενώ αντικαταστάθηκε στο 86’ από τον Παλάσιος.

Ο Σλοβένος χαφ ήταν συγκινητικός, πηγαίνοντας σε πολλούς χώρους, ωστόσο δεν μπόρεσε να συνδυάσει την εμφάνισή του με ένα γκολ, παρά την παρουσία του στην αντίπαλη περιοχή.

Ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός είχε κάποιες καλές ενέργειες στο παιχνίδι, ωστόσο δεν έδωσε όσα περίμενε από αυτόν ο Γιοβάνοβιτς. Αντικαταστάθηκε στο 74’ από τον Κλέινχεϊσλερ.

Συγκλονιστική εμφάνιση, άλλη μία από τον Έλληνα επιθετικό, ο οποίος είχε εξαιρετική παρουσία, πάλεψε σε όλες τις φάσεις και είχε μια απίθανη πάσα στον Σπόραρ που δεν αξιοποιήθηκε από τον Σλοβένο ώστε να κλειδώσει η νίκη.

Ο Σλοβένος φορ ήταν πρωταγωνιστής στη φάση του γκολ του Μαντσίνι, καθώς πήρε την μπάλα, ανατράπηκε και παρότι είχε πέσει στο χορτάρι, κατάφερε να δώσει ασίστ στον συμπαίκτη του. Ωστόσο ήταν μοιραίος στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς δεν τελείωσε τη φάση από την τρομερή πάσα του Ιωαννίδη στο 54’, όσο το σκορ ήταν 1-0 και αντικαταστάθηκε στο 61’ από τον Πέρεθ αμέσως μετά το γκολ ισοφάρισης του ΠΑΟΚ.

Οι αλλαγές

Ο Ισπανός κλήθηκε άρον άρον να μπει στο παιχνίδι μετά την ισοφάριση του ΠΑΟΚ, ωστόσο ήταν φανερό πως πονούσε, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να αποδώσει στο 100% στο διάστημα που αγωνίστηκε, δίνοντας όμως τα πάντα.

Ο Ούγγρος άσος μπήκε ως αλλαγή για να δώσει επιθετικές λύσεις, ωστόσο δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει παρά τη θέλησή του μια τελική ενέργεια που θα μπορούσε να χαρίσει τη νίκη.

Αγωνίστηκε λίγο και δεν μπορεί να κριθεί.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: –

Ο Ισλανδός μπήκε εσπευσμένα στο παιχνίδι μετά την αποβολή του Σένκεφελντ ώστε να βοηθήσει στο κέντρο της άμυνας, κόβοντας στα μετόπισθεν όποτε χρειάστηκε. Αγωνίστηκε ελάχιστα και δεν μπορεί να κριθεί.

Ο Σέρβος τεχνικός αιφνιδίασε τους πάντες με το αρχικό σχήμα που επέλεξε, καθώς ήταν από τις ελάχιστες φορές φέτος που είδαμε μαζί από την αρχή Σπόραρ και Ιωαννίδη, για μεγαλύτερη πίεση στο κέντρο άμυνας των φιλοξενούμενων. Από την άλλη είχαμε αλλαγή στο κέντρο άμυνας με τον Σάρλια αντί του Μάγκνουσον και τους Τσοκάι και Μαντσίνι αντί Πέρεθ και Παλάσιος. Ειδικά η απουσία του Ισπανού κουμανταδόρου στη μεσαία γραμμή ήταν έκπληξη, δίνοντας αρχικά ενέργεια και επιθετική ώθηση που έφερε και το γκολ, ωστόσο ο ΠΑΟΚ έχοντας αριθμητικό πλεονέκτημα στον άξονα μπόρεσε να κυκλοφορήσει την μπάλα μετά το γκολ που δέχθηκε. Στο δεύτερο ημίχρονο παρότι η ομάδα φαινόταν να έχει ανάγκη ένεσης στο κέντρο δεν έγινε έγκαιρα κάποια αλλαγή, κάτι που έγινε μόνο κατόπιν της ισοφάρισης, με την είσοδο του Πέρεθ. Παρά την αποβολή του Σένκεφελντ στα τελευταία λεπτά η ομάδα του μπόρεσε να διαχειριστεί την κατάσταση χωρίς να κινδυνεύσει να δεχθεί κι άλλο γκολ που ίσως θα ήταν καταδικαστικό στη μάχη του τίτλου.