Η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού με Άρη

-

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 1-2 από τον Άρη και ο Στέφανος Αλαφάκης σχολιάζει την απόδοση των παικτών του Λάζλο Μπόλονι.

ΔΙΟΥΔΗΣ: Στο πρώτο ημίχρονο δεν χρειάστηκε να κάνει και πολλά. Έπεσε σωστά στο πέναλτι που κατέληξε τελικά στο δοκάρι, ενώ δεν φέρει ευθύνη στο πρώτο γκολ του Άρη. Στο 1-2 θα μπορούσε να έχει αποκρούσει καλύτερα το αρχικό σουτ, όμως δεν μπορεί να του καταλογιστεί πλήρης ευθύνη. Από εκεί και μετά, έκανε κάποιες σημαντικές αποκρούσεις.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

ΧΟΥΑΝΚΑΡ: Θετική η παρουσία του Ισπανού μπακ, ο οποίος προσπάθησε να ανταπεξέλθει στον μέγιστο βαθμό και στα αμυντικά αλλά και στα επιθετικά του καθήκοντα. Στο πρώτο μέρος ήταν από τους διακριθέντες του Παναθηναϊκού, βγάζοντας μάλιστα και την ασίστ στο γκολ του Σανκαρέ. Στο δεύτερο ημίχρονο έπεσε και η δική του απόδοση, με το «Τριφύλλι» να έχει γενικά παθητικό ρόλο, ειδικά μετά την αποβολή του Μαουρίσιο.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

ΒΕΛΕΘ: Κέρδισε αρκετές μονομαχίες απέναντι στους πρώην συμπαίκτες του, έχοντας θετικό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος δυσκολεύτηκε περισσότερο, έχοντας παρτενέρ τον Νιάς και την ομάδα να παίζει με 10. Δεν έκανε κάποιο μεγάλο λάθος, ενώ είχε συμμετοχή στην φάση με το… αδιανόητο πέναλτι που έδωσε ο διαιτητής στους φιλοξενούμενους.

ΝΙΑΣ: Για άλλη μια φορά κλήθηκε να αγωνιστεί ως στόπερ, έχοντας γενικά αξιοπρεπέστατη παρουσία. Κέρδισε μάχες στο πρώτο μέρος, κάνοντας μεταξύ άλλων και ένα εκπληκτικό τάκλιν στον Μάνο. Η πίεση του Άρη στο δεύτερο 45λεπτο δυσκόλεψε κατά πολύ το έργο του, με τον ίδιο πάντως να κάνει ό,τι καλύτερο μπορεί.

ΜΟΛΟ: Άλλη μια παρουσία του στο δεξί άκρο της άμυνας, η οποία ωστόσο δεν είχε την… ποιότητα των προηγούμενων. Δεν είχε την συνηθισμένη του επιρροή του στο παιχνίδι της ομάδας και επιθετικά δεν μπόρεσε να προσφέρει τίποτα. Αμυντικά είχε ξανά αρκετές κερδισμένες μονομαχίες αλλά αντιμετώπισε και αρκετά προβλήματα, ενώ στάθηκε πολύ άτυχος στην φάση της ισοφάρισης των φιλοξενούμενων.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΠΟΥΛΟΣ: Μέτρια εμφάνιση για τον νεαρό χαφ του «Τριφυλλιού», σε ένα ματς που δεν κύλησε όπως θα το ήθελαν οι «πράσινοι». Καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο σε σχέση με το δεύτερο, όμως γενικά δεν κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα επιθετικά, ούτε να κυριαρχήσει στην μεσαία γραμμή. Δεν είχε πάντως αρνητική παρουσία, ούτε έκανε σημαντικά λάθη.

ΜΑΟΥΡΙΣΙΟ: Ήταν από τους κορυφαίους του «Τριφυλλιού» στο πρώτο μέρος, κερδίζοντας μονομαχίες, προωθώντας την μπάλα μπροστά και έχοντας συμμετοχή στην φάση του γκολ. Σταδιακά η απόδοσή του έπεσε, ενώ η αποβολή του ουσιαστικά «έκοψε» τον Παναθηναϊκό στα δύο.

ΣΑΝΚΑΡΕ: Παρ’ ότι προέρχεται από τραυματισμό, ο Σανκαρέ έδειξε ξανά την μεγάλη του ποιότητα. Ανέβαινε συχνά στην αντίπαλη περιοχή, πέτυχε το τρίτο του γκολ με την πράσινη φανέλα με εξαιρετική κεφαλιά και γενικά ήταν από τους διακριθέντες της ομάδας στο πρώτο ημίχρονο. Μετά την αποβολή του Μαουρίσιο δυσκόλεψε πάρα πολύ το έργο του στο κέντρο, με αποτέλεσμα να «χαθεί» και να αντικατασταθεί 10 λεπτά πριν το φινάλε.

ΒΙΓΙΑΦΑΝΙΕΣ: Από τα αρνητικά του παιχνίδια με την πράσινη φανέλα. Δεν κατάφερε να βοηθήσει καθόλου στον δημιουργικό τομέα, δεν απείλησε σε κανένα σημείο την αντίπαλη άμυνα και μοιραία αντικαταστάθηκε κατά την διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου, αφού δεν θύμιζε σε τίποτα τον καλό του εαυτό.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 3.5

ΑΪΤΟΡ: Δραστήριος στο πρώτο ημίχρονο, προσπάθησε να δημιουργήσει φάσεις για τον Μακέντα, όμως ο ίδιος δεν απείλησε ποτέ την αντίπαλη εστία. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχε φανεί καθόλου, ενώ μετά την αποβολή του Μαουρίσιο αντικαταστάθηκε σωστά.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4

ΜΑΚΕΝΤΑ: Στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά δραστήριος και κινητικός. Προσπάθησε να δημιουργήσει προβλήματα για την αντίπαλη άμυνα όσες φορές τροφοδοτήθηκε, όμως από ένα σημείο και μετά έπαψε να τον ευνοεί το παιχνίδι. Οι «πράσινοι» περιορίστηκαν σε πιο παθητικό ρόλο, στο δεύτερο μέρος δεν φάνηκε καθόλου και μοιραία αντικαταστάθηκε.

ΣΑΝΤΣΕΣ: «Επιστρατεύτηκε» αμέσως μετά την αποβολή του Μαουρίσιο, προκειμένου να ενισχύσει τον Παναθηναϊκό απέναντι στην πίεση του Άρη. Στον ανασταλτικό τομέα κέρδισε κάποιες μονομαχίες, όμως γενικά ήταν τέτοιο το ματς που δεν του επέτρεψε να προσφέρει κάτι στην ομάδα.

ΕΝΓΚΜΠΑΚΟΤΟ: Μπήκε από τον Μπόλονι σε μια προσπάθεια να κάνει πιο επιθετική την ομάδα και να εκμεταλλευτεί την ταχύτητά του, όμως δεν κατάφερε να προσφέρει τίποτα. Τις ελάχιστες φορές που πήρε μπάλα την έχασε εύκολα, κινούμενος ξανά στην μετριότητα.

ΚΑΜΠΕΤΣΗΣ: Ακριβώς όπως και ο Ενγκμπακοτό, μπήκε στο ίδιο χρονικό σημείο για να βοηθήσει στον επιθετικό τομέα. Ωστόσο δεν τροφοδοτήθηκε καθόλου, η μπάλα δεν έφτασε ποτέ κοντά στην περιοχή του Άρη και έτσι δεν φάνηκε καθόλου στα λεπτά που αγωνίστηκε.

ΜΠΟΥΖΟΥΚΗΣ: Αγωνίστηκε για λίγα λεπτά και δεν μπορεί να κριθεί.